• BIST 104.001
 • Altın 145,411
 • Dolar 3,5083
 • Euro 4,1894
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 25 °C
 • Ordu 26 °C
 • Rize 25 °C
 • Gümüşhane 27 °C
 • Samsun 24 °C
 • Bayburt 19 °C
 • Artvin 30 °C

Kültür Ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan’ı Ağırlayacak

Kültür Ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan’ı Ağırlayacak
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan’ı Türkiye’de ağırlayacak.
Kültür Ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan’ı Ağırlayacak Kültür Ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan’ı Ağırlayacak

- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan’ı Türkiye’de ağırlayacak.

Bakan Ömer Çelik'in kültürel diplomasi stratejisi ile Türkiye'ye davet edilen önde gelen isimler; ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerini, kültürel değerlerimizle birlikte tanıma imkanını yakalıyor. Ülkemizi her yönüyle birebir tanıyan önde gelen isimler ülkelerine döndüklerinde Türkiye’yi başta soyal medya olmak üzere, televizyon programları, roman ve makalelerde vatandaşlarına anlatıyor.

Her alanda önemli isimleri Türkiye’ye davet eden ve ağırlayan Bakan Ömer Çelik'in bu kez misafiri, Çin Halk Cumuhuriyeti'nden Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan olacak.

İsveç Akademisi'nin, "sanrısal gerçekçilikle halk hikayelerini, tarihi ve şimdiyi kaynaştırma"daki ustalığına atıf yaparak 2012 yılında Nobel Edebiyat Ödülüne layık gördüğü Çinli yazar Mo Yan17 Şubat'ta Türkiye’ye geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından ağırlanacak olan dünyaca ünlü yazar, Bakanlık tarafından kendisi için hazırlanan program kapsamında İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini gezecek.

Nobelli yazar, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2013’te başlattığı “100 Çinli Entelektüel” projesi kapsamında Türkiye’nin güzelliklerini keşfedecek. Çin'in Franz Kafka'sı olarak adlandırılan Mo Yan için Türkiye’nin tarihi ve turistik yerlerini görüp bilgi alabileceği, ayrıca doğal güzelliklerinin keyfini süreceği bir program hazırlandı.

Programı kapsamında Bakan Ömer Çelik’in Mo Yan’ı kabul ederek görüşmesi de planlanıyor.

ÇİN EDEBİYATININ YAŞAYAN EFSANESİ

Kültür Devrimi sırasında 11 yaşındayken okulu bırakıp önce çiftçi olarak ardından fabrika işçisi olarak çalışan ve bu sırada yazmaya başlayan Mo Yan’ın kişisel öyküsüne gelince...

Gerçek adı Guan Moye olan Mo Yan, eserlerinde Çince "Konuşma!" manasına gelen Mo Yan mahlasını kullanıyor. Batı dünyasında Kızıl Darı Tarlaları filmine konu olan iki romanı ile bilinen yazar, sınıf mücadelesini anlatan yapıtı ile Asya Erkek Edebiyat Ödülü'nü, Çin'deki ''tek çocuk'' politikasını konu edinen son romanı ile de Çin'in en önemli edebiyat ödüllerinden olan ''Mao Dun Edebiyat Ödülü''nü aldı.

Mo Yan, 2012 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alırken Çin’de doğan ve Çin’de yaşamayı sürdüren ilk Çinli Nobel ödüllü yazar oldu.

PROJE KAPSAMINDA TÜRKİYE'YE GELECEK DİĞER İSİMLER

Çin’de bir milyonun üzerinde aylık satış ortalamasıyla birinci sırada bulunan Çin Coğrafyası dergisinin baş editörü olan Shan Zhiqiang, Çin Edebiyat dünyasının tanınan isimlerinden olan Chen Huizhong ve farklı alanlarda kitapları bulunan pek çok yazar da ülkemizi gezme fırsatı bulacak.

Alanlarında etkin bir yere sahip bu isimlerin, ülkelerine döndüklerinde gerek sosyal medyada yapacakları paylaşımlar gerekse televizyon ve gazetecilik dünyasında Türkiye tanıtımı için yararlı alternatif eserler ortaya koyacakları düşünülüyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim