• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 11 °C
 • Rize 9 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 8 °C

Mahruki 'Kendi Everest’inize Tırmanın' Söyleşisiyle İkçü’de

Mahruki 'Kendi Everest’inize Tırmanın' Söyleşisiyle İkçü’de
sporcu Nasuh Mahruki, 'Kendi Everest’inize Tırmanın' söyleşisiyle İKÇÜ'ye konuk oldu.
Mahruki 'Kendi Everest’inize Tırmanın' Söyleşisiyle İkçü’de Mahruki 'Kendi Everest’inize Tırmanın' Söyleşisiyle İkçü’de

- İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Turizm Fakültesi Rekreasyon Bölümü ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü birlikteliğinde düzenlenen, AKUT'un kurucu üyesi, yönetim kurulu başkanı dünyaca ünlü sporcu Nasuh Mahruki, 'Kendi Everest’inize Tırmanın' söyleşisiyle İKÇÜ'ye konuk oldu.

AKUT'un kurucu üyesi, yönetim kurulu başkanı dünyaca ünlü sporcu Nasuh Mahruki, 'Kendi Everest’inize Tırmanın' söyleşisiyle İKÇÜ'ye konuk oldu. İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tancan Uysal, Rektör Danışmanı Doç.Dr. Murat Soydan, Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç.Dr. Zafer Öter, Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç.Dr. Serkan Çelik, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Gülay Oyur Çelik, Genel Sekreter Gülten Gültekin, Genel Sekreter Yardımcısı, SKS Daire Bşk.V.Nihat Sabuncular, akademik ve idari personel ile birlikte çok sayıda öğrencinin katılım gösterdiği söyleşi büyük ilgi gördü.

“BAŞARININ YOLU BİR”

Başarılarıyla dünyaca tanınan Nasuh Mahruki, herkesin kendini keşfetmesi ve potansiyelinin doruğuna ulaşması gerektiğini söyledi. Mahruki, “25 yılı aşan spor hayatımda riskli sporlarla uğraşırken fark ettiğim; dayanıklılık, disiplin, cesaret, kararlılık, yüksek konsantrasyon gerektiren takım çalışması ve liderlik yeteneği gerektiren dağcılık gibi yüksek risk gerektiren bir spor dalında başarıya ulaşmak için gereken özelliklerin tamamı kendimize seçtiğimiz herhangi bir kariyerde iş dünyasında ve sosyal hayatımızda bile başarıya ulaşmak için gerektiren özelliklerin tamamı ile büyük bir paralellik göstermektedir. Hangi sektörü ele alırsak alalım doğru yaklaşım ve doğru yöntemler bizi başarıya götürür” dedi.

“İLK ADIM ARAMAKLA BAŞLIYOR”

'Kendi Everest’inize Tırmanın' kitabında ele aldığı başarının yol haritası hakkında tespitlerde bulunan Mahruki, “Yirmi yılı aşan bütün bu süreç; hem öğrenme, kendimi tanıma, kendimi geliştirme, varlığıma bir anlam katma, yaşamda doğruları bulma ve bu doğrularla yolumu çizmemin hem de ülkeme, insanıma, insanlığa hizmet etmemin öyküsü oldu. Sizlerle paylaşmak istediğim de, bu yolculuğun birbirini izleyen 64 adımdan oluşan yol haritasıdır. İlk adım ise aramak ile başlıyor” dedi.

BAŞARIYA GÖTÜREN ETMENLER

Mahruki, bu başarı hikâyesindeki başlıca unsurları şöyle sıraladı: “Hayatın içinde kendi yerinizi arayın. Kendi yaşamınızın öncüsü olun. Öğrendiklerinizi paylaşın. Başarıyı isteyin. Çok yönlü olun. Kendi yolunuzu izleyin. Tutkularınızın peşinden gidin. Doğru adımlar atın. İnsanın potansiyelini kavrayın. İçinizdeki ”en iyi ben”i arayın. Kendinizi tanıyın. Zararlı ve faydasız alışkanlıklarınızdan uzaklaşın. Şartlanmalarınızdan kurtulun. Düşüncelerinizi özgürleştirin. Kendinizi keşfedin. Kendinizi ifade edin. Hedef belirleyin. Hedefinize odaklanın. Stratejinizi oluşturun. Planlamanızı yapın”

“EVEREST DAĞI’NA TIRMANIŞIM PAYLAŞIM ADINA MİLAT OLDU”

Öncü olmanın sorumluluğu olduğunu vurgulayan Mahruki, 1995 yılında Everest Dağı’nın ilk Türk tırmanışını gerçekleştirdikten sonra paylaşmak adına oldukça önemli bir tırmanışa geçtiğini söyledi. Mahruki, “Kişisel gelişim, kendini tanımak, hedef odaklı olmak, kararlılık, risk yönetimi, motivasyon gibi konuları da kapsayan, takım çalışması ve liderlik konularında söyleşiler yapmaya başladım. İleride yine yeni deneyimler ve paylaşımlarla, daha iyi ve daha doğru bir noktaya ulaşacağına eminim. Öznel yaşam deneyimlerimi paylaştığım, tamamen yaşam odaklı bu sürecin kendisi de, tıpkı yeni şeyler öğrenen bir insan gibi sürekli uyum, değişim ve gelişim süreçleri yaşamaya benimle birlikte devam edecek. Bence işin güzel tarafı da bu. Ama en güzeli paylaşmaktır” diye konuştu. Söyleşinin ardından son kitabını İKÇÜ’lü öğrencilere ve misafirlere imzalayarak hediye eden Mahruki, Rektör Prof.Dr.Galip Akhan’ı da makamında ziyaret etti. Nasuh Mahruki, Prof.Dr.Akhan ile Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Tancan Uysal’a ‘Kendi Everest’inize Tırmanın” kitabını imzalayarak takdim etti.

(CA-

Mahruki 'Kendi Everest’inize Tırmanın' Söyleşisiyle İkçü’de

Mahruki 'Kendi Everest’inize Tırmanın' Söyleşisiyle İkçü’de

Mahruki 'Kendi Everest’inize Tırmanın' Söyleşisiyle İkçü’de

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim