• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 19 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 19 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 18 °C

Kütahya'da Yaşlı Ve Engellilere Özel Sağlık Hizmeti

Kütahyada Yaşlı Ve Engellilere Özel Sağlık Hizmeti
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ana bina yerleşkesinin içerisine kurulan ve sadece yaşlı ve engellilere özel sağlık hizmeti sunacak olan birim, Vali Şerif Yılmaz ve kent protokolünün de katıldığı törenle hiz
Kütahya'da Yaşlı Ve Engellilere Özel Sağlık Hizmeti Kütahya'da Yaşlı Ve Engellilere Özel Sağlık Hizmeti

- Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin ana bina yerleşkesinin içerisine kurulan ve sadece yaşlı ve engellilere özel sağlık hizmeti sunacak olan birim, Vali Şerif Yılmaz ve kent protokolünün de katıldığı törenle hizmete sunuldu.

Törende konuşan Kumu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mithat Ekici, "Devletlerin gelişmişlikleri sosyal politikalara verilen önemle paralellik arz eder. Yine yaşlı ve engelli vatandaşlarına sahip çıkma düzeyle o ülkelerin manevi atmosferinin de bir göstergesidir. Ülkemizde bu anlamda büyük gelişmeler olmakla birlikte, böyle bir proje ile Türkiye’de bir ilk olmak bizler için ayrı bir gurur kaynağıdır. Yürümeye imkânı veya dermanı olmayan hastalarımızı akülü arabayla, akülü tekerlekli sandalyelerle taşımak, onlara her türlü işlemlerinde yardımcı olmak, sadece onlara özel bir merkez oluşturmak ve bununda ötesinde bu merkez için personelimize özel eğitim aldırmak. Özürlü psikolojisi, işaret dili ve iletişim gibi. İnşallah bu gayretlerin sonucu da, engelli ve yaşlı hastalarımızın hayır duaları olacaktır. Yaşlı ve engelli hastalarımıza hizmet edebilmek, onların hayır dualarını alabilmek bizim büyük bir şeref ve mutluluk kaynağıdır" şeklinde konuştu.

Kütahya Valisi Şerif Yılmaz da, "Sosyal Devlet olarak engellilerimize yönelik yaptığımız çalışmalarda, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz tarafından yürütülen çalışmalarla; evde bakım hizmetleri, muhtaç engellimize özel bakım merkezlerinde bakım hizmetleri sunuyoruz. Engellilerimize kimlik kartları verdik. Ulaşılabilirlik ile ilgili düzenlemeler yapıldı. Geçtiğimiz yıl yaz ayları itibariyle sonuçlanan, erişilebilirliğin denetlenmesi hakkında komisyonu kuruldu. Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde engelli çocuklarımızın eğitimi sağlandı. 2012 yılında ilk defa Engelli Memur Seçme Sınavı yapıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçen Torba Yasa ile korumalı iş yerlerinin kurumlar vergisinde, her engelli çalışan için 5 yıl süre ile indirim yapılacak. Korumalı iş yerlerinde engelli vatandaşlarımızı çalıştıran kuruluşlara belli bir takım ayrıcalıklar getirildi. Tekerlikli sandalye ve sedye kullanma zorunluluğu olan engellilerimize yenilikler getirildi. Biz çıkan yasaların adım adım hayata geçirilmesi konusunda hızlı çalışmalar yapmaktayız. İşte bugünkü yaptığımız çalışma ile hastane yoğunluğu içerisine girmeden, gerek engellilerimizin gerekse yaşlılarımızın sağlık hizmetini en sağlıklı şekilde almalarına imkan sağlayan projeyi hayata geçiriyoruz. İnşallah buradan yararlanacak olan tüm vatandaşlarımız, en güzel şekliyle istifade ederler. Burada şifa bulup mutlu ve sağlıklı bir şekilde sıcak yuvalarına dönerler. Ben bu hizmetin bu aşamaya gelmesinde, tüm kurum ve kuruluşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tekrar hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum" diye konuştu.

Konuşmalarının ardından Vali Şerif Yılmaz, ''İşaret dili, Engelli Hastaya Yaklaşım, Engelli Hasta ve Hasta yakını ile İletişim'' konularında eğitim alan personele sertifikalarını dağıttı. Sertifika dağıtım töreni sonrası EN-VİP Engellilere ve Yaşlılara Özel Sağlık Hizmeti Birimi'nin açılışı gerçekleştirildi. (EFE)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim