• BIST 106.926
 • Altın 151,399
 • Dolar 3,6776
 • Euro 4,3280
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 15 °C
 • Artvin 18 °C

Malatya’da Tcdd Eylemi

Malatya’da Tcdd Eylemi
TCDD Malatya 5. Bölge Müdürlüğündeki bazı birimlerin Adana 6. Bölge Müdürlüğüne bağlanmak istenmesi nedeniyle bir eylem yapıldı.
Malatya’da Tcdd Eylemi Malatya’da Tcdd Eylemi

- TCDD Malatya 5. Bölge Müdürlüğündeki bazı birimlerin Adana 6. Bölge Müdürlüğüne bağlanmak istenmesi nedeniyle bir eylem yapıldı.

TCDD sektöründe faaliyet gösteren sendika, memur ve işçi derneklerinin de destek verdiği eylem Malatya Gar’ında gerçekleşti. Türk-İş İl temsilcisi ve Demiryol-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nurettin Öndeş, yaptığı konuşmada, “Lojistik Merkezlerden birisi Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya kurulmamıştır. 2013 yılında demir yollarında 5. bölgemiz taşımacılıkta birinci bölge olmuştur. Yani birinci olmuştur, şampiyon olmuştur. Böylesine başarılı bir bölgenin ödüllendirilmesi gerekirken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 12 ili ilgilendiren Malatya 5. Bölge Müdürlüğünde bulunan Servis Müdürlüklerinin Adana 6. Bölge Müdürlüğüne bağlanmış ve Malatya Loko Bakım Atölyesi Müdürlüğü Depo Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. Sonuçta 5 Bölge Müdürlüğünün kapatılması gündeme gelmiştir. Optimizasyon (Norm Kadro çalışmalarına istinaden Elazığ, Van ve Diyarbakır da Lokomotif tamiratı yapan Depo Müdürlükleri İkmal Depo Müdürlüğüne dönüştürülmüştür. Tatvan Depo Şefliği ikmal depo şefliğine dönüştürülmüştür. Elazığ- Tatvan, Van, Diyarbakır, Siirt- Kurtalan Vagon Servis Şefliği işyerleri lağv edilerek kapatılma kararı alınmıştır. Daha önce Cevher Taşımacılığının etkili olduğu Hekimhan, Adıyaman, Gölbaşı, Vagon Servis Şefliği kapatılmıştır. Optimizasyon Norm Kadro çalışmalarında bölge müdürlükleri arasında- TCDD işletmesi Genel Müdürlüğüne bağlı Bölgelerden en başarılı Taşımacılık yapan Malatya 5. Bölge Müdürlüğü Memur ve işçi sayısı teknik normların kabul edemeyeceği seviyede azaltılmıştır. Yapılan girişimler sonucunda başlatılan uygulama şimdilik durdurulmuştur” dedi.

Batman’da olacak bir kazaya ancak 60 saatte müdahale edileceğini belirten Öndeş, “Teknik olarak diğer bölgelerin bizden daha iyi olduğunu söylesinler, bizden daha başarılı olduğunu söylesinler, siz o zaman oturur düşünürüz. Biz diğer bölgelerin yaptığı taşımacılığın yüzde 100 fazlasını yapıyoruz. Biz işimiz için, ekmeğimiz için ülkemiz için 50’ye yakın şehit vermişiz. 50’ye yakın şehit veren bir bölge, 12 ilde çalışan emeğin temsilcisi işçi ve memurlara TCDD’nin yaptığı bu tasarruf ve uygulamaya şiddetle karşı çıkıyoruz. Bunu görmeyenlerin, bu bölgenin halkına ve insanına ihanetle baktıklarını ve aldıkları kararlarında ülkeye, millete, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesine ihanet olduğunu kabul ediyoruz” ifadelerini kaydetti.

Öndeş, yapılan girişimler sonucunda ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz’ün devreye girmesi ile Malatya 5. Bölge Cer Servis Müdürlüğünün Adana 6. Bölgeye Bağlanması ve Malatya Loko Bakam Atölye Müdürlüğünün Depo Müdürlüğüne dönüştürülmesinin durdurulduğunu, Malatya’da Lojistik merkez kurulmasına karar verildiğini ve Sivas-Çetinkaya-Malatya arası Hızlı Tren Projesi 2014 yılında ihalesinin yapılmasına karar verildiğini aktardı.

AK Parti Malatya Milletvekilleri Ömer Faruk Öz, Mücahit Fındıklı ve Cemali Akın ile birlikte bölge illerinden 16 milletvekilinin katıldığı bir toplantı yaptıklarını söyleyen Öndeş, “Bu durumu Ulaştırma Bakanlığına götüreceklerini ve takipçisi olacaklarını ve bu uygulamaya şiddetle karşı çıkacaklarını söylediler. Biz bölge milletvekillerine sadece bu sorunu iletmedik. Vermiş olduğumuz dosyalarla talep ve isteklerimiz, önerilerimiz oldu. Kurtalan’dan Bağdat’a kadar demiryolu yapılması konusunda bölge milletvekillerimizden istek ve talebimiz oldu. Muş-Tatvan arası banliyö trenin olması talebimiz oldu. Daha önce Malatya-Elazığ arasında işleyen banliyö trenimiz vardı, Elazığ-Malatya arasına Raybüs talep ettik. Diyarbakır-Batman arasına da, Batman-Kurtalan arasına da Raybüs ve banliyö tren talep ettik” dedi.

Öndeş, Malatya’da TCDD’nin lojistik merkez kurması için alt yapının hazır olduğunu belirterek, “Vagon Onarım Fabrikamız boş, alt yapımız hazır ama bu bölgede lojistik merkez kurulmamış. Lojistik merkezi neden istiyoruz? Bu gün Kocaeli’nde kurulan lojistik merkezde, Balıkesir’de kurulan lojistik merkezde tahminin taşımacılık hariç 2 bine yakın personel çalışıyor. Onun için lojistik merkezin kurulmasını istiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim