• BIST 104.123
 • Altın 145,809
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 21 °C
 • Ordu 21 °C
 • Rize 22 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 21 °C
 • Bayburt 10 °C
 • Artvin 17 °C

Koalisyon Ülkeye Patinaj Yaptırır

Koalisyon Ülkeye Patinaj Yaptırır
Trabzon siyasetinin güçlü isimlerinden eski milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, “İstikrarın devamı için tek başına iktidar şart. Bu bilimsel gerçekliktir ‘dedi.
Koalisyon Ülkeye Patinaj Yaptırır Koalisyon Ülkeye Patinaj Yaptırır

Trabzon siyasetinin güçlü isimlerinden eski milletvekili Cevdet Erdöl, İlkhaber gazetesi ziyaretinde soruları yanıtladı.

1 Kasım’da 3 dönem kuralı kalktı, yeniden aday olabilirdiniz, neden olmadınız?
ERDÖL: “Ben görev adamıyım, bana şunu yap denilirse onu yaparım. İnsan siyasette 3 dönemde zaten yapabilecek olduklarını yapıyor. Yapabildiklerim kadarını da yaptım. Bu dönemde Sayın Cumhurbaşkanımız üniversitenin yönetimini takdir buyurdular. Şimdi bu görevi hakkıyla yapmaya çalışacağız. Siyasette başka insanlara da fırsat vermek gerekir. Herkesin görevi önemlidir. İnsanlar bulunduğu yeri doldurmalı ve hakkını vermelidir, önemli olanın bu olduğunu düşünüyorum.”

mery-foto-1-(4).jpg

Ülke yeni bir seçime gidiyor. Sonucun ne olacağı konusundaki tahmininiz nedir?
ERDÖL: “Biz koalisyon dönemlerini yaşamış insanlarız. O dönemin sıkıntılarını çektik. Koalisyonlar ülkeye patinaj yaptırır. Tek parti iktidarı istikrar için çok önemlidir, nitekim bu bilimsel bir gerçekliktir. 13 yıl AK Parti iktidarları ile geçti. Vatandaşımız ‘Bir de koalisyon görelim’ dedi. Fakat bu düşüncesinin yanlış olduğunu bu 3-4 aylık süreçte gördü. Ülkede yaprak kıpırdamıyor, her şey belirsiz, herkes tereddüt içinde. Yaptığı tercihin yanlış olduğunu düşünen az değil ve sağduyu galip gelecek. Yine AK Parti’nin tek başına iktidar olacağına inanıyorum. İstikrardan uzaklaşmayı bu ülke iliklerine kadar hissetti.”

mery-foto-1-(5).jpg

AK Parti 7 Haziran’da milletin verdiği mesajı aldı mı sizce?
ERDÖL: “Ben partinin, milletin verdiği mesajı aldığını düşünüyorum. Fakat vatandaş da bu mesajın kendisine de zarar verdiğini anladı. Parti, gerekli düzenlemeleri yaptı, eksik görülenleri giderdi ve yeniden milletin huzuruna çıktı. Bu seçimde tek başına iktidar çıkacak gibi görünüyor. Tabi Trabzon’dan güçlü çıkması lazım… Çünkü Trabzon’dan ne kadar güçlü çıkarsa, hükümetteki gücü de o oranda artar. Bu sadece Trabzon için değil bölgemiz için de çok önemli. Bölgeye önemli hizmetler gelecek, projeler hayata geçecek.”

mery-foto-1-(7).jpg

Trabzon’a vaat edilen projeler için ne düşünüyorsunuz?
ERDÖL: “Trabzon Yatırım adasını da, ikinci üniversiteyi de, demiryolunu da kısacası bütün yatırımları hak ediyor. Ben ikinci havalimanı yapılması yerine mevcut pistin uzatılmasını çok daha rantabl buluyorum. Çünkü yeni havalimanı dolguyla yapılacak. Hem daha maliyetli hem de uzun sürer. Tabi bu benim düşüncem. Hem devlet üniversitesi hem de vakıf üniversitenin yanına bir ikinci devlet üniversitesi de yakışır. Ağır sanayinin olamayacağı bir kentimiz var. Mesela Teknokent önemli bir yatırımdır. Tersaneyi hayata geçirmemiz lazım ki orada da çalışmalar sürüyor. Şehir hastanesinin yanı sıra bölgemize büyük hizmet sunacak 250 yataklı çocuk onkoloji hastanesi de yapılacak. Projesi bitmek üzere yakında ihalesi yapılır. Bunlar önemli projeler ve kentin marka değerine de büyük katkı sağlayacak.”

mery-foto-1-(9).jpg

Yeşil Yol tartışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
ERDÖL: “Yeşil Yol yıllar önce Faruk Özak’ın öncülüğünde bilim insanlarına da danışılarak ürettiğimiz bir şeydi. Nice zaman sonra resmiyete girdi. Yeşil Yol’un 15- 20 yıl hazırlık planı var. Yaylalara büyük yollar, asfaltlar yapılacak diye bir şey yok, mevcut yollar ıslah edilecek. Yaylacılar karşı çıkmıyor zaten, dışarıdan gelen provokatörler karşı çıkıyor. Her şeye karşı çıkan bir ‘istemezükçü’ zihniyet var. Zamanında bize karşı çıkanlar yaptırdığımız hastanelerde bizden önce tedavi oluyorlar. Anlıyorum ki karşı çıktıkları zaman hayırlı bir iş yapıyoruz. Yerli üretim insansız hava aracına, helikoptere, gemiye, tanka karşı çıktılar. Ortada art niyet var. Ben ‘Muhalefetin 3Y’si var’ diyordum. Bunlar, yapmam, yaptırmam, yıkarım idi. Şimdi 4 Y oldu. Malum parti bunlara bir de ‘yakarım’ı ekledi. Bu ülkede 13 yıldır yapılanlar ortada. Koalisyon olsa hiçbirini yapamazdık. Sağlık alanındaki dönüşümü yapamazdık. Şimdi üniversitemin yapacaklarını düşünüyorum da, tek başına iktidar olmazsa başaramayız. Nitekim koalisyon hükümetlerini biliyoruz. Memur maaşlarını veremez hale geldiler. 99’da deprem oldu, bölgeye 3 gün ulaşmadılar. O zamandan bu zamana çok vakit geçmedi. İnsanoğlunun bu kötü zamanları hatırlayıp ders çıkarması gerekiyor. İki teknik direktörlü takım şampiyon olamaz. Yönetimde tek parti iktidarının istikrar açısından elzem olduğunu düşünüyorum.”

mery-foto-1-(10).jpg

Ve Trabzonspor… Ne olacak bu Trabzonspor’un hali? Faruk Özak başkan olmalı mıdır?
ERDÖL: “Ben Trabzonspor üyesiyim ve fanatiğiyim. Trabzonspor’un maçları kötü gittiği zaman ikinci maça kadar moralimiz bozuluyor, iş verimliliğimiz düşüyor, evde huzurumuz kalmıyor. Millete davranışımız değişiyor. Trabzonspor’un bir neferi olarak kongrede alacağı karar başımızın tacıdır. Kim yönetimde olursa olsun biz onunla birlikteyiz. İki şeyi birbirinden ayırmak lazım... Kulüplere verilebilecek destek siyaset karşılığı değildir. Faruk Özak meselesine gelince Faruk ağabeyimiz Trabzonspor’un tarihidir. Faruk Özak’sız bir Trabzonspor tarihi yazılamaz, güdük kalır. Fakat başkanlık konusundaki karar kendisinindir. Ne düşündüğünü bilemiyorum. Benim şahsi kanaatim şudur, Trabzonspor olsun başka kulüp olsun, üç şey önemlidir; insan, para ve zaman yönetimi. Bunları başaramayan yönetemez. Ortak akılla hareket edilmelidir.”

mery-foto-1-(11).jpg

(Röportaj - Meryem Akgün)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim