• BIST 104.918
 • Altın 147,092
 • Dolar 3,4930
 • Euro 4,1820
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 11 °C
 • Artvin 19 °C

İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar

İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar
Düzce Organize Sanayi Bölgesindeki bir fabrikadan çıkarılan işçiler, sabah saatlerinde kendilerini fabrikanın demir kapısına zincirle bağlayarak eylem yaptı.
İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar

Düzce Organize Sanayi Bölgesindeki bir fabrikadan çıkarılan işçiler, sabah saatlerinde kendilerini fabrikanın demir kapısına zincirle bağlayarak eylem yaptı. Güvenlik güçlerinin uzun ikna çabalarına rağmen işçiler zincirle bağlandıkları yerden ayrılmadı.

Düzce 1. Organize Sanayi Bölgesinde bulunan bir fabrikada sendikalı oldukları gerekçesiyle işçilerin iş akitlerine son verildi. İşten çıkarılınca fabrika önünde eylem yapan işçiler, eylemlerinden sonuç alamayınca fabrikanın demir kapısına kendilerini zincirle bağlayarak fabrikaya giriş çıkışları kapattı. Kalın zincirle demir kapıya kendilerini bağlayan 4 işçi "hakkımızı alıncaya kadar buradan ayrılmayız" dedi.

İşçilerin bağlı bulunduğu İşçi Sendikası Birleşik Metal İş Sendikası Düzce Temsilcisi Talat Çelik, fabrika yönetiminin anayasa ihlali yaptığını belirterek, işçilerin sendikal hakları olduğunu ancak işçiler sendikalı olduğu için fabrika yönetiminin çeşitli bahaneler üreterek işçileri işten attığını dile getirdi. Talat Çelik, fabrika yönetiminin hem anayasal hem de kanunsal hakları ihlal ettiğini iddia ettiği konuşmasında şunları söyledi: “Kapıya kendilerini zincirleyen arkadaşlarımız dört ay önce bir hakları ödenmeden, bütün sendikal hakları işveren tarafından çiğnenerek burada açlığa mahkum edildi. Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve anayasanın kendilerine verdiği sendikal haklara bağlı olarak işçiler sendikalı olmuşlardır. Burada işveren Türk Ceza Kanununu ihlal etmiş, yok saymıştır. 100’e yakın arkadaşımızı çeşitli zamanlarda çeşitli bahanelerle işten çıkarmıştır. İşletmenin hem Gebze’deki hem de Düzce’deki fabrikalarında açıklıkla bir sosyal cinayet işlenmektedir. Dolayısıyla arkadaşlarımız haklı olarak tepkilerini dile getirmektedir. Düzce’nin mülki amirlerini ve yöneticilerini buraya çağırıyoeuz. Bu güne kada hiçbir suç işlememişlerdir.”

Kendilerini fabrikanın demir kapısına zincirle bağlayan işçilerden biri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Anahtar fabrika yöneticilerinin elinde. İşveren ne zaman gelip kilidi açarsa eylem o zaman son bulacak. Yaklaşık yüz gündür işverene her türlü girişimde bulunmamıza rağmen fabrikaya sendika koymamak için, işçilerin sendikal haklarını vermemek için kanunlardaki boşlukları da iyi bilerek her türlü manevrayı yapıyor. Biz kararlıyız, anahtar işverende gelecek kilitleri açacak.“

Güvenlik güçleri, işçileri ikna etmek için uzun süre çaba harcadı. İşçiler güvenlik güçlerinin vaatlerine rağmen eyleme devam etti.

Kendilerini fabrikanın giriş demir kapısına bağlaması nedeniyle fabrikaya gelenler kapıdan dönmek zorunda kaldı. Fabrikada çalışmaya devam eden işçilerde çay molasında eylem yapan arkadaşlarına destek vermek için kapı yanına gelince, işçiler birlikte slogan attı.

İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar

İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar

İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar

İşten Çıkarılınca Eylem Yaptılar

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim