• BIST 107.792
 • Altın 151,812
 • Dolar 3,7027
 • Euro 4,3496
 • Trabzon 20 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 19 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 6 °C
 • Artvin 13 °C

Gümrükçüoğlu Temasları Değerlendirdi

Gümrükçüoğlu Temasları Değerlendirdi
Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Dortmund’ta 3 gün boyunca gerçekleştirdikleri temasları değerlendirdi.
Gümrükçüoğlu Temasları Değerlendirdi Gümrükçüoğlu Temasları Değerlendirdi

Almanya’nın Dortmund şehri ile kardeş şehir anlaşmasını imzalamak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere geçtiğimiz günlerde Trabzon'dan bir heyetle Almanya’ya giden Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Dortmund’ta 3 gün boyunca gerçekleştirdikleri temasları değerlendirdi. 

Almanya’nın yedinci büyük şehri olan Dortmund ile kardeş şehir protokolünün temellerini 2009 yılında imzaladıkları proje beraberliği kontratı ile attıklarını ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, Dortmund’un çok önemli bir yabancı topluluğa sahip olduğuna dikkat çekti. Gümrükçüoğlu “Bu şehrin nüfusunun yüzde 30'u yabancılardan oluşuyor.

Bu yabancı nüfusun yarısını Türkler oluşturuyor. Hatta 16 yaşın altında bu oranın yüzde 60'lara çıktığı ifade ediliyor. Dortmund, kardeş şehir uygulamasını 1990'da belediye meclisi uygulaması ile kaldırmış ama hem Dortmund Belediye Meclisi’nde olan hemşehrilerimiz, hem de Dortmund'taki Trabzonlular Derneği ve milletimizin mensupları, yine Belediye Meclisi’nde yabancılar için çalışan entegrasyon temsilcilerden oluşan milletimizin mensubu çok önemli insanların gayretleri ile 2009'dan beri proje beraberlikleri ile aldığımız somut sonuçlarla, Dortmund Belediye Meclisi Trabzon Belediye Meclisi’ne sunulmak üzere kardeş şehir kararı aldı.

Trabzon Belediye Meclisimizin de aynı kararı alması ile bu üç günlük ziyaretimizde bu önemli tören gerçekleşti. Hem burada yaşayan insanlarımızın, hem milletimizin tüm mensuplarının, yeni kuşakların birlikte ileriye beraber yürüyebilmesi için; hoşgörünün, kültürlerin çeşitliliğine saygı duymanın, temel insan hak ve özgürlükleri ve demokrasi ilkeleri alanında beraber olan iki şehrin dünya barışına, insanlığa katkılar getireceğine inandığımız çok büyük bir adım atıldı.

Bundan sonraki yıllarda bu çalışmalar ile birlikte yapılan projeler hem ülkemize hem Trabzon’umuza, hem Dortmund’a, hem burada yaşayan tüm yurttaşlarımıza çok önemli faydalar sağlayacaktır. Trabzon ve Dortmund beraber yürüyecektir” diye konuştu.

Dortmund ile Trabzon arasında uzun süredir devam eden kardeş şehir çalışmalarının bu ziyarette nihayete erdirildiğini ifade eden Gümrükçüoğlu, “Proje ortaklıklarının verimli geçmesi ile kardeş şehir anlaşması imzalanmış oldu. Bugüne kadar var olan kültür, eğitim, ekonomik işbirliği konularında bundan sonraki süreçte daha somut adımlar atılması için böylece temel oluşturuldu. Bunun dışında daha başka güzelliklerde yaşandı.

Münster Sokağı’nda başta Türkler olmak üzere farklı kültürlerin sergisini, kültür buluşmasını yaşadık. Yaylada Trabzonlular’la buluştuk.

Trabzon kültürünü, Trabzon horonunu burada yaşatan insanlarımız ile buluştuk. Türkiye, Trabzon ve bölgemiz için önemli olan katı atık işleme ve bundan enerji üretmeye yönelik tesisi inceleme fırsatı bulduk.

Dolayısıyla bir bütün olarak Dortmund ziyaretimiz şehrimiz için dolu dolu geçti” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim