• BIST 90.009
  • Altın 145,788
  • Dolar 3,6175
  • Euro 3,9278
  • Trabzon 10 °C
  • Giresun 10 °C
  • Ordu 10 °C
  • Rize 9 °C
  • Gümüşhane 5 °C
  • Samsun 11 °C
  • Bayburt 3 °C
  • Artvin 4 °C

İş yerinde kaç gün rapor hakkınız var?

İş yerinde kaç gün rapor hakkınız var?
Hastalanıp tedavi gören veya rapor alan işçi işten çıkarılamaz ama rapor veya tedavi süresi ihbar süresini 6 hafta aşmışsa tazminatı ödenerek çıkarılabilir.
İş yerinde kaç gün rapor hakkınız var? İş yerinde kaç gün rapor hakkınız var?

Hastalanıp tedavi gören ve rapor alan bir çalışanın hakları nelerdir, çalışan kaç gün içinde iş yerine rapor sunmak zorundadır, raporu 6 haftayı aşan çalışanlar işten atılır mı?

Habertürk'ün haberine göre: Normal şartlarda hastalanıp tedavi gören veya rapor alan işçi işten çıkarılamaz ama rapor veya tedavi süresi ihbar süresini 6 hafta aşmışsa tazminatı ödenerek çıkarılabilir. Bu durumda ihbar tazminatı gerekmez, kıdem tazminatı ödemek gerekir.

Merhaba Ali Bey, sizleri rahatsız etme sebebimiz aşağıdaki gibidir. Eşim 2004 yılından beri aynı iş yerde çalışmaktadır. 05 Ocak 2014 tarihinden itibaren sağlık problemleri nedeni ile şu anda hastanede tedavi görmektedir. İşyeri kendisini arayıp ortaklarıyla birlikte karar aldıklarını ve kendisini işten çıkartacaklarını bildirmiştir. Bu durumda biz çalışan olarak ne yapmalıyız. İsmi Saklı

Sayın okurum, normal şartlarda istirahat raporlu veya hastanede tedavisi devam işçi işten çıkarılamaz. Ancak, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25. maddesinin (I) bendi gereğince;

“…işçinin hastalık, kaza, doğum ve gebelik gibi hallerde işveren için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin işçinin işyerindeki çalışma süresine göre 17’nci maddedeki bildirim sürelerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve gebelik hallerinde bu süre 74’ü maddedeki sürenin bitiminde başlar. Ancak işçinin iş sözleşmesinin askıda kalması nedeniyle işine gidemediği süreler için ücret işlemez…”

Eşiniz o işyerinde 10 yıldan beri çalıştığından 4857/17. madde gereğince ihbar süresi 8 haftadır. Eşinizin rahatsızlığı sebebiyle işe gidememesi bu 8 haftaya ilave edilecek 6 hafta ile birlikte 14 haftaya ulaşmışsa, işveren bildirimsiz fesih hakkını kullanabilir ve KIDEM TAZMİNATINI ödeyerek işten çıkarabilir. Bu durumda ihbar tazminatı ödemesi gerekmez.

İŞE İADE DAVASI AÇABİLİRSİNİZ
Eşinizin rapor veya tedavi süresi 14 haftaya ulaşmadan işveren eşinizi işten çıkarırsa, işe iade davası açma hakkınız var. Ancak, işe iade davası açabilmeniz için (yazmamışsınız ama) işyerinde en az 30 işçinin olması gerekir. Eşinizin çalıştığı işyerinde 30 veya daha çok çalışan varsa, işten çıkarma (yazılı) belgesi elinize ulaşma anından itibaren bir ay içinde İş Mahkemesi’nde işe iade davası açabilirsiniz. Davayı kazandığınızda da önce 4 aylık net ücret sonra da işe başlatmazlarsa en az 4 en çok 8 brüt ücret daha tazminat hakkı doğar. 4857/18. maddeye göre; “Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır…”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  • Sigara İçenlerin Dikkatine!12 Haziran 2016 Pazar 13:49
  • Dikkat İftar Sonrası Ani Kalp Krizi Gelebilir09 Haziran 2016 Perşembe 18:37
  • İftardan Sonra Sigaraya Dikkat!07 Haziran 2016 Salı 13:47
  • Anne babalara ’kahvaltı’ uyarısı08 Şubat 2016 Pazartesi 17:34
  • Domuz Gribi İçin Paniğe Gerek Yok!11 Ocak 2016 Pazartesi 15:10
  • Hamsi Kalp Krizine Karşı Koruyor03 Ocak 2016 Pazar 12:50
  • Masabaşı Çalışanlar Bu Habere Dikkat29 Aralık 2015 Salı 11:00
  • Türk Bilim Adamından Çığır Açacak Buluş01 Aralık 2015 Salı 10:31
  • Sigaranın En Büyük Zararı Dişlere25 Kasım 2015 Çarşamba 11:31
  • Kanserde Güvercin Mucizesi21 Kasım 2015 Cumartesi 12:51
  • Tayfa Haber - ÖZEL-
    Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim