• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Trabzon 13 °C
 • Giresun 15 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 15 °C
 • Gümüşhane 9 °C
 • Samsun 8 °C
 • Bayburt 1 °C
 • Artvin 12 °C

İlker Başbuğ: Türkiye Bu Haldeyken Ben Neden Yargıtay'dayım

İlker Başbuğ: Türkiye Bu Haldeyken Ben Neden Yargıtay'dayım
Yargıtay'daki Ergenekon davasında savunma yapan Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, "Türkiye bu durumdayken ben neden Yargıtay'dayım?" dedi.
İlker Başbuğ: Türkiye Bu Haldeyken Ben Neden Yargıtay'dayım İlker Başbuğ: Türkiye Bu Haldeyken Ben Neden Yargıtay'dayım

Yargıtay 16. Ceza Dairesinde yapılan Ergenekon davasının temyiz incelemesinin ikinci gününde eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ Yargıtay'da ifade veriyor.

Başbuğ, "PKK eylemleri, şehit haberleri, Rus ve Türk uçaklarının burun buruna gelmesi gibi olaylar yaşanırken ben neden Yargıtay'dayım? Bu komployu yapanlar yakalanıp cezalandırılmadan bu dava bitmez. George W. Bush yönetimi, TSK'ya karşı oynanan oyunu desteklemiştir." dedi.

Yargıtay'da konuşan Başbuğ'un açıklamaları şöyle:

- PKK eylemleri, şehit haberleri, Rus ve Türk uçaklarının burun buruna gelmesi gibi olaylar yaşanırken ben neden Yargıtay'dayım?
- Kendi toprağımda kendimi yabancı asker gibi hissettim.
- Bu acıyı bize kimse unutturamaz.
- Bu komployu yapanlar yakalanıp cezalandırılmadan bu dava bitmez.
- TSK'ya karşı oynanan oyunun arkasında kimler vardır? George W. Bush yönetimi, TSK'ya karşı oynanan oyunu desteklemiştir.
- Cemaat işlenen hukuk cinayetlerinin asli failidir. Bu cinayeti yargı ve emniyet içine yerleştirdikleri kadroları vasıtasıyla işlemiştir. Siyasi iktidar ise, "Ne istediler de vermedik" ve "aldatıldık" ifadeleri ile Cemaate gerekli desteği verdiklerini açıkça belirtmiştir.
- 2011 yılı başlarında, bir savcı hazırladığı iddianame ile bizim müebbet hapisle cezalandırılmamızı talep etti ve ÖYM de bu cezayı verdi.

25 ARALIK İDDİANAMESİ ÖRNEĞİ

"Daha dört yıl geçmeden, aynı konu 25 Aralık iddianamesinde yer aldı" diyen Başbuğ, bu bölümü tekrar okudu.

Başbuğ, "Aslında bu sözlerden sonra benim konuşmamı sonlandırmam, başka bir söz söylememem lazım. Ancak bazı sorumluluklar taşımaktayım. Birinci sorumluluğum, bu süreçte hayatlarını kaybedenleredir. İkinci sorumluluğum silah arkadaşlarıma ve üçüncüsü ise tarihe karşıdır. Dördüncü sorumluluğum ise; TSK'ne karşı yapılan bu komploları planlayıcı ve icracılarının yakalanıp, adil yargılanmalarını sağlamaktır" diye konuştu.

"CEMAAT İŞLENEN HUKUK CİNAYETLERİNİN ASLİ FAİLİDİR"

"TSK'ne karşı oynanan oynun arkasında kimler vardır?" diyen İlker Başbuğ, "George W. Bush yönetimi, TSK'ne karşı oynanan oyunu desteklemiştir. Cemaat işlenen hukuk cinayetlerinin asli failidir. Bu cinayeti yargı ve emniyet içine yerleştirdikleri kadroları vasıtasıyla işlemiştir. Siyasi iktidar ise, "Ne istediler de vermedik" ve "aldatıldık" ifadeleri ile Cemaate gerekli desteği verdiklerini açıkça belirtmiştir" şeklinde konuştu.

"ORTADA YAPILACAK İKİ ŞEY KALMIŞTIR"

Başbuğ, "Her şey bütün çıplaklığı ile ortadadır. Adeta "düşman hukuku" uygulanarak suçlananlar, cezaevlerinde yıllarca tutulanlar bugün Türk milletinin gözünde suçsuzdurlar, çoktan beraat etmişlerdir. Ortada yapılacak iki şey kalmıştır:

Birincisi, bu süreçte zarar görenlerin "itibarlarının" geri verilmesi, böylelikle Ordunun kırılan onur ve gururunun tamir edilmesidir

İkincisi ise, bu komploları planlayan, icra eden ve açıkça destekleyenlerin yargı önüne çıkartılarak, adil şekilde yargılanmasıdır" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim