• BIST 107.763
 • Altın 151,770
 • Dolar 3,7007
 • Euro 4,3511
 • Trabzon 20 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 19 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 6 °C
 • Artvin 13 °C

Koç’tan HSYK Düzenlemesine İlişkin Açıklama

Koç’tan HSYK Düzenlemesine İlişkin Açıklama
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, HSYK düzenlemesinin TBMM Genel Kurulu’na cuma günü gelebilecek olmasına ilişkin;
Koç’tan HSYK Düzenlemesine İlişkin Açıklama Koç’tan HSYK Düzenlemesine İlişkin Açıklama

 “HSYK konusunda bizim tutumumuz çok açık ve net. Açık, seçik ve net bunu hep söylüyoruz. Söylediğimiz şu; Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun oluşmasında, Hakimler ve Savcılar Kurulu ayrılmalı. AB ilerleme raporlarında yargının bağımsızlığı, yargıç teminatı, adil yargılanma hakkı, bütün bunları kapsayan değişiklikler o standartlar içinde ele alınmalı” dedi.

CHP MYK toplantısı Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında sürerken, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç basın toplantısı düzenledi. Koç, toplantıda gazetecilerin sorularını da cevapladı. Bir gazetecinin, daha önce tartışmalara neden olan ve Adalet Bakanının açıklamasıyla cuma günü tekrar Genel Kurul’un gündemine gelecek gibi görünen HSYK düzenlemesine ilişkin CHP’nin tavrında değişiklik olup olmadığının sorulması üzerine Koç, “HSYK konusunda bizim tutumumuz çok açık ve net. Açık, seçik ve net bunu hep söylüyoruz. Söylediğimiz şu; Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu’nun oluşmasında, Hakimler ve Savcılar Kurulu ayrılmalı. AB ilerleme raporlarında yargının bağımsızlığı, yargıç teminatı, adil yargılanma hakkı, bütün bunları kapsayan değişiklikler o standartlar içinde ele alınmalı. Adalet Bakanı, Müsteşarı bu kurumların içerisinde karar alıcı mekanizmalarda bulunmamalı. Böyle bir kapsamda anayasa değişikliği olacak ise olur, buyurun gelin hep beraber yapalım. Benim niyetim o değil diyor Başbakan. Benim niyetim ne şekilde olursa olsun ya yasayla, ya anayasa değişikliğiyle HSYK’da kendi talimatlarımı uygulamaya sokturacak parmak çoğunluğu lazım bana. Anayasa değişikliği konusunda açık, net tutarlıyız. HSYK yasasını getirsinler, çoğunlukları var. Şuanda HSYK’yı ele geçirmiş durumdalar. CHP’nin tutumu açık net. Söylediğim koşullarda anayasa değişikliği ise evet, söylediğimiz koşullarınız dışında Başbakan’ın dayatmalarıysa hayır” cevabını verdi.

30 Mart seçimlerine belediye başkan adaylarına son şeklinin verilip verilmediğinin sorulması üzerine Koç, “Bir kısmı ortak çalışmayla açıklandı. Bin 390 küsur seçim bölgesinde aday belirleme süreci yaşandı. Henüz tamamlanmadı bir iki yer dışında. Değişik tartışmaların olması doğaldır. Eksikler, hatalar olması doğaldır. Belli dengelerin gözetilmesi durumu doğaldır. Her seçim bölgesinin kendine özgü özelliklerinin dikkate alınması doğaldır. Herkesin gönlünde bir aslan yatıyor. Benim de tercihlerim olabilir ama bütün bunlar dengeler içerisinde bir son noktaya taşınıyor. Burada herkesin aynı anda mutlu olabileceği bir sona ulaşmak mümkün değildir. Bunu takdir edersiniz” şeklinde konuştu.

Son açıklanan Parti Meclisi’ndeki yerel seçim adaylarının gelen tepkilerden dolayı değişip değişmeyeceğinin sorulması üzerine Koç, “Onu bilemiyorum. Kendi içimizde tartışmalar olmuştur, gayet doğaldır. Çok yönlü dengelerin gözetildiği bir çalışmadır. 2004 ve 2009 seçimlerini hatırlarsanız benzer süreçlerden geçmiştik” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim