• BIST 103.716
 • Altın 145,507
 • Dolar 3,4930
 • Euro 4,1817
 • Trabzon 27 °C
 • Giresun 25 °C
 • Ordu 25 °C
 • Rize 25 °C
 • Gümüşhane 29 °C
 • Samsun 27 °C
 • Bayburt 28 °C
 • Artvin 30 °C

"İyileşme Sürüyor"

İyileşme Sürüyor
Merkez Bankası Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin sürdüğünü bildirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ’Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’n...

Merkez Bankası Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nda, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin sürdüğünü bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ’Ocak Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu’nu açıkladı. Açıklamada Ocak ayında tüketici fiyatları yüzde 1,10 oranında arttığı, böylelikle, yıllık tüketici enflasyonu 0,93 puanlık düşüşle yüzde 7,24’e gerilediği bildirildi. Bu dönemde başta gıda ve enerji olmak üzere hizmet grubu dışında kalan tüm alt kalemler enflasyona düşüş yönünde katkı yaptığı, enflasyonun ana eğilimi, geçen yılın son çeyreğinde belirgin olarak iyileşme kaydeden hizmet grubunda yükselirken temel mal grubunda azalış kaydedildi. Bu doğrultuda, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşme sürdü.

Ocak ayında tüketici fiyatları yüzde 1,10 oranında artmış ve yıllık enflasyon yüzde 7,24’e gerilediği bu dönemde ÖKTG-H ve ÖKTG-I endekslerinin yıllık artış oranları önceki aya kıyasla azalarak sırasıyla yüzde 9,36 ve yüzde 8,63 olduğu söylendi. Alt gruplar incelendiğinde, Ocak ayında gıda ve enerji gruplarının yıllık tüketici enflasyonuna katkısı sırasıyla 0,39 ve 0,21 puan azaldığı, temel mal grubunun katkısı 0,15 puan gerilerken hizmet grubunun katkısında belirgin bir değişiklik gözlenmediği kaydedildi. Alkollü içecekler ve tütün grubunun katkısı ise 0,18 puan gerilediği açıklandı.

Zincirleme endeks çerçevesinde her yılbaşında endekse dâhil edilen ürünler ve bu ürünlerin göreli payları güncellendi. 2015 yılında alkollü içecekler ve tütün ile enerji gruplarının payları azalırken temel mal grubunun payı arttı. Hizmet ile gıda ve alkolsüz içecekler gruplarının endeks içindeki paylarında kayda değer bir değişim gözlenmedi.

Enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimleri incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin sürdüğü gözlendi. Mevsimsellikten arındırılmış verilerle hizmet enflasyonu ana eğilimi geçen üç aydaki gerilemenin ardından bu dönemde yükselirken temel mal enflasyonu ana eğilimindeki iyileşme sürdü.

Merkez Bankası’nın raporunda şu değerlendirmelere yer verildi:

"Ocak ayında hizmet fiyatları yüzde 1,06 oranında arttı ve grup yıllık enflasyonu 0,14 puan yükselerek yüzde 8,73’e çıktı. Bu gelişmede haberleşme ile diğer hizmetler gruplarında kaydedilen fiyat artışları belirleyici oldu. Haberleşme grubu fiyatları yılın ilk ayında internet ücretindeki gelişmelerin etkisi ile yüzde 1,28 oranında arttı. Diğer hizmetler grubu fiyatlarındaki yükselişte ise yeniden değerleme oranı çerçevesinde şekillenen hizmet kalemleri, özel yayın, araç tamir ve bakım, sağlık hizmetleri gibi birçok farklı kalemin etkisi izlendi. Diğer taraftan, yıllık enflasyon ulaştırma hizmetleri ve kirada yatay seyrederken lokanta-otel grubunda 0,92 puan azalışla yüzde 13,06 oranına geriledi.

Temel mal grubu yıllık enflasyonu yaklaşık 0,3 puanlık bir azalışla yüzde 8,57’ye geriledi. Grup yıllık enflasyonundaki düşüşün sınırlı kalmasında başta giyim fiyatları olmak üzere, döviz kuru baskılarının alt kalemler genelinde hissedildiği dayanıklı mal grubu fiyatları etkili oldu. Bu dönemde mobilya, elektrikli/elektriksiz ev aletleri ve otomobil fiyatlarında yüksek oranlı artışlar gözlendi. Bu çerçevede, dayanıklı tüketim malları yıllık enflasyonu bir önceki yılın Mayıs ayından bu yana sergilediği aşağı yönlü seyrini sürdürse de aylık eğilim itibarıyla olumsuz bir görünüm arz etti. Benzer şekilde giyim ve dayanıklı dışı temel mallarda da yıllık enflasyon gerilerken aylık enflasyon eğilimi güçlendi.

Ocak ayında yüzde 0,78 oranında azalan enerji fiyatları son iki aydaki düşüş eğilimini sürdürdü. Bu gelişmede, uluslararası petrol fiyatlarındaki seyre bağlı olarak sırasıyla yüzde 5,73 ve 4,95 oranlarında gerileyen akaryakıt ve tüpgaz fiyatları belirleyici oldu. Öte yandan, belediyelerce belirlenen su tarifeleri endeks tarihinin en yüksek artışlarından birini kaydederek Ocak ayında yüzde 6,98 oranında arttı. Sonuç olarak, yıllık enerji enflasyonu yüzde -3,04 seviyesine geriledi.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon Ocak ayında 1,76 puan azalarak yüzde 10,97 oldu. İşlenmemiş gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 9,39’a geriledi. Öte yandan, mevsimsellikten arındırılmış verilerle işlenmemiş gıda fiyatlarının önceki dört aylık düşüşün ardından Ocak ayında yükseldiği gözlendi. Bu yükselişte, olumsuz hava koşullarına bağlı olarak taze meyve-sebze fiyatlarında görülen artışlar belirleyici oldu. İşlenmiş gıda fiyatlarında ise alt kalemler geneline yayılan aylık artış eğilimi sürerken grup yıllık enflasyonu baz etkisiyle yüzde 12,56’ya geriledi.

Yurt içi üretici fiyatları Ocak ayında yüzde 0,33 oranında arttı ve grup yıllık enflasyonu 3,08 puan azalışla yüzde 3,28 oldu. Uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüşün üretici fiyatları üzerindeki etkisinin güçlenerek sürdüğü bu dönemde, yıllık enflasyon imalat sanayisinde yüzde 4,40’a, petrol ve ana metal hariç imalat sanayisinde ise yüzde 7,44’e geriledi.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, dayanıklı ve dayanıksız tüketim mallarında fiyatlar Ocak ayında belirgin oranda (sırasıyla yüzde 2,01 ve 1,81) artarken ara ve sermaye mallarında fiyatlar ılımlı seyretti. Dayanıklı tüketim mallarında fiyat artışları genele yayılırken dayanıksız tüketim mallarındaki görünümde gıda imalat fiyatları belirleyici oldu. Ocak ayında fiyatlar ana grupların genelinde son iki aya kıyasla aylık bazda yükseliş gösterse de yıllık enflasyonlar baz etkisiyle geriledi. Bu dönemde, uluslararası petrol fiyatlarındaki düşüş etkisinin döviz kuru gelişmeleriyle sınırlandığı gözlendi".

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Yatırımdaki ilk tercihlerimiz neler?25 Aralık 2016 Pazar 20:27
 • Afdan yararlanmak için 6 ay var24 Aralık 2016 Cumartesi 20:01
 • Rusya ile her sorunu çözdük bir tek o kaldı08 Aralık 2016 Perşembe 14:10
 • Beklenen Gelişme Oldu07 Aralık 2016 Çarşamba 19:07
 • Çalışana ve emekliye yeni yılda 6 müjde05 Aralık 2016 Pazartesi 12:43
 • Rekor Kırdı01 Aralık 2016 Perşembe 18:28
 • Sigara ve alkollü içeceklere zam!01 Aralık 2016 Perşembe 12:09
 • Asgari Ücret Artıyor30 Kasım 2016 Çarşamba 13:18
 • Bankalarda İndirim Yarışı02 Kasım 2016 Çarşamba 10:34
 • Benzine Zam Geldi22 Temmuz 2016 Cuma 13:51
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim