• BIST 106.926
 • Altın 151,352
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 15 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 13 °C

Hesaplaşma Gibi Kongre

Hesaplaşma Gibi Kongre
Tonya kongreye gelmiyor, Uzun meydan okuyor
Hesaplaşma Gibi Kongre Hesaplaşma Gibi Kongre

CHP’DE yarın başlayacak olan il kongresi öncesi tek liste arayışları sonuç vermezken, İl Başkanı Güzide Uzun rakiplerine rest çekti. Rakiplerini var olan bir il başkanının yerine oynamakla suçlayan ve bunun için bir organizasyon kurulduğunu iddia eden Uzun, “Açık ve net söylüyorum. Burada yaşanan birisinin yerine aday çıkmadır.” şeklinde konuştu. Öte yandan CHP Tonya İlçe Başkanı Muhammet Karadeniz, yarın gerçekleştirilecek olan kongreye katılmayacaklarını tekrarladı. Karadeniz, “Tonya’nın 10 delegesi yarın oy kullanmayacak. Bu kongrede birileri birilerinden öc alma peşinde. Buna alet olmayacağız.” dedi. 


CHP’DE yarın yapılacak Trabzon il kongresi ortam iyice gerildi.  Adaylardan mevcut il başkanı Güzide Uzun diğer aday Turgay Güngör’ü ve onu destekleyen Ahmet Kaya ile Ali Türen Öztürk’ü sert ifadelerle hedef aldı.  Ahmet Kaya ve Ali Türen Öztürk’ün Turgay Güngör’ü kendi adlarına öne çıkardıklarını ifade eden Uzun, “Açık ve net söylüyorum burada yaşanan birisinin yerine aday çıkmadır. Ama ben çıktığım bu yolda seçimi kazanacağım.  Trabzon Ortahisar ve Akçaabat diğer ilçelerimiz arasındadır. O ilçelerdeki delege arkadaşlarımız ne ise Akçaabat ve Ortahisar’daki delege arkadaşlarımız da odur. Ben meseleye eşitlik ilkesinden bakıyorum. Bir ilçede delege sayısı fazladır nüfusa göre, diğerinde daha azdır sorun bu değildir. Asıl sorun delege arkadaşlarımızın aklına ket vurmaktır. Yanlış olan insanları ‘benim askerim’ mantığıyla yönetmeye kalkmaktır. Bana hem Ortahisar  hem Akçaabat’tan çok olumlu geri dönüşler oluyor. Geri dönüşler benim seçimi kazanacağımı gösteriyor. Ben bu seçimi kazanacağım” ifadelerine yer verdi.


ONLARIN BİRLİĞİ KADIN BİR İL BAŞKANINI HAZMEDEMEME BİRLİĞİDİR
Ahmet Kaya ile Ali Türen Öztürk’ün Turgay Güngör’ü kendi adlarına öne çıkardıklarını belirten Uzun, “Kendi adlarına birisini öne çıkardılar.  Onların bu birlikteliği kadın bir il başkanını hazmedememek birliğidir. Kendilerinin bu birliği kadınları ve gençleri kucaklayacak, partiyi 2019’a yerel seçimlerine hazırlayacak olan ben ve ekibime yapılmış bir birliktir. Açık ve net söylüyorum burada yaşanan birisinin yerine aday çıkmadır. İnsanlar özgür iradeleriyle aday olabilirler. Bu anlamda bütün arkadaşlarım adaylığı hak ederler. En ufak sözüm yoktur. Ancak var olan il başkanı atanmış bir il başkanıdır, seçilmeyi istemek de en doğal hakkımdır. 9 aydan beri Trabzon’da kaç tane seçim yaşadığımızı bütün kamuoyu biliyor. Ben ve ekibim yeni yüzlerle yeni isimlerle yola çıkıyoruz.  Hep birlikte tüm Trabzon’u kucaklayan bir ekibimiz olacaktır” diye konuştu.


MİKRO MİLLİYETÇİLİĞİ YAPAN AHMET KAYA’YDI
Daha önce seçim sürecinde yaptığı bir takım açıklamaların satır araları iyi okunamadığı için farklı yorumlandığına dikkat çeken Uzun, “Bundan önceki merkez ilçe kongresinde aday olan Ahmet Kaya’nın söylemleri ortada.  O seçimde Ahmet Kaya Güngör’e karşı ‘Hangi köyün yolunu, hangi dağın adını biliyorsun?’ deyip mikro milliyetçilik yaparak o zaman seçimi kaybetmesine neden olmuştu. Mikro milliyetçiliği o zaman yapmışlardı. Ben böyle bir mikro milliyetçiliğe, bölgeciliğe karşı olan biriyim. Mikro milliyetçiliği ben yapmıyorum.  Önceki seçimde kendisine mikro milliyetçilik yapanlarla kol kola olanlar bulunmaktadır.  Kürsüden yapılan konuşma dün gibi akıllardadır. Ahmet Kaya bir önceki kongrede, “Trabzon’un hangi köyünün, hangi yolunun, hangi yaylasının ismini bilirsin? Ben bunların hepsinin ismini bilirim. Çünkü ben Trabzon’un öz be öz evladıyım” demişti. Bunun altında yatan mikro milliyetçiliktir. Bütün bunları söyleyen ben değildim. Ben buna karşı birisiyim. Dün onu söyleyenler bugün ne söylemektedirler? Dün bunları kürsülerden söyleyenler bugün Turgay Bey’i Trabzonlu ilan ederlerse ben de bundan memnun olurum.  Ama böyle şeyler siyasette malzeme olmaz. Dün onun karşısına geçip bütün bunları söyleyenler bugün kendisiyle kol koladır. Benim yaptığım açıklamam bu anlamdadır” dedi.


TONYA KARARINDA DİRENİYOR
CHP Tonya İlçe Başkanı Muhammet Karadeniz, yarın gerçekleştirilecek olan il kongresi öncesinde Tonya’nın 10 delegesinin oy kullanmama yönünde aldıkları kararı uygulayacaklarını belirterek, sürecin bu noktalara gelmesinde Genel Merkezi’n de sorumluluğu olduğunu söyledi. Kongre öncesinde grupçuluğun tavan yaptığını ifade eden Karadeniz, “CHP Genel Merkezi seçim sürecinde yaşananlara çok duyarsız kaldı. Örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı, MYK teşkilatlardan sorumlu kim varsa bu işleri biraz koklaması lazımdı.  Genel merkez yaşananlara müdahil olmadı. Oysa aklın yolu tekti. Örgüt hepimizin örgütüdür. Bir şekilde genel merkezin el atması ve Trabzon’da tabanın sesine kulak verilmesini sağlaması gerekiyordu” ifadelerine yer verdi.


BİRİLERİ BİRİLERİNDEN ÖÇ ALMA PEŞİNDE
CHP Tonya İlçe Başkanı Karadeniz birden fazla listeye gerçekte bir şey demediklerini ancak Trabzon’da durumun çok farklı olduğunun altını çizerek, “Trabzon’da adayların birilerinin adamı olmaması gerekiyordu. Taban karar vermeliydi. Bizim derdimiz buydu. Yoksa aday sayısının fazlalığı zenginliktir. Ama bizim şu anda içinde bulunduğumuz durum bu değil. Çok adaylı olmasından sıkıntımız yok. Tabanın sesine kulak verilmeliydi, verilmedi. Taban akıl süzgecinden geçirerek bir şeye karar vermeliydi. Bu çok zor bir şey değildi. Şu anda kongre öncesinde birileri bir yerden öç alma peşinde. Birileri de birilerinin önünü kesme peşinde. Hal böyleyken biz de bütün bu yaşananları göz önünde bulundurarak bir karar aldık ve kararımızın arkasındayız” ifadelerine yer verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim