• BIST 108.434
 • Altın 151,227
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 15 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 10 °C
 • Artvin 14 °C

İzmir İçin Tasarladılar

İzmir İçin Tasarladılar
İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi tarafından ilk kez düzenlenen “Tasarım Koridorları” ulusal fikir yarışmasının ödül töreni Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleşti. Törene katılan Başkan Kocaoğlu, İzmir’i Akdeniz’de tekrar etk
İzmir İçin Tasarladılar İzmir İçin Tasarladılar

- İzmir Büyükşehir Belediyesi Akdeniz Akademisi tarafından ilk kez düzenlenen “Tasarım Koridorları” ulusal fikir yarışmasının ödül töreni Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde (AASSM) gerçekleşti. Törene katılan Başkan Kocaoğlu, İzmir’i Akdeniz’de tekrar etkin bir oyuncu yapma hedefiyle çalıştıklarını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından tasarım ve tasarımcıların desteklenmesi amacıyla bu yıl ilk kez düzenlenen “Tasarım Koridorları Ulusal Fikir Yarışması” kolokyum ve ödül töreni AASSM’de yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da katıldığı törende, İzmir Akdeniz Akademisi’nin düzenlediği ve Türkiye’nin birçok kentinden 77 başvuru arasından eşdeğer ödül almaya hak kazanan beş projenin sahipleri ödüllerini aldı. Ödül töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Akdeniz Akademisi’ni, İzmir’in yol haritasını oluştururken uzun çabalar sonucunda kurduklarını belirtti. Başkan Kocaoğlu, “Akademi’nin amacı; İzmir’in tarih boyunca Akdeniz’de önemli bir kent olmasından kaynaklanan ve diğer Akdeniz kentleriyle kurduğu ilişkilerin araştırılması, ayrıca İzmir’in Akdeniz’ de tekrar etkin bir oyuncu olmasını sağlamaktır” dedi.

İLÇELER DE YARARLANACAK

Kentin kalkınmasının sadece tarihle olmayacağı bilincinden hareketle bir vizyon hedefi çizdiklerini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Üç ana noktayı belirledik. İzmir, ekolojik bir kent olsun dedik. Bunun içine çevre yatırımları, tarım, ekolojik üretim gibi konular da giriyor. İkincisi inovasyon ve yenilik hedefi. Üçüncüsü ise, bunları birleştirdiğimizde bu kent tasarım kenti olabilir mi düşüncesi. İzmir’i ileriye taşıyabilir miyiz diyerek katılımcı bir yönetim anlayışı sonucunda, ‘İzmir tasarım kenti olsun’ diye bir görüş belirledik. Bunu yaparken, kenti de tasarlamak gerekiyor. Belediye, yerel yönetimler, kentte yapacakları çalışmaları da bir tasarım ürünü olarak ortaya koyarlarsa, tasarım konusunda ilerleyebileceğimize inanıyoruz. İlçe belediye başkanlarının da koridor yarışmasında sergilenen projelerden ilçelerinde uygulanabilecek olanları incelemelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

“İZMİR’İ KİMSE YAVAŞLATAMAZ”

Göreve başladığı süreç ile bugün geline süreç arasında, hem kendisinde hem de Büyükşehir Belediyesi’nde bilgi anlamındaki gelişim beslenmenin İzmir’in tamamında olduğunu kaydeden Başkan Kocaoğlu, “İzmir; sanayi, ticaret, liman faaliyeti, lojistik, kültür sanat, tarım, hizmet sektörü ve turizmde mutlaka büyüyecek, bu potansiyeli genlerinde taşan bir kent. Biz sizlerle birlikte var olanı ortaya çıkarmaya, bugüne taşımaya çalışıyoruz. Bu kenti, çevreyi iyileştirerek gerçek anlamda sürdürülebilir bir geleceğe taşımak gibi görevimiz var. İzmir’i kimse bu hızlı yürüyüşten geri döndüremeyecek, yavaşlatamayacaktır. Özellikle gençler olduğu sürece bizim de çalışma azmimiz artıyor” dedi.

“SIRADAN BİR YARIŞMA DEĞİL”

Akdeniz Akademisi Yönetim Kurulu ve Bilim Kurulu üyesi, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Tevfik Balcıoğlu ise, Akdeniz Akademisi’nin Eylül 2013’te kurulduğunu hatırlattı. Bugünü önemle beklediklerini kaydeden Balcıoğlu, akademinin amacının İzmir’i ekolojik ve bir tasarım kenti yapmak, kentin tarihle ilişkisini kurmak, sanatla bağlarını güçlendirmek olduğunu belirtti. Balcıoğlu, “Akdeniz Akademisi, bu kenti tasarım kenti yapmak çok büyük bir proje ve tasarımı desteklemek için kurulmuş bir platformdur. İzmir’de bir tasarım tanıtım platformu kurmak üzere İZKA’ya başvurduk. Bir tasarım müzesi hayalimiz var. Tasarımcı ile üreticiyi bir araya getirme, genç tasarımcılara yetiştirme programları gibi çalışmalar akademi bünyesinde yapılıyor” dedi. Tasarım Koridorları yarışmasında ortaya çıkacak ürünlerin kentin birçok yerinde sergileneceğini böylece halka ulaşmayı hedeflediklerini kaydeden Balcıoğlu şöyle konuştu: “Sergilere, müzelere insanları getirmenin yanısıra, tasarımları, sanatı halka ulaştırmak da bir yöntemdir. Yarışmaya çok sayıda başvurunun olması önemli. Seçilen 5 projenin yanı sıra ilk beşe giremeyenler de değerlendirilebilir. Ortaya çıkan ürünler, İzmir için yapıldı. Tasarım ortamı yaratmada ve bu etkinliğin sürdürülmesinde, bu yarışma çok önemli. Bunu sıradan bir yarışma olarak değil, İzmir’in tasarım kalkınmasına önemli bir katkı olarak değerlendirmenizi ve yanımızda durmanızı istiyoruz.” Londra’nın yaratıcı endüstrilerin merkezi konumunda olduğunu hatırlatan Balcıoğlu, sözlerini şu hedef cümleyle tamamladı: “380 bin kişinin çalıştığı yaratıcı endüstriler, 2012’de Londra’da ekonomiye yaklaşık 70 milyar lira kazandırdı. Biz de İzmir’de İzmirliler için proje üreterek, Londra’nın bu iddiasını yakalamak istiyoruz.”

ÖDÜLLER BAŞKAN KOCAOĞLU’NDAN

Eşdeğer ödüle layık görülen beş proje; Prof. Dr. Cana Bilsel, Mimar Turgut Çıkış, Mimar Mehmet Kütükçüoğlu, Mimar Murat Tabanlıoğlu, Mimar Dr. Erdal Uzunoğlu, Endüstriyel Tasarımcı Hakan Gencol, Endüstriyel Tasarımcı Yrd. Doç. Dr. Can Özcan’dan oluşan asli jüri üyeleri tarafından belirlenmişti. Jüriye teşekkür plaketlerini İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce verdi. Proje sahiplerinin ödüllerini ise İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu takdim etti. Yarışma sergisi 20 Ekim tarihine kadar, pazar günleri hariç her gün 09.00-18.00 saatleri arasında AASSM’de gezilebilecek.

Yarışma sonucunda 20’şer bin TL’lik eşdeğer ödül kazanan proje ekipleri şöyle:

Burak Aktan (Mimar-İTÜ) - Ekip Başı

Erkmen Korkmaz (Mimar-ODTÜ)

Alper Derinboğaz (Y. Mimar-İTÜ-UCLA) - Ekip Başı

Melike Altınışık (Y. Mimar-İTÜ-AA)

Selçuk Kişmir (Y. Mimar-YTÜ) - Yardımcı

Demet Çekiç (Mimar-ODTÜ) - Yardımcı

Anıl Salar (Mimar-İTÜ) - Yardımcı

Devrim Alan (Mimar-İTÜ) - Yardımcı

Cansu Sert (Mimar-MSÜ) - Yardımcı

Ferhat Hacıalibeyoğlu (Mimar/Dr.-DEÜ) - Ekip Başı

Kortay Ceylan (Öğrenci/Mimarlık-DEÜ) - Yardımcı

Ceren Doğan (Öğrenci/Mimarlık-İYTE) - Yardımcı

Gizem Yazıcı (Öğrenci/Mimarlık-İYTE) - Yardımcı

Deniz Dokgöz (Mimar/Dr.-DEÜ) - Danışman

Orhan Ersan (Y. Mimar-SDÜ) - Danışman

Deniz Külekçi (Mimar-DEÜ) - Danışman

Turgut Şakiroğlu (Mimar-DEÜ) - Danışman

Gülcan Afacan (Mimar-DEÜ) - Danışman

Metin Kılıç (Mimar-DEÜ) - Ekip Başı

Fatma Nur Kaplan (Mimar-İYTE) - Yardımcı

Ali Can Helvacıoğlu (Mimar-İEÜ) - Yardımcı

Fulya Selçuk (Mimar-İTÜ) - Yardımcı

Günnur Yapıcı (Öğrenci/Mimarlık-İYTE) - Yardımcı

Dürrin Süer Kılıç (Y. Mimar/Dr.-DEÜ) - Danışman

Ali Sinan (Mimar-ODTÜ) - Ekip Başı

Hasan Okan Çetin (Mimar-ODTÜ)

Nuran Özkam (Mimar-ODTÜ) - Yardımcı

Cem Dursun (Mimar-ODTÜ) - Yardımcı

Olsi Kafeja (Mimar-ODTÜ) - Yardımcı

İzmir İçin Tasarladılar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Flaş Tartışma!18 Mart 2016 Cuma 20:06
 • Cardozo Gidiyor Mu? Resmi Açıklama Geldi...11 Şubat 2016 Perşembe 12:42
 • Usta: 'Türk Futbolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor'09 Aralık 2015 Çarşamba 10:20
 • Erman Toroğlu: ''Bu Trabzonspor Hesap Bozar''23 Ağustos 2015 Pazar 03:29
 • Çalımbay İmzayı Attı16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Galatasaray’a Mı Gidiyor?16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Şampiyon Yurda Döndü16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Akhisar Belediyespor Artık Ona Emanet16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Demirören’den Fatih Terim’e Yöneticilik Teklifi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Milliler İtalya’yı Yenerek Turu Garantiledi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim