• BIST 109.024
 • Altın 151,143
 • Dolar 3,6591
 • Euro 4,3237
 • Trabzon 20 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 14 °C
 • Artvin 16 °C

Meclis’te Yaşanan Kavganın Ardından

Meclis’te Yaşanan Kavganın Ardından
TBMM Genel Kurulu’nda müzakereleri devam eden HSYK Kanun Teklifi görüşmelerinde yaşanan kavganın ardından yaklaşık 45 dakika sonra görüşmeler yeniden başladı.
Meclis’te Yaşanan Kavganın Ardından Meclis’te Yaşanan Kavganın Ardından

- TBMM Genel Kurulu’nda müzakereleri devam eden HSYK Kanun Teklifi görüşmelerinde yaşanan kavganın ardından yaklaşık 45 dakika sonra görüşmeler yeniden başladı.

Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’un siyasi parti grup başkanvekilleri ile görüşmesinin ardından birleşim yeniden açıldı. Başkanvekili Yakut, siyasi parti grup başkanvekillerine söz verdi.

“KİMSE SORUMLUSU BULUNSUN CEZASI VERİLSİN”

Sorumlunun bulunarak cezalandırılması gerektiğini söyleyen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “TBMM’de milletvekillerinin fiili bir noktaya gelmesi kabul edilemez. Ben iki siyasi partiye de sakin olmalarını tavsiye ediyorum. Meydan muhaberesiyle olmaz bu işler. Bu konuda şiddetten karşılıklı olarak yumruk sallamaktan vazgeçmek için azami ihtimam gösterilmesi gerek. Meclisimizde kan görünüyor artık. Bu nereye varacak. Kimse sorumlusu bulunsun cezası verilsin. TBMM’nin tamamını böylesine bir kavganın içinde göstermek olmaz, ayıbı kim yapmışsa ayıp ona aittir” diye konuştu.

“4 MİLLETVEKİLİMİZ HASTANEDE”

Kürsüde fazla kalmanın pasif direniş olarak algılanması gerektiğini belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “4 milletvekilimiz Meclise yakın hastanelerde. Parlamentoda maalesef kan akmıştır. Bir kere bu gelişme ile ilgili bir işlem yapmadan, hiçbir yaşanmamış gibi 523 sıra sayılı kanuna devam etme ısrarınızı anlamış değilim. Bu gergin ortamda buna bu şekilde devam etmek yeni olaylara yol açmaya imkan verebilir. O kürsü AK Parti’nin kürsüsü değil, o kürsü CHP’nin, MHP’nin BDP’nin değil, o kürsü milletin kürsüsüdür. Kürsüde fazla kalmak bir pasif direniş diye algılanmalıdır. Mecliste idari amirleri vardır. Buna bir daha tevessül etmeyeceğinizi umuyorum. Bu idare amirlerinin işidir. Buna bir daha tevessül ederseniz daha farklı şeyler olabilir. Ayıptır yahu eşkıya mısınız siz. Bundan dolayı tetkik yapmanız lazım. Sayın Başkan Sizi sağduyuya davet ediyorum, tarafsızlığa davet ediyorum. Bir milletvekilinde kan var bu size dokunmuyor mu? Milletvekilimizin burnu kırılmış. Gümrükten mal mı kaçırıyoruz sayın Başkan, bu kadar aceleydi de geçen hafta bu kanunu niye geri çektiniz. Bakanları, iktidar partisini ve Sayın Başkan’ı sağduyuya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

“KÜRSÜYÜ İŞGAL ETMESİ BAŞKA BİR SİYASİ PARTİNİN HAKKINDAN ÇALMAKTIR”

Kürsüyü işgal etmenin pasif direniş olmadığını, başka bir siyasi partinin hakkını çalmak olduğunu belirten AK Parti Mustafa Elitaş, “Tasarıyı geri çekme gibi bir durum söz konusu değil. CHP Genel Başkanının Sayın Cumhurbaşkanı’nı ziyaretinden sonra Anayasa değişikliği ile ilgili yaptığı çağrı üzerine AK Parti grubu ile sayın Bakan birlikte diğer parti gruplarını ziyaret etmişler ve sonuç alamamışlardır. Sonuç alınamaması üzerine biz bu kanunu çıkartacağımızı diğer gruplara söyledik. TBMM çalışmalarına karar aldığı süre içinde hiç kimse talimatla, emirle, zorla burada tutmuyor. Bana laf atan arkadaşlara diyorum ki, grup başkanvekilleriniz sizi burada tutmuyor, isteyen evine gidebilir. Nitekim 130 kişilik grupta 25-30 kişi ile burada devam ediyorsunuz. Kürsüye çıkan her konuşmacı eleştiri yapabilir, bütün AK Parti grubunu, hükümetimizi hırsızlıkla suçladığı taktirde, henüz ortada net olarak ortaya çıkmış bir şey yokken sadece tapelerle ortaya çıkan meseleyi, yargı arasında olan bir şeyi suçlayarak bir yere gidemezsiniz. Parlamentoda demokrasilerde mutlaka direniş vardır. Dün milletvekili arkadaşımızın birisi ağzına bant bağlayarak pasif direnişi göstermiştir. Önerge sırası varken, sıra bana gelmişken benim görüşmemi engellemek adını orada kürsüyü işgal ederek durması pasif direniş değil, AK Parti’nin veya başka bir siyasi partinin hakkından çalmaktır. Biz bu yasayı çıkartmak için gayret gösteriyoruz, acelemiz de yok. Sakin sakin dinliyoruz. Hem hükümetimizi, grubumuzu, bize oy veren insanları töhmet altında bırakan iftiralarla karşı karşıya kaldığımızda milletvekili arkadaşlarımız ‘sakin ol, bağırmadan konuş’ diyerek uyarma gayreti içindeler. Görüntüleri izledik, buradan laf atan arkadaşlarımızın hiç birisinde hakaret yok. Ama konuşmacının ‘hırsızsınız’ diye ifade ettiği taktirde buda vicdanları yaralıyor. Grup Başkanvekilleri olarak bize önemli görevler düşmektedir, orada kürsüyü zamanında fazla kullanan arkadaşımızı uyarmak grup başkanvekillerinin ve o grubunun idari amirlerinindir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim