• BIST 104.001
 • Altın 145,411
 • Dolar 3,5083
 • Euro 4,1894
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 18 °C

İmo Bursa Şubesi’nde Genel Kurul Heyecanı

İmo Bursa Şubesi’nde Genel Kurul Heyecanı
İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin (İMO) 13. olağan genel kurulu başladı. Yarın yapılacak seçimlerde şube yönetim kurulu ile genel merkez delegeleri belirlenecek.
İmo Bursa Şubesi’nde Genel Kurul Heyecanı İmo Bursa Şubesi’nde Genel Kurul Heyecanı

- İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi’nin (İMO) 13. olağan genel kurulu başladı. Yarın yapılacak seçimlerde şube yönetim kurulu ile genel merkez delegeleri belirlenecek.

Prof. Dr. Adem Doğangün’ün divan başkanlığını yaptığı genel kurulun açılışında konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Basri Akyıldız, “Yeni dönemde görevde kalmamız halinde mesleki yeterliliği esas alan yeni bir mühendislik yasasının hazırlanması için çalışacağız” dedi.

Geride bırakılan dönemde önem verdikleri konuların başında, kaçak ve çarpık yapılaşmaya karşı ilgili akademik odalarla birlikte ortak bir tavır oluşturulmasının yer aldığını belirten Akyıldız, “Geçmiş dönemde bir taraftan kentimizin ve verimli ovamızın kaçak yapılaşmanın pençesinden kurtulması için mücadele verirken, diğer taraftan da kentsel dönüşüm çalışmalarındaki yanlışlıkları dile getirdik. Mesleğimizin doğruları ışığında, mühendislik ortak paydasında, meslektaşlarımızın, mesleğimizin, şehrimizin ve ülkemizin menfaatlerini korumak için önemli çalışmalara imza attık. Taşıdığımız sorumluluğun bilinciyle ideolojik saplantılara kapılmadan, gerçek misyonumuzun dışına çıkmadık” şeklinde konuştu.

Hiçbir fizibilite çalışması yapılmadan yürütülen kentsel dönüşüm politikalarını da eleştirdiklerini ve gündeme taşıdıklarını ifade eden Akyıldız, “Özellikle Bursa merkez ve ilçeleri ile civar illerde TOKİ marifetiyle üretilen konutların sektörümüz açısından doğurduğu problemler tarafımızdan defalarca gündeme getirildi. Bursa’nın merkezinde adeta bir ucube gibi yükselen Doğanbey projesi ile ilgili hem yazılı, hem görsel basında endişelerimizi sürekli dile getirdik. Bursa’nın özel kentsel dönüşüm kanununa sahip olması gerektiğinin altını defalarca çizdik. Bu noktada, hazırlanan  "Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun" odamızın üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan oldu. Ülkemizin geleceğini ilgilendiren yasa tasarıları hakkında, oda olarak gerekli gördüğümüz düzeltmeleri ve uyarılarımızı yaparak, değerlendirmelerimizi ilgili makamlara sunduk” ifadelerini kullandı.

Başkan adayı Ertuğrul Akagündüz ise, “Odamızın meslek örgütü olarak asli görevi, meslektaşların hayat standartlarını geliştirmek, çıkarlarını koruyarak, şehir ve ülke için önemli çalışmalara imza atmaktır. Mesleğimiz, akla ve bilimsel temele dayanarak projeler ve çözümler üreten bir anlayışa sahiptir. İMO, güçlü bir camiadan oluşmaktadır. Bizler bu güçlü camiaya hizmet vermek için aday olduk. Odamızı bu duruma getiren bütün yönetimler ve başkanlarına çalışmaları için teşekkür ediyoruz. Biz bundan önceki gördüğümüz eksiklikleri düzeltmek için bu göreve talip olduk. Gayemiz odamız çatısı altında bulunan bütün meslektaşlarımızın görüşlerine saygı duyan ve hepsiyle dayanışma içerisinde olan bir yönetim anlayışı ile hareket etmektir. Her görüşü, her meslektaşını kucaklayan, çözüm üreten, diyalog tabanlı bir çalışma içerisinde olacağımızı belirtmek ve ortak akılla hareket edeceğimizi söylemek isterim. Göreve gelirsek, Bursa’daki şehircilik yanlışlarına ses çıkaran, şehrimize uzmanlık katacak bir yönetim olacağız. Her zaman Bursa'nın çıkarlarını göz önünde bulunduran bir anlayışla hizmet edeceğiz” dedi.

İMO genel kurulu yarın yapılacak seçimlerle devam edilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim