• BIST 106.926
 • Altın 151,266
 • Dolar 3,6716
 • Euro 4,3392
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 10 °C
 • Ordu 10 °C
 • Rize 8 °C
 • Gümüşhane 4 °C
 • Samsun 9 °C
 • Bayburt 3 °C
 • Artvin 10 °C

Kaz Dağları’nda Keşfedildiler

Kaz Dağları’nda Keşfedildiler
Balıkesir Üniversitesi ve İsveç Linköping Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla, Kaz Dağları’nda 3 yeni böcek türü keşfedildi.
Kaz Dağları’nda Keşfedildiler Kaz Dağları’nda Keşfedildiler

Balıkesir Üniversitesi ve İsveç Linköping Üniversitesi’nin ortak çalışmasıyla, Kaz Dağları’nda 3 yeni böcek türü keşfedildi.

Kuzeybatı Anadolu’da 258 bin hektarlık alana yayılan ve geçmişten bu yana nadir bitki örtüsü ve hayvan zenginliği ile ilgi çekici bir merkez olan Kaz Dağları’nda, geçtiğimiz yıl akademik çalışmalar sonucu bulunan yeni böcek türüne 3 tane daha eklendi.

Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sakin Vural Varlı, Edremit Meslek Yüksekokulu Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Öğretim Görevlisi Dr. Tuba Öncül Abacıgil ve Linköping Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekolog Dr. Nicklas Jansson’dan oluşan ekip, Kaz Dağları’daki yaşlı meşe ormanlarında oduna bağımlı yaşayan böcekleri tespit etmek için 2011 yılı boyunca arazi çalışmaları düzenledi. Ayı Deresi mevkiinde yayılış gösteren yaşlı meşe ağaçlarından, pencere ve çukur tuzak yöntemleriyle binin üzerinde böcek örneği toplandı. Yapılan incelemelerde kınkanatlılar (coleoptera) takımına bağlı üç türün dünya için yeni tür olduğu tespit edildi.

Yeni türlere Kazdağı’na atfen “Mycetochara kazdagica”, Balıkesir şehrine atfen “Melanotus balikesirensis”, çalışmada emeği geçen ve entomoloji alanında yaptığı kıymetli çalışmalarıyla tanınan Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Tezcan’a atfen “Elathous tezcani” isimleri verildi.

Yrd. Doç. Dr. Sakin Vural Varlı, bulunacak diğer yeni türlere de özel isimlerin verileceğini ifade etti. Araştırmayı yöneten Dr. Nicklas Jansson ise henüz çalışmanın başında olduklarını, ilerleyen aşamalarda başka birçok yeni böcek türünü bilim dünyasına kazandırmayı umduklarını söyledi. Arazi çalışmalarını gerçekleştiren Biyolog Dr. Abacıgil, Kaz Dağları gibi sahip olduğu doğal potansiyeller bakımından önemli bir alanda, çevre unsurlarının her yönü ile incelenmesi gerektiğini, bu sebeple bu çalışmanın ileride yapılacak incelemeler için büyük önem taşıdığını ifade etti. Dr. Nicklas Jansson başkanlığındaki ekip tarafından yapılan çalışma “Boletín de la Sociedad Entomológica Aragonesa” adlı bilimsel dergide yayımlandı.

Çalışma ekibinin yanı sıra Prof. Dr. Per Milberg ve Adam Bergner’in de katılımıyla, Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi salonunda öğrencilere yeni böcek türlerinin anlatıldığı bir konferans düzenlendi. Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen, Kaz Dağları’ndaki bitki özü üretim tesislerinde akademik ar-ge çalışmaları yapan ünlü girişimci Faruk Durukan, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferans ilgiyle izlendi. Konferansın sonunda, Prof. Dr. Gülendam Tümen, Linköping Üniversitesi akademisyenlerine teşekkür ederek çeşitli hediyeler takdim etti. Türk ve yabancı akademisyenler, öğrencilerle birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaz Dağları’nda Keşfedildiler

Kaz Dağları’nda Keşfedildiler

Kaz Dağları’nda Keşfedildiler

Kaz Dağları’nda Keşfedildiler

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim