• BIST 106.991
 • Altın 151,481
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Trabzon 13 °C
 • Giresun 14 °C
 • Ordu 14 °C
 • Rize 13 °C
 • Gümüşhane 4 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 0 °C
 • Artvin 7 °C

Genel Merkeze Güvensizlik Oyu

Genel Merkeze Güvensizlik Oyu
Pekşen, CHP Kurultayından çıkan sonucu yorumladıGenel Başkan’ın listesini delmesine rağmen PM’ye giremeyen Haluk Pekşen, ufukta tekrar kurultay gözüktüğünü söyledi
Genel Merkeze Güvensizlik Oyu Genel Merkeze Güvensizlik Oyu

CHP’DE 317 oyla Parti Meclisi’ne seçilen ancak ‘kadın’ ve ‘gençlik’ kotasına takıldığı için PM Üyesi olamayan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, kendi listelerinden 15 kişinin daha Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM listesini deldiğini belirterek bunun değişim ateşinin artık yanmaya başladığı anlamına geldiğini söyledi. 


CHP’de 317 oyla önce Parti Meclisi’ne seçilen, daha sonra kadın ve gençlik kontenjanı dolayısıyla liste dışı kalan CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, kendi listelerinden 15 kişinin daha Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun PM listesini deldiğini belirterek bunun değişim ateşinin artık yanmaya başladığı anlamına geldiğini söyledi.  Pekşen, CHP’de geçmişten beri söylenen değişim rüzgarı ateşinin yandığını belirterek, “Ortaya koyduğumuz liste çok güçlü bir destek almıştır. 23 arkadaşımızın 15’i listeyi delerek içeriye girmiştir. Bu doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Parti kısa bir zaman içerisinde tekrar kurultay sürecine girer.  Değişim artık finaline gelmek üzeredir. Bu işin noktası konulmalıdır. Buradan daha başka bir mesaj çıkmaz. Genel Merkezin delegenin önüne koyduğu listenin tamamına büyük bir güvensizlik oyu verilmiştir. Bu güvensizlik oyunu Genel Başkan’ın görmemezlikten gelmesi gerçeği ortadan kaldırmaz. Gerçeği görmezsek bizim görme problemimiz olur.” dedi.


HİÇ KİMSE GÖREVDEN KAÇMAMALIDIR
Partide görevlere talip olduklarını kaydeden Pekşen, “Ben bunun için siyasete girdim. Nerede görev varsa yapacağım ve asla geride durmayacağım. Bu partiyi biz yolda bulmadık. Herkes yoğun bir çalışma içerisinde bu ülkenin geleceğine söz söylemek durumundadır. Hiç kimse görevden kaçmamalıdır.  Ben de göreve talip oldum, delege de böyle takdir etmiş. Başka da görevler verilirse o görevleri de en iyi şekilde yapmaya çalışacağım” diye konuştu. Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirilen CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nın ikinci gün çalışması 19 saat sürdü. PM seçimlerinde kayıtlı bin 275 delegeden bin 228'i oy kullandı. Bu oylardan bin 77'si geçerli sayılırken, 151 oy da geçersiz kabul edildi. "Çarşaf liste" olması nedeniyle sayımı 6 saat süren seçimlerde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. "Örgüt Anahtar Listesi" adı altında delegeye sunulan ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun olduğu belirtilen liste dışından 23 isim PM'ye girmeyi başardı. Kılıçdaroğlu'nun listesinden ise 29 isim PM'ye girdi.


PEKŞEN, PM'DEN ÇIKARILDI!
CUMHURİYET Halk Partisi'nin Parti Meclisi'ne girenler kesinleşti. En yüksek oyu alan 52 isim içinde olan 7 CHP'li, kadın ve gençlik kotasına takılınca PM üyesi olamadı.
Cumhuriyet Halk Partisi 35. Olağan Kurultayı hafta sonu yapıldı. Kurultayda çarşaf liste ile yapılan oylamada partinin birçok önemli ismi çizik yedi. Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu ile Bilim Yönetim ve Kültür Platformu üyelerinin seçiminde CHP liderinin anahtar listesi büyük oranda delindi. Kadın ve gençlik kotasının uygulanması ile önceki gece PM'ye giren 7 isim, dün sabah PM'deki yerini kaybetti. Yerini kaybedenler arasında Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de bulunuyor.


EN YÜKSEK OYU ALAN 52 İSİM
Seçimde en yüksek oyu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke aldı. Oy sayımı sonunda en yüksek oy alan ilk 52 sırası şu isimlerden oluştu: "Selin Sayek Böke 691, Erdal Aksünger 603, Fikri Sağlar 595, Ali Özgündüz 546, Necati Yılmaz 526, Veli Ağbaba 523, Aykut Erdoğdu 495, Devrim Kök 492, Haluk Koç 482, Gürsel Erol 454, Candan Yüceer 451, Hakkı Süha Okay 438, Seyit Torun 434, İlhan Cihaner 433, Ali Özcan 422, Mehmet Tüm 414, Bülent Tezcan 413, Mustafa Moroğlu 411, Eren Erdem 410, Sezgin Tanrıkulu 406, Ali Öztunç 405, Çetin Sosyal 404, Tekin Bingöl 379, Mehmet Ali Çelebi 378, İdris Yıldız 364, Bülent Kuşoğlu 359, Öztürk Yılmaz 358, Gamze Akkuş İlgezdi 354, Gülseren Onanç 349, Çetin Osman Budak 346, Kamil Okyay Sındır 345, Haydar Akar 342, Zeynep Altıok 340, Orhan Sarıbal 338, Hakkı Akalın 336, İdris Akyüz 336, Mevlüt Dudu 335, Aylin Nazlıaka 332, Sibel Özdemir 330, Turan Hançerli 330, Yıldırım Kaya 330, Hüsnü Süslü 329, Berhan Şimşek 327, Yasemin Öney Cankurtaran 325, Kadir Gökmen Öğüt 319, Gülizar Biçer Karaca 319, Haluk Pekşen 317, Mehmet Yula 317, Ekrem Kerem Oktay 316, İrfan Önal 316, Okan Gaytancıoğlu 315, Yaşar Seyman 310."


KADIN VE GENÇLİK KOTASI UYGULANDI
Ancak CHP'nin PM listesinde yüzde 33'lük kadın, yüzde 10 oranında ise gençlik kotası bulunuyor. Bilim Yönetim ve Kültür Platformu dâhil 60 kişilik PM listesinde 20 kadın, 6 da gencin yer alması gerekiyor. 52 kişilik PM listesinde en az oyu alan Berhan Şimşek, Kadir Gökmen Öğüt, Haluk Pekşen, Mehmet Yula, Ekrem Kerem Oktay, Okan Gaytancıoğlu ve İrfan Önel kadın ve gençlik kotasına takıldıkları için PM'ye giremediler.


ÇAM'IN OĞLU PM'DE
PM'ye yeni gençlik ve kadın kotasından giren isimler arasında CHP İzmir Milletvekili Musa Çam'ın yurt dışında hukuk eğitim gören oğlu Emre Çam da var. Çam, gençlik kotasından PM'ye girerken, kadın kotasından ise PM'ye Gamze Taşçıer, Canan Kaftancıoğlu, Serra Kadıgil, Tuğba Ütabay, Ferihan Karasu ve Sevda Erdan Kılıç girdi.


İŞTE CHP'NİN PARTİ MECLİSİ ÜYELERİ
Önceki gece geç saatlere kadar yapılan oy sayımının ardından dün kadın ve gençlik kotasının hesaplanmasıyla Parti Meclisi listesi değişti. İşte CHP'nin yeni PM üyeleri: Selin Sayek Böke, Erdal Aksünger, Fikri Sağlar, Ali Özgündüz, Necati Yılmaz, Veli Ağbaba, Aykut Erdoğdu, Devrim Kök, Haluk Koç, Gürsel Erol, Candan Yüceer, Hakkı Süha Okay, Seyit Torun, İlhan Cihaner, Ali Özcan, Mehmet Tüm, Bülent Tezcan, Mustafa Moroğlu, Eren Erdem, Sezgin Tanrıkulu, Ali Öztunç, Çetin Sosyal, Tekin Bingöl, Mehmet Ali Çelebi, İdris Yıldız, Bülent Kuşoğlu, Öztürk Yılmaz, Gamze Akkuş İlgezdi, Gülseren Onanç , Çetin Osman Budak, Kamil Okyay Sındır, Haydar Akar, Zeynep Altıok, Orhan Sarıbal, Hakkı Akalın, İdris Akyüz, Mevlüt Dudu, Aylin Nazlıaka, Sibel Özdemir, Turan Hançerli, Yıldırım Kaya, Hüsnü Süslü, Emre Çam, Gamze Taşçıer, Canan Kaftancıoğlu, Serra Kadıgil, Tuğba Ütabay, Ferihan Karasu ve Sevda Erdan Kılıç.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim