• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 16 °C

Hangisine İnanalım Sayın Üstünsalih?

Hangisine İnanalım Sayın Üstünsalih?
Borç Azalmalı dedi %100'e yakın arttı.
Hangisine İnanalım Sayın Üstünsalih? Hangisine İnanalım Sayın Üstünsalih?

Trabzonspor Malil İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih 31 Mayıs'ta yapmış olduğu divan kurulu toplantısı konuşmasında, borcun azaltılması gerektiğini söylemişti. Son yapılan Divan kurulu toplantısında ise borcum neredeyse %100 arttığını açıkladı. İşte Üstünsalih'in yaptığı Divan konuşmaları;

31.05.2014 Tarihli Divan Kurulu Konuşması;

Abdi Serdar Üstünsalih;

"Kulübün ekonomik yapısıyla ilgili bir çok spekülasyonlar yapılıyor. Bunlarla ilgili bir bilgilendirme yapacağım. Biz bunları zaten yayınlıyoruz. Kesinlikle doğru rakanmları benden duyacaksınız. 176 milyon olarak kulübü devreladık. Nisan 2014 itibari ile borç. 181 Milyon TL'dir. Borçtaki 4.5 milyonluk artış döviz kuruna başlı olarak gerçekleşmiştir. Sponsorluklar ile kulübün borcu aşılmaya çalışılmıştır. Kredilerin yapılandırma çalışmalarına devam etmekteyiz. Bir bankacı olarak kulübün factoring borcunun çokluğu bizi sıkıntıya soktu. Ancak şuanda Faktörüng borcumuz yok. Borçlanmadaki bu büyüklük kulübün dendegisi bozuyor. Kukübün ekonomikk değerlerini eleştiriken bilinç bir şekilde yapımalı.

UEFA mali fair Play çerçevesinde bize kısaca ayağını yorganına göre uzak diyor. Bu borçlanma miktarını aşağıya çek yoksa gereğini yaparım diyor. Dolayısıyla 31 aralık 2014'e kadar kulübün mali yapısını düzeltmek için çalışmalarımız sürüyor. Sermaye yapısını artırmamız gerekiyor.

UEFA'nın gruplara kalmamız nedeniyle ödeme yapmış olduğu rakamlar basın yazıldığı kadar değil ancak durumumuzu da rahatlatıyor. Bizi eleştirin ama eleştiriler kurumsal olarak yapılınca Trabzonspor itibarsızlaşıyor. Bundan kaçınalım" dedi.

25.10.2014 Tarihli Divan Kurulu Konuşması;

Üstünsalih yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; "İlk yıl azaltma çabasında olduk. Yeni sezonda başarılı bir takım kurma çabası. Yeni transferler yapmak zorunda kaldık. Borçlarımızda artışlar oldu. Geçen yıla nazaran borcumuz arttı. Artışın sebebei transferler Ağustos 2014'den itibaren borcumuz 273 milyon liradir. Banka kredilerinde artış . Yeni transferlere yağılan ödemelerden kaynaklanmaktadır. 

Ancak önceki yıllarda kısa vadeli olan banka kredilerini tamamı yapılandırılmıştı. 9 yıl vadeye yayılmıştır. Finansman baskısı azaltılmış giderler rahatlıkla ödenebilir hale gelmiştir. Gelir sağlayacka Kratla Tesisleri, Akyazı ve Hes projelerimizdir.
Akyazı Stadı'nın isim hakkı konusunda görüşmeler devam etmekte açılıştan önce sonuçlandırılcaktır. Hes projesi olarka porje finansmanı ile görüşülüp tamamlayacağız.
Yıl sonuna kadar bu süreçlerin tamamlanması hedeflenmektedir. Bankar akredilerini banakasının kapanmasında olup diğer sponsorlukalr ve bağışlarla bu giderler karşılanacaktır. Borcun arttığını hepimiz görüyoruz. Tüzük çalışması yapılmasında büyük fayda görüyorum." dedi

“BORÇLARIMIZI 9 YIL VADEYE YAYDIK” 

Trabzonspor’un Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih de, kulübün mali durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Üstünsalih, 1.5 yıl önce görevi devraldıklarını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:
“Geldiğimiz ilk yıl borcu azaltma çabası içerisinde olduk. Yeni sezonda yeni bir takım kurma gayretleri ve çabası, başarıya giden yolu açma çabası yeni transfer mecburiyetini ortaya koydu ve borç miktarında artışlar oldu. Geçen yıla nazaran borcumuz arttı. Bu artışın sebebi tamamen transferlerdir. Kulübümüzün 270 milyon TL’dir. Bu borcun 190 milyon TL’si banka kredisi borçlarıdır.  Kısa vadeli borçların kredi bölümünün tamamına yakını yapılandırılmıştır. Bu borcun 2 yılı anapara ödemesiz olmak üzere 9 yıllık vadeye yayıldı. Ayrıca kulübe gelir getirmek amacıyla Kartal tesisi, HES Projesi ve Akyazı stadıyla ilgili çalışmalarda sona geldik.”

Üstünsalih, kulüp tüzüğünde borçlanmayı engelleyici bir durumun bulunmadığını da ifade ederek, şöyle konuştu:
“Tüzük çalışması yapılması konusunda fayda görüyorum. Kulüp yönetimlerinde başarıya giden her yol mübahtır anlayışı insanları borçlandırmaya sevk edebiliyor. Tüzüğümüzde okuduğum kadarıyla borçlanmayı herhangi bir engelleyici durum söz konusu değil. Kulübün büyüklüğüne, marka değerine bakıldığında mutlak surette tüzüğe böyle madde koyulması gerekiyor. Bütçeyi onaylarken, ‘Bütçenin yüzde 10’u kadar borçlanabilir” maddesini tüzüğe koyarsak Trabzonspor kulübü mali açıdan yönetilebilir durumda olur. Ayrıca üye sayısının sınırlandırılmasının gereksiz buluyorum.”

TOPLAM BORÇ 273 MİLYON 399 BİN TL 

Yönetim kurulu adına yapılan konuşmaların ardından Denetleme Kurulu Raporu okundu. Denetleme Kurulu adına raporu okuyan İsmet Keskin, kulübe 3 bin 95 yeni üye kaydının yapıldığını söyledi. Kulübün borcu hakkında da açıklama yapan Keskin, şöyle konuştu:
“Kulübün toplam geliri 176 milyon 895 bin 744 lira, gider ise 171 milyon 72 bin 460 liradır. Gerçekleşen gelir ve giderler sonucu, dernek ve bazı şirketlerin 192 milyon 27 bin 837 lirası uzun vadeli, 81 milyon 371 bin 953 bin lirası kısa vadeli olmak üzere toplam 273 milyon 399 bin 772 Tl net borcu bulunuyor.” 

“AKYAZI STADININ İSİM HAKKINI SATACAĞIZ” 

Daha sonra divan genel kurul üyeleri söz alarak takımın genel durumu hakkında fikirlerini sundu. Genel Kurul üyelerinin konuşmasının ardından Başkan Yardımcısı Abdi Serdar Üstünsalih, eleştirilere cevap verdi. Üstünsalih, toplantının bir bölümünde yaşanan gerginlik nedeniyle üzgün olduğunu ve kendi adına özür dilediğini belirterek, şöyle konuştu:
“Akyazı stadının isim hakkı bizde. Akyazı kompleksinin isim hakkı ise bizde değil, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nındır. Biz de o isim hakkını satacağız. Oradan elde edeceğimiz geliri de kulübün borcunu azaltmakta kullanacağız. Dünya devi firmalar ile görüşüyoruz. Ama oranın değeri 100 milyon dolardan aşağıda değil.” Genel kurul divanı daha sonra sona erdi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim