• BIST 108.489
 • Altın 151,105
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 14 °C

Hami Mandıralı Bilinmeyenleri Anlattı

Hami Mandıralı Bilinmeyenleri Anlattı
Trabzonspor Teknik Sorumlusu Hami Mandıralı bilinmeyenleri Karadeniz’in Sesi Gazetesi'nden Celal Kadıoğlu'na Anlattı
Hami Mandıralı Bilinmeyenleri Anlattı Hami Mandıralı Bilinmeyenleri Anlattı

BİZİM İÇİN SAVAŞANLARLA BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ

Gerçekten hak eden ve bizim için savaşacağını hissettiğimiz oyunculara görev veriyoruz. Böyle de olmaya devam edecek.”

Malouda’nın dönüp dönmeyeceğini bilmiyorum. Mutsuz olduğunu ve ayrılmak istediğini bana söyledi. Konuyu başkanla çözecek.”

“Biz teknik adamların bavulları kapı arkasında her zaman hazırdır. Büyüklerimiz bizimle devam etmek isterse ben de çok isterim.”

“Futbolun doğasını bilen insanların şahsım adına çok güzel duygular beslediğini biliyorum. Ben Trabzonsporlu Hami’yim.”

“Oyuncularım yeterki yürekleri ile bizimle olsunlar. Böyle olursa bu takımın yenemeyeceği takım yoktur diye düşünüyorum.”

“Keşke tek eksiğim diploma olsun. Güzel günler bizi bekliyor. Ama bunu bütün camianın birlikte başarması lazım.”

Trabzonspor Teknik Sorumlusu Hami Mandıralı’ya sorduk o da cevapladı. İşte, Malouda’dan takımın son durumuna, kendi geleceğinden, hedeflerine kadar birçok konuda birbirinden çarpıcı açıklamalar yapan Mandıralı ile yaptığımız çarpıcı röportaj…

Futbolcu olarak çıktığınız Avni Aker’e teknik direktör olarak çıktınız. Nasıl bir heyecan bu?

Futbolcu olmak daha kolaydı. Takımın başında olmak ve özellikle Trabzonspor gibi bir markanın başında olmak çok daha önemli ve keyif verici. Benim de hayal ettiğim bir duygu. Bunu yaşadığım içinde kendimi şanslı hissediyorum. Ama her gün üstüne koyarak daha güzel şeyler yapmak zorundayız. Bunun mücadelesini veriyoruz. Trabzonspor’un güçlenmesi hepimizi anlamlı kılacak. Olumsuz hiçbirşey düşünmüyorum. Trabzonspor’un kimliği ile gururlu ve onurlu bir insan olarak yaşadım. Yaşamaya da devam ediyorum.

Futbolcu olarak efsane olarak anılıyorsun, teknik direktör olarak da hami Efsane olabilecek mi?

Oynadığım süre içinde gurur duyduğum formayı adam gibi temsil ettim. Onun gururunu yaşadım. Trabzonspor çok önemli teknik adamlar yetiştirdi ancak o teknik adamlar yerlerine kimse yetiştirmedi. Dolayısıyla bana Mustafa Akçay’dan sonra nasip oldu. Bu görevi onurlu bir şekilde yapmaya çalışıyorum. Trabzonspor’da iz bırakmış hocalar gibi iz bırakmak isterim. Onun için yüreğimde ne varsa bilgi birimimi takıma aktarmaya çalışıyorum. Kalıcı olmaya çalışıyorum.

En büyük eksikliğiniz olarak diplomanız görülüyor. Diplomanızın olmaması sizi rahatsız ediyor mu?

Keşke tek eksiğim diploma olsun. Milli takım sürecinden sonra takım çalıştırmadığım için diplomam eksik. Hami Mandıralı olarak Trabzonspor’un başında durmak insanlara keyif veriyordur. Hedefimiz keyif veren futbol ve gol yemeden galibiyeti alışkanlık haline getirmek. Biz hep doğru olmaya çalışacağız. Ülkemizde adaletli olmak mümkün değil ama biz oyuncularımıza duruşumuzla güzellikleri anlatmaya çalışıyoruz. Güzel günler bizi bekliyor. Ama bunu bütün camianın birlikte başarması lazım.

Malouda gitmek istediğini söyledi

Zor şartlar altında iyi şeyler yapmaya çalışıyorsunuz. Ama yabancı oyuncularda bir disiplinsiz söz konusu. Bu neden kaynaklanıyor?

Çok büyük bir sorun olmamakla beraber bir sorun görünüyor. Ekibimiz olarak bu konuda da dik duruyoruz. Takımımızın geleceğini düşünerek bazı şeyleri yapmaya çalışıyorum. Hiçbir oyuncuya ön yargım yok. Öyle hissettiğimiz oyuncuları oynatmıyoruz. Çünkü Trabzonspor büyük bir kulüpten daha öte bir şey. Trabzonspor büyük bir marka. Bu formayı giymek için can atan milyonlarca gencin olduğunu düşünüyorum. Trabzonspor aslolandır. Bu formayı gerçekten temsil etmek isteyen, savaşan karakterde kim varsa onlarla yolumuza devam edeceğiz. İsimler üzerinde takılıp kalmayacağız. Bazen isim olur sahada performans olarak bir şey vermez. Maçtan sonra Malouda ile ilgili bana bir soru soruldu. Ben Malouda bir markadır ama Bosingwa da bir markadır. Bosingwa sahada bizim için savaşıyor. Sonuçta ekmediği için savaşıyor bütün oyuncular. Malouda da böyle savaşmalı. Savaşırsa görev almalı. Herkes için bu geçerlidir. Gerçekten hak eden ve bizim için savaşacağını hissettiğimiz oyunculara görev veriyoruz. Böyle de olmaya devam edecek.

Malouda taraftarların gözünde bir hayal kırıklığı, bu durum sizin için de böyle mi? Ya da Trabzon’a dönecek mi?

Malouda’nın dönüp dönmeyeceğini ben de bilmiyorum. Sezon başında gelmesi bize büyük bir hava getirdi. Fakat Malouda marka olmasına rağmen kendisinden beklenen performansı sergileyemedi. Kötü niyetli olduğunu da düşünmüyorum. Takıma istediğimiz katkıyı sağlayamadı. Gelip gelmeyeceğini bilmiyorum. Belki de başkanla konuşuyordu.

Ayrılmak istediği söyleniyor?

Ayrılmak istediği doğru. Mutsuz olduğunu ve ayrılmak istediğini bana söyledi. Ben de bu konuyu başkanla çözebileceğini söyledim. Gelip gelmeyeceğini veya ne zaman geleceğini bilmiyorum.

Disiplin anlamında yabancı futbolcular üzerinde uyguladığınız tutum ve davranışlar genç oyuncular üzerinde nasıl bir etki bırakıyor?

Kararları kendim alıyorum. Kararları kendim aldım. Ben şöyle düşünüyorum; Bu kulübün teknik adamısınız. Gözleriniz var, kulaklarınız var. Ben görüyorum, ben duyuyorum. Ve bunlara karşılıksız kalamıyorum. Bu beni ve Trabzonsporluluk kimliğimi rahatsız eder. Oyuncular üzerinde saygınlık kazanma ve gerçekleri söyleme adına gençlerin önünü açtığımızı düşünüyorum. Bu eylemi egolarınız için yapmıyorsunuz. Takımın menfaati için yapıyorsunuz. Kim takım için savaşacaksa ona kapımız açık. Bütün oyuncularımıza şans vermeye çalışıyorum. Şans veremediğim için üzüldüğüm çok arkadaşım da var. Ama onlar da bekliyor ve sabırla çalışıyorlar. Onlar için de zamanı var. Zamanı geldiğinde bunu değerlendirmeli.

Sahada adaletli oynuyoruz,karşılığını almak istiyoruz

Cümle arasında adalet dediniz. Sizce futbolun adaleti var mı? Oynadığınız dönemde var mıydı, şimdi de var mı?

Biz sahada adaletli futbol oynuyoruz, bunun karşılığını da almak istiyoruz. Bunu yan faktörler etkilemesin istiyoruz. Ama maalesef bundan da acı çekiyoruz. Bütün takımlar da biz de acı çekiyoruz. İnsanlar adaletli olursa futbolun saha içinde daha adil bir şekilde oynanabileceğini düşünüyorum. Futbolu yönetenlerin ve hakemlerin daha duyarlı olması lazım. Hakemlerin takım isminden etkilenmemesi lazım. Ama maalesef etkileniyorlar. Bunun acısını biz Trabzonspor olarak yaşıyoruz.

İnsanlar sokakta “Mustafa Hoca’dan beklediğimizi Hami Hoca’dan gördük” diyorlar. Bunu için ne söyleyebilirsiniz?

Kimse ile kıyaslanmak istemiyorum. Mustafa Hoca benim abim ve büyüğümdür. Saygı ve sevgi ile yanında oldum. Birgün arkasından iş çevirmedim. Her ortamda Mustafa hocamın yanında oldum. O da güzel şeyler yapmak istiyordu. Ben dik oynayacağız dedim. Öyle de oynuyoruz. Ama her zaman da öyle oynanmaz. Geçen hafta ligin en fazla koşan takımı olduk. Demekki takımda kondisyon olarak da sıkıntımız yok. İştahları biraz daha arttı futbolcuların. Demekki bazı konuşmalarımız takımın motivasyonunu üst düzeye çıkardı. Oyuncular çok zeki. Mesajları hemen alıyorlar. Güzel şeyler inşallah devam edecek. Bizim elimizde Herry Potter’in sihirli değneği yok. Oynatalım da her şey dört dörtlük olsun.

Takımdaşlık ruhu ortaya çıkıyor

Yedek kulübesinde çok heyecanlı ve hareketli görüyoruz sizi. Bugüne kadar rahat bir maç izleyebildiniz mi yedek kulübesinde?

Bana göre teknik adam biraz dolu olmalı. Görev almadan önce kulübeye bakardım bir enerji göremezdim. Ben de Allah bana nasip eder de görev alırsam, böyle olmayacağım, sevineceğim diyordum. Bir heyecan da var tabi. Mesela Henrique’nin kaçırdığı golle değişiklik yapılan alana kadar koşmuşum. Heyecandan kaynaklanıyor. Futbolda rahat maç izleme şansınız yok. O zaman heyecan olmuyor. Bu duyguyu kazandığımız zaman bir takımdaşlık ruhu ortaya çıkıyor. Son zamanlarda gollerden sonra bütün takım seviniyor. İnşallah Allah bize de nasip eder de rahat maçlar izleriz.

Erkek veya kadın taraftar fark ediyor mu?

Benden ziyade bazı oyuncular etkileniyor. Mesela Zeki Yavru. Bayanlar estetik olarak güzel şeyler katıyorlar ama erkeklerin de yerini tutar mı bilemiyorum. Ama erkek taraftarların da biraz daha eylem yaparken Trabzonspor’u düşünmeleri lazım. Ben bitiremediğimiz bir maçta yenik sayıldığımız için çok üzgünüm. Birşeyler yaparken takımı düşünsünler.

Büyüklerimiz isterse devam ederim

Geleceğinizi görmeden, bilmeden hedefiniz nedir?

Biz ekibimizle oturup konuşuyoruz. Çalışmalar yapıyoruz. Bunları yönetimimize sunacağız. Biz teknik adamların bavulları kapı arkasında her zaman hazırdır. Büyüklerimiz bizimle devam etmek isterse kendi adıma devam etmeyi çok isterim. Kalan süreyi başarılı bir şekilde bitirmek istiyoruz. Çünkü Trabzonspor’un zirvede olması lazım. Bu düşünceden kopmaması lazım.

Trabzonspor taraftarlarından, camiadan destek görüyor musunuz?

Futbolun doğasını bilen inrs anların şahsım adına çok güzel duygular beslediğini biliyorum. Ben Trabzonsporlu Hami’yim. Onlar da bunu biliyor. Olduğumuz süreçte olumlu mesajlar aldım. İnsanların kafasında Hami teknik adam olacak intibası uyandı. Ben gayret edeceğim. Çok çalışacağım. Üstüne koyarak devam etmeye çalışıyorum. Futbolda son yok. Bu işi yaparken de ekibiniz çok iyi olmalı. Ligi bitirelim bakalım büyüklerimiz ne düşünecek.

Onur çok yoruldu şimdi dinleniyor

Son 4 maçta takım gol yemedi Trabzonspor. Daha önce gol yenilmeyen maçlarda hep yıldız olarak öne çıkan isim Onur’du. Ama son 4 maçta Onur’un hiçbir faktörünü göremedik. Bunu nasıl yorumluyorsunuz?

Çünkü Onur’a hiç top gelmedi. Defansımızda oynayan arkadaşlarımız rakiplere çok pozisyon vermedi. Demek defansımız daha mantıklı ve bilinçli oynuyor. Onur da dinlensin biraz, çok yoruldu. Gelişimizden sonraki değişim çok olumlu. Yeterki yürekleri ile bizimle olsunlar, bu takımın yenemeyeceği takım yoktur diye düşünüyorum.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Flaş Tartışma!18 Mart 2016 Cuma 20:06
 • Cardozo Gidiyor Mu? Resmi Açıklama Geldi...11 Şubat 2016 Perşembe 12:42
 • Usta: 'Türk Futbolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor'09 Aralık 2015 Çarşamba 10:20
 • Erman Toroğlu: ''Bu Trabzonspor Hesap Bozar''23 Ağustos 2015 Pazar 03:29
 • Çalımbay İmzayı Attı16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Galatasaray’a Mı Gidiyor?16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Şampiyon Yurda Döndü16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Akhisar Belediyespor Artık Ona Emanet16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Demirören’den Fatih Terim’e Yöneticilik Teklifi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Milliler İtalya’yı Yenerek Turu Garantiledi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim