• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 24 °C
 • Giresun 21 °C
 • Ordu 24 °C
 • Rize 24 °C
 • Gümüşhane 24 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 24 °C
 • Artvin 30 °C

Haluk Pekşen Kolları Sıvadı!

Haluk Pekşen Kolları Sıvadı!
CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile İç İşleri Bakanı Sebahattin Öztürk'ün sözlü cevaplandırması istemiyle 3 soru önergesi birden verdi.
Haluk Pekşen Kolları Sıvadı! Haluk Pekşen Kolları Sıvadı!

Trabzon Milletvekili Pekşen, Trabzon'daki kanser vakalarının tespiti, artış hızı ile buna karşı ne gibi önlemler alındığını, Atasu Barajı etrafına koruma bandı yapılmaması nedeniyle foseptik sularının baraj suyuna karışması ve gerekli tedbirlerin ne zaman alınacağını, Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne uzun süredir atama yapılmaması nedeniyle oluşan istikrarsız yönetim ve yetki karmaşasından kaynaklı şikayetler ile hastanenin acil servis ve polikliniklerinin 7 milyon TL masrafla yenilenme ihtiyacını ve öngörüsüz planlamanın sorumlularının kimler olduğunu sordu. 

CHP Milletvekili Pekşen'in, İç İşleri Bakanı Sebahattin Öztürk ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması için TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergeleri şu şekilde:

 

"Atasu Barajı havzasındaki yerleşim yerlerinin foseptikleri herhangi bir kanalizasyona bağlı olmadığı için sızıntı yaparak ya da yer altı sularına karışarak Trabzon içme suyunun sağlandığı baraj suyunu kirletmektedir. Grup yolunun baraja yakın geçmesi, yolla baraj arasındaki koruma bandının sağlıklı olmaması ve baraj çevresinde koruma bandı olmaması nedeniyle barajın dış etkenlerle kirletilmesi riski bulunmaktadır. Baraj etrafındaki tarım alanlarında kullanılan zirai ilaçların da barajı kirletmesi söz konusudur. Bu bağlamda;

1. Atasu Barajı'nın korunması amacıyla koruma bandı neden yapılmamıştır?

2. Atasu Baraj havzasındaki yerleşim yerlerinin foseptiklerinin baraj suyunu kirletmesine neden izin verilmektedir? Baraj suyunun korunması için gerekli tedbirler ne zaman alınacaktır?"

 

"Türkiye'de 2014 yılında gerçekleşen 375 bin 291 ölümden %20,7'sinin (beş ölümden biri) kanserden olduğu tespit edilmiştir. Bu oran ile kanser, toplam ölümlerin %40,4'ünü oluşturan dolaşım sistemi hastalıklarından sonra ikinci sırada yer almaktadır. Özellikle Doğu Karadeniz'de kanser vakalarının diğer bölgelere göre daha yüksek oranda olduğu belirtilmektedir. Bu bağlamda;

1. Trabzon ili ve ilçelerinde ayrı ayrı belirtilmek suretiyle son yirmi yılda kaç kanser vakası tespit edilmiştir? Trabzon'da kanser vakalarında anlamlı bir artış gözlemlenmekte midir? Bu durumun sebepleri incelenmiş midir? 

2. Trabzon'da kanser vakalarının erken teşhinise yönelik olarak kaç kanser taraması gerçekleştirilmiştir? Kanser vakalarında görülen artışla ilgili ne gibi önlemler alınmaktadır?"

 

"Devletin vatandaşa sunacağı en temel hizmetlerden birisi sağlık hizmetleridir. Sağlıkta yeniden yapılanma adı altında uygulanan politikalar birçok sıkıntıyı da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda;

1. Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne uzun zamandır yönetici atanamaması ve istikrarlı bir yönetimin olmayışının sebepleri nelerdir? Hastanenin idari ve mali yapısının düzgün olmamasından dolayı hiçbir yöneticinin atanmak istenmediği ya da görevden alınmak istendiği doğru mudur?

2. Hastanede yetki karmaşasının yaşandığı ve iyi yönetilemediği hususundaki şikayetler dikkate alınacak mıdır?

3. Hastanenin dört yıllık geçmişi olmasına rağmen, yaklaşık 7 milyon TL'lik bir harcama yapılarak, acil servis ve polikliniklerin tekrar yenilenmesine ihtiyaç duyulmasının arkasındaki öngörüsüz planlamayı yapan sorumlular kimlerdir?" 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim