• BIST 106.991
 • Altın 151,480
 • Dolar 3,6710
 • Euro 4,3144
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 6 °C
 • Ordu 7 °C
 • Rize 9 °C
 • Gümüşhane 2 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 2 °C
 • Artvin 7 °C

Karan: Hayal satanlara yer yok!

Karan: Hayal satanlara yer yok!
CHP İl Başkanı Yavuz Karan açıklamalarda bulundu.
Karan: Hayal satanlara yer yok! Karan: Hayal satanlara yer yok!

Trabzon’da yüzde 13’lere inmiş bir partiyi yüzde 25’ler seviyesine çıkardıklarını söyleyen Karan Birileri mutlu olacak diye asla  görevimi bırakmam. Ama Genel Başkan’ımızı rahatlatma anlamında bir adım atılacaksa onu yaparım’ dedi. İşte Karan’ın birbirinden çarpıcı mesajları;

    Seçimlerde başarınız kadar bazı adaylarınız da tartışıldı? Bununla başlayalım?

CHP’nin bu seçimlerdeki temel hedefi 3 Büyükşehir’den en az ikisini almak ve Büyükşehir sayısını arttırmaktı. Bu anlamda adaylar belirlenirken sadece tabanın isteyeceği değil, herkesin üzerinde uzlaşacağı adaylar üzerinde karar verilmiştir. Trabzon’da da bu şekilde olmuştur. Geçmişinde hırsızlığa yolsuzluğa bulaşmamış, Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kişileri aday gösterdik. Gümrükçüoğlu’nun aday olmasının ardından bize ve Genel Merkez’e Volkan Canalioğlu baskısı yapılmıştır. Volkan Bey’in adaylık gibi bir düşüncesi yoktu. Biz de Volkan Bey’e dayatma yaptık. Bir seçimle insanları değerlendirmek son derece yanlıştır. Kaybetmek başarısızlıktır ama partiyi nereden alıp nereye getirdiğimiz göz ardı edilmemelider. 

HER GÖRÜŞTEN İNSAN CHP’YE OY VERDİ

    Seçim sürecinde oldukça iddialıydınız? Eksik olan ne oldu size göre?

Volkan Canalioğlu ile gittiğimiz her yerde gördüğümüz ilgiye bakınca Büyükşehir’i alma ümidimiz her geçen gün arttı. Yomra’dan sonraki ilçelerde düşük oy oranına sahibiz ama Of’ta ve Araklı’da Volkan Bey’e olan ilgiye bakınca seçimin başa baş geçeceğini düşündük. Örgüt olarak gereken çalışmaları yaptığımız kanaatindeyim. Seçim sonuçlarına bakılınca geçmişte  her 7.5 kişinin oyunu almışken, şimdi her 4 kişiden biri CHP’ye oy vermiştir. Ben CHP İl Başkanı olarak bu durumu başarı olarak asla kabul etmiyorum. Ama şu bir gerçek ki bugün gelinen noktada her görüşten insan CHP’ye oy verdi.

ÇiMENTO FABRİKASI VE TURUP EYLEMCİLERİ AK PARTİ’YE OY VERDİ!!

    Partinin il başkanı olarak ilk sorumlu siz görünüyorsunuz? Genel anlamda kararlarınızda pişmanlığınız var mı?

Genel Başkan’ımızın Trabzon’daki temsilcisi olarak seçim sonuçlarının her türlü sorumluluğu bana aittir. Çıkardığımız adaylarla ilgili bugün aynı yetki bende olsun yine aynı kişileri aday yaparım. Adaylarımın kesinlikle arkasındayım. Eksiklerimiz olmuştur. Eşit şartlarda yarışmadık. Kaymakamlarla valilerle yarıştık demiyorum. Sonuçta bu bir acizliktir ve CHP aciz bir parti değildir. Fakat seçim genel seçim havasına sokulmuştur. Beşikdüzü dahil 3 yere itirazımız oldu ve hepsi reddedildi. Tonya’da çimento fabrikasının kurulmaması için direniş gösterenler sandıkta gerekeni yapmamışlardır. Araklı Turup’un çöp olmamasını isteyen ilçe halkı AK Parti’ye yüzde 50 oy vermiştir. 

7 İL BAŞKANI KALIRSA BİRİ BEN OLURUM

    Görevden alınmanızı bekleyen partilileriniz var? Neler söyleyeceksiniz? 

Genel Başkan’ımıza yapılan saldırıdan sonra kendisiyle görüştüm. Türkiye’de seçimin ardından 7 il başkanı kalırsa bunlardan biri ben olurum. Biz kendi öz eleştirimizi yaparız. Bugün birileri istedi diye ben bu koltuğu bırakmam. Benim Genel Başkan’ımıza karşı sorumluluğum vardır. Genel Başkan’ımızı rahatlatma anlamında bir adım atılacaksa bunu çok rahat bir şekilde yaparım. Fakat seçim sürecinde elini taşın altına sokmayanların seçim sonrasında bir kaos ortamı yaratalım, bundan biz de faydalanalım düşüncesi içinde olanları rahatlatma adına asla ve asla görevimi bırakmam. 

CHP’DE PARTİ İÇİ MUHALEFET ÖNEMLİDİR

CHP en fazla eleştiriyi kendi partililerinden alıyor? Çoğu kişide bir Volkan Canalioğlu fobisi var gibi ?

AKP’de 10-15 aday adayından bir tanesi aday oluyor, hiç darılana rastlamıyorsunuz. CHP’de parti içi eleştiriler önemlidir. Bugün Ortahisar Belediye Başkanı olan Genç, iki kez il başkanlığından alındığı zaman kamu avukatlığı görevi verilmiştir. Bu nedenle sessiz kalmıştır. Bugün CHP birileri başarısız dedi diye başarısız değildir. Biz başarısız dediğimiz için başarısızdır. Bugün yüzde 13’lerden aldığımız partiyi yüzde 25’lere getirdik. Herkes buna bakacak. Bir önceki seçimde 78 bin, bugün 115 bin oy aldık. Volkan Bey tüm örgütlerin üzerinde anlaştığı ve Trabzon halkının çok sevdiği bir isimdir. Bugün sırf kendilerine yer açılsın diye Volkan Bey’i eleştirerek hedef yapmanın çok yanlış olduğu kanaatindeyim. 

İHANET EDENLERLE YOLLARIMIZI AYIRACAĞIZ

    Sadece bir ilçede kazandınız? İlçelerde görevden almalarınız olacak mı?

Bazı üyelerimizin partinin aleyhine çalıştığı yönünde resmi başvurular var. Eski bir ilçe başkanının partimizin karşısında çalıştığı bilgisi geldi. Bunun gerekçelerini sorup, doğruysa bu arkadaşlarımızla yollarımızı ayıracağız. Görevden alma demeyelim ama biz arkadaşlarımızda bir değerlendirme toplantısı yaptık. Genel Merkez belki bir kongre kararı alabilir buna il de dahildir. Ama eğer kongre yapılmazsa örgütlerimizin yenilenmesi gerektiği kanaatindeyim. Toplam 6-7 ilçemizde mutlaka ama mutlaka bir yenilemeye gideceğiz ve istişare toplantısından sonra hemen hayata geçireceğiz. 

HAYAL SATANLARA PARTİDE YER YOK 

    Partide il başkanlığı yapmış veya milletvekili adayı olmuş kişilerden yoğun eleştiri alıyorsunuz? Siz mi partiden bu kişileri uzaklaştırıyorsunuz?

Eski il başkanlarımızı ayırıyorum. Bu arkadaşlarımızı ne zaman çağırdıysak yanımızda olmuştur. Fakat mesela Haluk Pekşen de bizi eleştirenlerden biri. İnsanları kimse aptal yerine koymasın. Başka kentte yaşayıp para kazanacaksınız, 4 yıldan 4 yıla gelip 2 gün dolaşacaksınız, milletvekiline sallayarak kendinizi gündemde tutacaksınız. Ön seçime girip kaybedeceksiniz. 4 yıl sonra yine geleceksiniz. Haluk Bey kendine çok güveniyorsa Yomra’da kendisiyle ön seçime gireriz, bakarız o mu çok oy alıyor, ben mi alıyorum. O yüzden kuru gürültüye, hayal satanlara palavraya bu partide yer yok. Taşın altına elini koymayacaksın, uzaktan seyredeceksin taş kaysında eleştiriyim diye. O açıdan ben yapılan eleştirilerin bir çoğunu da ciddiye almıyorum. Kimse bu saten sonra partiye zarar veremez. 

Parti olarak yeterli çalışmayı yapamadığınız da eleştirilen konular arasında?

Genel Başkan’ımızın değişmesiyle partimizin bakış açısında bir değişim olmuştur. Geçmiş döneme göre örgütlerimiz gerçekten sahadalar. Biz partide oturarak partimizi yönetmiyoruz. Biz bütün sendikaların STÖ’lerin ayağına gittik. Diğer partiler gibi Novotel’de yemeğimiz var gelin demedik. Ama vatandaş kendini ayağına çağıranları tercih etmiştir. Ben halkımızı eleştirmiyorum ama insanlar 50 liralık kumanyaya ihtiyaç duyarken, kendini bu duruma düşürenleri cezalandırmayıp oylarıyla ödüllendiriyorsa Türkiye’de siyaset adına çok daha yapılacak iş vardır. 

BİZİ ELEŞTİRENLER 14 YAŞINDAKİ KIZIM KADAR ÇALIŞACAK 

Ben 30 yıldır siyasetin içerisindeyim. Ben bu partide 89 seçimlerinde seçim komite başkanlığı yaptım 20 yaşındayken. Milletin ahkam kesmesiyle beraber de teslim olacak bir yapımız yok. Biz herkesi gördük. Ben partide kimin ne ne zaman ne yaptığını bilen biriyim. Vicdanımın sesini dinleyince rahatsızlık duymuyorum. Sosyal paylaşım sitelerinde partimizi eleştirenler benim orta 3. sınıfa giden kızım kadar çalışacak, ondan sonra eleştirecek.

KAYA’NIN DİĞER İLÇE BAŞKANLARINDAN FARKI YOKTUR!

    Ortahisar Başkanı Kaya ile ilişkiniz de tartışılıyor? Disipline verilme korkusu taşıdığı için konuşmadığı söyleniyor? 

Ahmet benim ilçe başkanım. Biz aynı kulvarda siyaset yapıp, aynı değirmene su taşıyoruz. Ben onun verdiği veya vermediği bir demeçle ilgili yorum yapmayı doğru bulmuyorum. 18 yıl ilçe başkanlığı yaptım. Çarşıbaşı’nın, Maçka ilçe başkanımızın konumu neyse, Ortahisar İlçesi’nin de konumu odur. Ne bir artısı vardır ne bir eksisi vardır. Ne değerlidir ne değersizdir. Bu açıdan bakış açımız budur. 

İTTİFAK SÖYLENTİSİNDEN CHP ZARAR GÖRDÜ 

Seçime damgasını vuran bir konu da ittifak söylentileri..

Bu söylenti sadece Ortahisar’da olan bir şey değil. Akçaabat’ta bir MHP’li belediye meclis üyesinin eşi CHP rozeti takıp ev ev dolaşarak adayımızın çekildiğini ifade etmiştir. Bu ittifak söylentilerinden en büyük zararı CHP görmüştür. En fazla da Osman Abanoz’a yaramıştır. 

AYDIN, KENDİNE GÜVENİYORSA GELİP ADAY OLACAKTI

MHP Milletvekili Aydın’ın da seçim öncesi açıklamaları vardı AKP’yle yarışıyoruz diye?

MHP Büyükşehir’de 50 bin civarında oy almıştır. İl Başkanı çıkıp ana muhalefet olduk dedi, cevap verme ihtiyacı dahi hissetmedim. Koray Bey kendine bu kadar güveniyorsa gelip buradan aday olacaktı. Koray Bey işine bakacak, kuru söylemlerle bu işler olmuyor. YSK’ya gidecekler hangi oyun kimin olduğuna bakacaklar. Trabzon’da oy kaybettiler. Almış oldukları 50 bin oy bana göre fazla biledir. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim