• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 15 °C
 • Ordu 14 °C
 • Rize 13 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 3 °C
 • Artvin 11 °C

‘Gizli Kalp’ Gerçek Mi Yoksa Bir Şehir Efsanesi Mi?

‘Gizli Kalp’ Gerçek Mi Yoksa Bir Şehir Efsanesi Mi?
Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, halk arasında ‘gizli kalp’ teriminin önceden bilinen bir yakınması veya hastalığı olmayan kişilerin ani ölümüne yol aç...
‘Gizli Kalp’ Gerçek Mi Yoksa Bir Şehir Efsanesi Mi? ‘Gizli Kalp’ Gerçek Mi Yoksa Bir Şehir Efsanesi Mi?

Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, halk arasında ‘gizli kalp’ teriminin önceden bilinen bir yakınması veya hastalığı olmayan kişilerin ani ölümüne yol açan durumu ifade etmek için kullanıldığını belirterek, "Aslında gizli kalp diye bir şey yoktur, kalp yönünden iyi bir tetkik ve muayenesi yapılmamış kişi vardır" dedi.

Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, önceden bilinen bir yakınması veya hastalığı olmayan kişilerin ani ölümünün, tıbbi olarak ani kardiyak ölüm yani ani kalp ölümü olarak adlandırıldığını söyledi.

Ellerinde net veriler olmamakla beraber ülkemizde de her yıl yaklaşık 65 bin kişinin ani kalp ölümü sonucu hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Batur, “Aslında gizli kalp diye bir şey yoktur, kalp yönünden iyi bir tetkik ve muayenesi yapılmamış kişi vardır. Biz gerçekte bu duruma neyin sebep olduğunu rahatlıkla tespit edebilmekteyiz. Kalp krizi, kalp kası hastalıkları, bazı kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları ve kalbin elektrik sisteminde sorunlara yol açan bazı durumlar bahsettiğimiz ölümlere yol açmaktadır” dedi.

Bazen kalp hastalıklarının daha önce hiçbir belirti vermeden aniden ortaya çıkarak ölüme sebep olabildiğini kaydeden Prof. Dr. Batur, "İnsanlar da genellikle önemli bir yakınması olmadan doktora gitmeyi sevmezler. Buradaki en büyük sıkıntı da budur. Çünkü ön belirti vermeyen kalp hastalığının ilk belirtisi bazen ölüm olmakta. Dolayısıyla bu ani ölümlerin çoğu aslında doktor kontrolüne gitmemiş kişilerdir" diye konuştu.

Normalde tıp endüstrisinin en çok kalp-damar hastalıkları konusunda çalıştığını ve olumlu sonuçlar ürettiğini vurgulayarak ellerinde etkin ilaçların ve gerek cerrahi gerekse cerrahi dışı imkanların olduğunu söyleyen Batur, şöyle devam etti:

“Bazen ölüme yol açabilecek ciddi ritim sorunları olan hastaların önemli bir kısmını elektro fizyoloji denen tetkikle teşhis edip ameliyatsız tedavisini yapabiliyoruz. Ayrıca bazı durumlarda hastaların kalbi durduğunda elektrik ile tedavi edebilen şok pilleri takarak gündelik hayatlarına döndürebiliyoruz.”

Toplumdaki tüm bireyleri tek tek muayene etmenin mümkün olamayacağını söyleyen Prof. Dr. Batur, “Bizlerin belirlediği risk grupları var. Örneğin, diyabetliler, ailesinde 55 yaş altı kalp-damar hastalığı olanlar, yüksek tansiyonu olanlar, sigara kullananlar, aşırı şişman kişiler bu gruplar içerisindedirler. Yine ailesinde erken yaşta ölüm öyküsü olanlar, kokain, bonzai gibi madde kullananlar risk altındadırlar. Yine önemle belirtmek gerekir ki, çocuklarını ya da yakın akrabalarını genç yaşta ani olarak kaybetmiş kişiler diğer çocuklarını ve kendilerini doğumsal bazı hastalıklar yönünden araştırmalıdırlar. Son olarak sporcular, özellikle de profesyonel sporcular da ani kalp ölümüne yol açabilecek hastalıklar açısından risk faktörlerine bakılmaksızın araştırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim