• BIST 105.268
 • Altın 162,850
 • Dolar 3,9604
 • Euro 4,6498
 • Trabzon 11 °C
 • Giresun 9 °C
 • Ordu 8 °C
 • Rize 10 °C
 • Gümüşhane 1 °C
 • Samsun 7 °C
 • Bayburt 0 °C
 • Artvin 8 °C

Koray Ayıdn 7 Haziran Seçimlerini Değerlendirdi!

Koray Ayıdn 7 Haziran Seçimlerini Değerlendirdi!
MHP'den Trabzon milletvekili seçilen Aydın: "Seçimlerde Türk milleti, bütün siyasi partilere uzlaşma çağrısı yapmış, MHP’ye de iktidara hazır ol mesajı vermiştir"
Koray Ayıdn 7 Haziran Seçimlerini Değerlendirdi! Koray Ayıdn 7 Haziran Seçimlerini Değerlendirdi!

Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) Trabzon Milletvekili seçilen Koray Aydın, genel seçimlerde Türk milletinin bütün siyasi partilere uzlaşma çağrısı yaptığını, MHP'ye de 'iktidara hazır ol' mesajı verdiğini bildirdi.

Koray Aydın, yaptığı yazılı açıklamada, 7 Haziran'daki 2015 milletvekili genel seçimlerinin geçici sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklandığını ve tablonun büyük oranda netleştiğini ifade ederek, seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Seçimlerle Türk milletinin uzlaşma istediğini gösterdiğini belirten Aydın, şöyle devam etti:
"Katılımın yüzde 83,92 oranında gerçekleştiği seçimlerde Türk milleti, bütün siyasi partilere uzlaşma çağrısı yapmış, MHP’ye de iktidara hazır ol mesajı vermiştir. MHP 7 Haziran seçimlerinde 7 Milyon 519 Bin 103 oy almış ve ülke genelinde yüzde 16,29 oy oranına erişmiştir. MHP, 2011 seçimlere göre oylarını sayı olarak 1 Milyon 933 Bin 590, oran olarak da yüzde 25,3 artırarak ülke genelinde yüzde 16,29’a yükseltmiştir. AKP, 2 Milyon 534 bin civarında oy kaybetmiş, 2011’de aldığı yüzde 49,98’den 7 Haziran’da yüzde 40,87’ye gerilemiştir. Sözde çözüm süreciyle tırmanışa geçen HDP, oylarını önemli ölçüde artırarak, 80 milletvekili ile parlamentoya girmiştir"

Aydın, CHP'nin 2011 seçimlerinde elde ettiği yüzde 26’lık oy oranından 7 Haziran seçimlerinde yüzde 24,95’e gerilediğini ancak Türkiye genelinde ikinci parti olma konumunu koruduğunu anımsatarak, "MHP, yetkili kurullarıyla bu sonuçları en iyi şekilde değerlendirecek ve Türk milletinin mesajı doğrultusunda gerekli adımları titizlikle atacaktır" ifadesini kullandı.

MHP'nin oy ve milletvekili sayısını artırdığını dile getiren Aydın, şunları kaydetti:
"MHP, 7 Haziran seçimlerinde oylarını sayı ve oran olarak artırırken milletvekili sayısını da 52’den 80’e çıkarmıştır. 2011 seçimlerine göre oylarını 70 ilde artıran MHP, aralarında Trabzon’un da bulunduğu 35 ilde yüzde 20’nin, toplam 65 ilde de yüzde 10’un üzerinde oy almıştır. 2011 seçimlerinde 32 ilden milletvekili çıkaran MHP, 7 Haziran’da milletvekili çıkardığı il sayısını 47’ye yükselterek siyasal coğrafyasını da önemli oranda genişletmiştir. MHP, 7 Haziran seçimlerinde Türk milletinin verdiği mesajı, ülke genelinden, mahalle ve sandık bazına kadar analiz edecek, yetkili kurullarında sonuçları değerlendirmek suretiyle, iktidar yürüyüşünü emin adımlarla sürdürecektir"

Aydın, seçimlerde milletin çok partili parlamenter sistemden yana olduğunu gösterdiğini ve başkanlık sistemini reddettiğini belirterek, "Seçimlerde başkanlık sistemi reddedilmiş, ötekileştirme siyaseti iflas etmiştir" dedi.

MHP Trabzon'da ikinci parti olma konumunu pekiştirdi
MHP'nin Trabzon özelinde değerlendirildiğinde genel ve yerel seçimler dahil son 4 seçimdir yakaladığı istikrarlı çıkışını sürdürdüğünü, 30 Mart yerel seçimlerinde yakaladığı ikinci parti olma konumunu pekiştirdiğini ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

"İlan edilen geçici sonuçlara göre Trabzon’da 97 bin civarında oy alarak yüzde 21 oranına erişen MHP, yüzde 21,9 oy oranıyla birinci olduğu 1999 seçimlerindeki orana yakın bir sonuç elde etmiştir. MHP, Trabzon’da seçim sonuçlarını sandık sandık analiz ederek, gerekli sonuçları çıkaracak, elde ettiği sonucu asla yeterli görmeyerek, birincilik mücadelesini sonuna kadar sürdürecektir. 7 Haziran seçimlerinin ülkemize ve milletimize bir kez daha hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyor, birlikte emek sarf ettiğimiz tüm milletvekili adayı arkadaşlarıma, fedakarca çalışan bütün teşkilatlarımıza ve aziz Trabzon halkına ayrı ayrı teşekkür ediyor, selam, sevgi ve saygılarımı sunuyorum"

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim