• BIST 104.275
 • Altın 145,568
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1864
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 21 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 11 °C
 • Samsun 22 °C
 • Bayburt 14 °C
 • Artvin 21 °C

Haluk Pekşen'e 2. Dava!

Haluk Pekşen'e 2. Dava!
CHP Trabzon Milletvekili Adayı Haluk Pekşen’in Vakfıkebir Belediye yönetimine ve cami imanına yönelik hakaret içeren sözleri mahkemelik oldu.
Haluk Pekşen'e 2. Dava! Haluk Pekşen'e 2. Dava!

Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta ve Diyanet-Sen Trabzon Şube Başkanı Metin Aydın, Pekşen hakkında suç duyurusunda bulundu.  
 
 
Trabzon'un Vakfıkebir ilçesi Belediye Başkanı Muhammet Balta, CHP Trabzon Milletvekili Adayı Haluk Pekşen hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.  1 Haziran Pazartesi günü CHP tarafından Vakfıkebir ilçesinde düzenlenen mitingde CHP Trabzon Milletvekili Adayı Haluk Pekşen'in Vakfıkebir Belediyesi ile ilgili sarf ettiği sözlerden dolayı Belediye Başkanı Muhammet Balta tarafından Vakfıkebir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Belediye Başkanı Balta, “Ben Vakfıkebir Belediye Başkanlığı görevini icra etmekteyim. Vakfıkebir ilçemizde 1 Haziran Pazartesi günü CHP tarafından miting yapılmıştır. Bu mitingde CHP Trabzon Milletvekili 1. Sıra Adayı Haluk Pekşen, temsil ettiğim Vakfıkebir Belediyesi'ne, dolayısıyla şahsıma hakaret etmiştir. Ulusal birçok haber yayın organın da konu olan olayda şüpheli açıkça 'temsil ettiğim makamı ve dolayısı ile şahsımı' hedef alarak 'alçak-onursuz' gibi ifadeler kullanmıştır. Bu ifadeler açıkça hakaret içermektedir. Bu beyanların ifade özgürlüğü içerisinde değerlendirilmesi mümkün değildir. Şüpheli tarafından kullanılan bu ifadelerle hem Vakfıkebir Belediyesi hem de imamlar hedef alınmıştır. Söz konusu beyanlar şahsımı rencide etmiştir. Tamamen normal bir kamu hizmeti icra edilmesi esnasında şüphelinin bu duruma gereksiz ve orantısız hukuksuz tepki göstermesi mevzuata aykırıdır. Bütün bu sebeplerle şüphelinin eylemine uyan hakaret suçundan tecziyesi için iş bu şikâyette bulunma gereği hâsıl olmuştur.” dedi. Balta, açıklama sonrası Vakfıkebir Cumhuriyet Başsavcılığı'na giderek şikâyet dilekçesini verdi.


DİYANET SEN’DEN SUÇ DUYURUSU
DİYANET SEN Trabzon Şubesi tarafından, CHP Trabzon Milletvekili Adayı Haluk Pekşen hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Diyanet-Sen Trabzon Şube Başkanı Metin Aydın konuyla ilgili yaptığı açıklamada: “Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili adayı Haluk Peşken, Vakfıkebir ilçesinde CHP adına siyasi bir konuşma yaparken, vasat akıl sahibi bir vatandaşın dahi yapmayacağı bir üslup ve içerikle son derece seviyesiz bir konuşma yapmıştır. Daha önce buna benzer bir açıklamayı Akçaabat’ta yapmıştı. CHP Genel Başkan’ı da Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Diyanet İşleri Başkan’ımıza yönelik ağır ithamlarda bulunmuştu.


Bu olaylar CHP zihniyetinin dine, diyanete ne denli art niyetli olduklarını göstermektedir. CHP Trabzon Milletvekili adayı Haluk Pekşen’in ayrıştırıcı, dışlayıcı ve düzeysiz konuşması dolayısıyla İmamlardan, Diyanet Camiasından ve Camiler üzerinden imamlarımızdan hizmet alan milletimizden, CHP’yi özür dilemeye davet ediyoruz! Bu tutum, ne milli seciyemize, ne siyasi etiğe, nede insanlık değerlerine uygun değildir. CHP'yi seçim sürecinde bu dil üstünden değerlendirmek istemiyoruz. Bunu CHP’nin bilinçaltı olmadığını düşünmek istiyoruz. CHP’nin kamu sorumluluğu gereği bu tür cahilce beyanat sahiplerinden kurtulacağını ümit ediyoruz. Kurtulup kurtulmaması elbette kendi siyasi stratejisine bağlıdır. Fakat Genel Başkan düzeyinde özür bekliyoruz. Pekşen; “Camileri ele geçirmişler, peşinde namaz kılmak durumunda kaldığınız İmam militan gibi davranıyor”. Militan sözünüzü kınıyoruz. Söylediğî sözleri kendilerine iade ediyoruz, imamlar sadece doğrudan ve doğruluktan yanadır. Müslümanların Hizmetkârıdırlar. İmamlar yıkıcı, bölücü, ayrıştırıcı, çatıştırıcı, ırkçı ve ideolojik tartışmaların dışındadır ve öyle kalacaktır. Hiç kimse Diyanet mensuplarını, kendi kısır tartışmalarının bir parçası haline getirmeye çalışmamalıdır. Hiç kimse, siyasi rant sağlamak için mesleki camiaları rencide etme hakkına sahip değildir. Diyanet işleri Başkanımıza ve İmamlarımıza ve temsil ettikleri ahlak ve inançlara Pekşen gibilerin sözleri zarar veremeyecektir. Pekşen’e Allahtan şifa diliyor. CHP’yi Genel Başkan düzeyinde özür dilemeye davet ediyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim