• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 23 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 23 °C
 • Gümüşhane 20 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 24 °C
 • Artvin 25 °C

Merkez’den ’Enflasyon’ Değerlendirmesi

Merkez’den ’Enflasyon’ Değerlendirmesi
Merkez Bankası, gıda fiyatlarındaki düzeltmenin enflasyondaki gerilemede etkili olduğunu açıkladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Mayıs 2015 ’Aylık Fiyat Gelişmesi’ raporunu açıkladı. B...
Merkez’den ’Enflasyon’ Değerlendirmesi Merkez’den ’Enflasyon’ Değerlendirmesi

Merkez Bankası, gıda fiyatlarındaki düzeltmenin enflasyondaki gerilemede etkili olduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Mayıs 2015 ’Aylık Fiyat Gelişmesi’ raporunu açıkladı. Buna göre; Mayıs ayında tüketici fiyatları yüzde 0,56 oranında arttı ve yıllık enflasyon 0,18 puan yükselerek yüzde 8,09 oldu. Bu dönemde Özel Kapsamlı TÜFE Göstergeleri (ÖKTG)-H (İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içecekler, tütün ve altın hariç TÜFE) ve ÖKTG-I (Gıda ve alkolsüz içecekler, enerji, alkollü içecekler, tütün ve altın hariç TÜFE) endekslerinin yıllık artış oranları önceki aya kıyasla sırasıyla 0,31 ve 0,48 puan artarak yüzde 7,91 ve yüzde 7,48 olarak gerçekleşti.

Yıllık tüketici enflasyonuna katkılar incelendiğinde, Mayıs ayında enerji grubunun katkısı 0,24 puan, temel mal grubunun katkısı ise 0,30 puan oldu. Gıda grubunun katkısında bu dönemde 0,41 puanlık gerileme gözlenmiş olsa da mevcut durumda 3,10 puan ile yıllık tüketici enflasyonuna en yüksek katkı bu gruptan geldi.

Mevsimsellikten arındırılmış verilerle enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimleri incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerinin yükseliş kaydettiği görüldü. Hizmet enflasyonu ana eğilimi geçen ayın ardından bu dönemde de yatay seyrederek yüksek seviyesini korudu. Temel mal enflasyonu ana eğiliminde dayanıklı tüketim malları ve giyim grubundaki gelişmelerin etkisiyle belirgin bir artış gözlendi.

Mayıs ayında hizmet fiyatları yüzde 0,77 oranında arttı ve grup yıllık enflasyonu 0,11 puanlık artışla yüzde 8,85’e yükseldi. Bu dönemde, yıllık enflasyon kira, haberleşme ve diğer hizmetlerde nispeten yatay seyrederken lokanta oteller ile ulaştırma hizmetleri gruplarında yükseliş kaydetti. Lokanta oteller grubunda, gıda fiyatlarındaki birikimli artışlara bağlı olarak fiyat yükselişleri bu dönemde de sürdü. Mayıs ayında fiyat artışları özellikle kırmızı etle ilişkili olan yemek hizmetlerinde yoğunlaştı. Ulaştırma hizmetlerinde ise şehirlerarası otobüs taşımacılığı ile havayolu yolcu taşımacılığı fiyatlarında sırasıyla yüzde 3,10 ve yüzde 5,16 oranında artış gözlendi.

DEĞER KAYBI OTOMOBİL FİYATLARINA YANSIDI

Temel mal grubu yıllık enflasyonu 0,83 puan artarak yüzde 5,88’e yükseldi. Bu dönemde alt gruplardan dayanıklı tüketim mallarında yıllık enflasyon yaklaşık 2 puanlık artışla yüzde 4,66 oldu. Bu grupta fiyatların aylık artış oranı, döviz kuru etkileriyle alt kalemler genelinde yüksek seyretti. Nisan ayına benzer şekilde beyaz eşya fiyatları aylık bazda yüksek bir artış (yüzde 2,05) kaydetti; Türk lirasının özellikle son iki ayda euro karşısındaki değer kaybı otomobil fiyatlarına yansıdı. Son dönemde mobilya fiyatlarında da hızlı artışlar izlendi. Mayıs ayında giyim grubu fiyat artışları mevsim ortalamalarının üzerinde gerçekleşti ve grup yıllık enflasyonu yıl başından bu yana ilk kez artış gösterdi. Buna karşın, giyim ve dayanıklı dışı temel mallar grubunda yıllık enflasyon kademeli yavaşlama eğilimini sürdürdü.

Enerji fiyatları Mayıs ayında yüzde 1,18 oranında arttı. Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatları paralelinde artan akaryakıt fiyatları etkili oldu. Ayrıca, su fiyatlarında gözlenen yükseliş eğilimi bu dönemde de sürdü ve bu alt grubun yıllık enflasyonu yüzde 17 ile yüksek seviyesini korudu. Bu gelişmelerle, yıllık enerji enflasyonu düşük bazın da katkısıyla 1,8 puan yükselerek yüzde 3,38 oldu.

Bu dönemde, gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 1,55 puan azalarak yüzde 12,81’e geriledi. Bu düşüşte, işlenmemiş gıda grubu fiyatları temel belirleyici olurken işlenmiş gıda yıllık enflasyonundaki yavaşlama eğilimi sürdü. Yılbaşından bu yana belirgin olarak yükselen mevsimsellikten arındırılmış işlenmemiş gıda fiyatları Mayıs ayında taze meyve-sebze fiyatları kaynaklı olarak bir düzeltme kaydetti. Bu dönemde patates fiyatlarında da belirgin bir düşüş gerçekleşti. Diğer taraftan, kırmızı et fiyatları yüksek artış eğilimini korudu. İşlenmiş gıda grubunda ise buğday fiyatlarında son aylardaki ılımlı seyre bağlı olarak ekmek ve tahıl ürünleri grubu fiyat artışları zayıf seyrini sürdürdü. Ekmek ve tahıl dışı işlenmiş gıda grubu genelinde ise nispeten ılımlı aylık fiyat artışları gözlendi.

Bu dönemde, gıda ve yemek hizmetleri grubunun yıllık enflasyonu yüzde 13,12’ye gerilerken gıda ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonu yüzde 5,90’a yükseldi.

Yİ-ÜFE

Yurt içi üretici fiyatları Mayıs ayında yüzde 1,11 oranında arttı, yıllık enflasyon yüzde 6,52’ye yükseldi. Türk lirasında gözlenen değer kaybına ve uluslararası emtia fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak imalat grubu geneline yayılan fiyat artışları kaydedildi. Yıllık enflasyon imalat sanayi fiyatlarında yüzde 7,09’a, petrol ve ana metal hariç imalat sanayisinde ise yüzde 8,35’e yükseldi.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, Mayıs ayında yüksek aylık fiyat artışlarının genele yayıldığı gözlendi. Dayanıksız tüketim mallarında aylık fiyat artışı yüzde 1,72 olurken bu durumda gıda, giyim ve tekstil imalatı gruplarındaki olumsuz görünüm belirleyici oldu. Dayanıklı tüketim malları imalatında ev aletleri ve tüketiciye yönelik elektronik ürünlerde gözlenen yüksek fiyat artışları dikkat çekti. Ara malı imalatı fiyatlarının gelişiminde ise ana metal, kimyasal maddeler ve plastik imalatı ön plana çıktı. Sonuç olarak, Mayıs ayı tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet yönlü baskıların güçlendiği bir dönem oldu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yatırımdaki ilk tercihlerimiz neler?25 Aralık 2016 Pazar 20:27
 • Afdan yararlanmak için 6 ay var24 Aralık 2016 Cumartesi 20:01
 • Rusya ile her sorunu çözdük bir tek o kaldı08 Aralık 2016 Perşembe 14:10
 • Beklenen Gelişme Oldu07 Aralık 2016 Çarşamba 19:07
 • Çalışana ve emekliye yeni yılda 6 müjde05 Aralık 2016 Pazartesi 12:43
 • Rekor Kırdı01 Aralık 2016 Perşembe 18:28
 • Sigara ve alkollü içeceklere zam!01 Aralık 2016 Perşembe 12:09
 • Asgari Ücret Artıyor30 Kasım 2016 Çarşamba 13:18
 • Bankalarda İndirim Yarışı02 Kasım 2016 Çarşamba 10:34
 • Benzine Zam Geldi22 Temmuz 2016 Cuma 13:51
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim