• BIST 109.024
 • Altın 151,143
 • Dolar 3,6591
 • Euro 4,3237
 • Trabzon 20 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 14 °C
 • Artvin 16 °C

Genç Girişimcilerin Sera Projesi Takdir Topladı

Genç Girişimcilerin Sera Projesi Takdir Topladı
Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı H. Kamil Hayali kurulun çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.
Genç Girişimcilerin Sera Projesi Takdir Topladı Genç Girişimcilerin Sera Projesi Takdir Topladı

- Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Genç Girişimciler Kurulu Başkanı H. Kamil Hayali kurulun çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

Hayali, Genç Girişimciler Kurulu'nun Trabzon'un geleceği için birçok alanda icraat gösterdiğini ve en başta çok ortaklı anonim şirketler kurarak kişi başına az maliyet çok kar sağlayan işleri başarmaya çalıştıklarını aktardı. Bir kaç kişinin bir araya gelerek firma kurup uyumlu çalışması düzenini oturtmaya çalıştıklarını aktaran Hayali, projeleri hakkında bilgi vererek Trabzon'da artık tarım kültürünün inşaat kültürüne dönüştüğünü belirtti. Kaybolmaya yüz tutan tarım çalışmalarını ve özellikle seracılığı Trabzon'da yeniden canlandırmaya çalıştıklarını söyleyen Hayali, bu bağlamda kurulun gerçekleştirdiği bir projenin artık meyvelerini vermeye başladığını, kurdukları seradan ürünlerini toplar duruma geldiklerini bildirdi.

GGK'nun üniversite gibi ilgili kurumlarla ilişkiler yürüterek eğitimler verdiğini, oluşturulan fizibilite raporlarıyla kar amaçlı firmalar kurabildiklerini dile getiren Hayali, bu bağlamda Trabzon'un Akçaabat ilçesi Osmanbaba mevkiinde TGT A.Ş. adıyla bir firma kurduklarını aktardı. 3,4 dönüm kapalı alanda kurulan bu serada şuanda yedi bin 850 adet domates fidesi, 2 dönüm açık alanda 450 adet karpuz, iki bin 700 adet marul fidesi ve bin 500 adet salatalık fidesi ekildiğini söyledi.

7 Ağustos itibari ile 25 günde on bin 500 kilogram marka tescili Tosköy Domatesi elde ettiklerini ifade eden Hayali "Devletimizin çok güzel teşvikleri var, eğer bizim seramız gibi bir sera istiyorsanız ve yer sizin seranızı size biz kuracağız ve maliyetinin sadece yarısını sizlere yansıtacağız, diğer yarısının faiz masrafını da Ziraat Bankası aracılığıyla devlete karşılatacağız ve en önemlisi de ürünü yine biz satın alacağız" dedi.

TOSKÖY DOMATESLERİ

10 yıllığına kiralanan arazi üzerine 3.4 dönüm modern bir sera kurulduğunu kaydeden Hayali, bu başarılı çalışmanın ardından aynı bölgede 5 dönüm seranın kuruluşunu gerçekleştireceklerini dile getirdi. Hayali, başarılı oldukları sera üretiminde elde ettikleri bilgi ve birikimi de herkese açık tuttuklarını, örnek sera projelerinin kurulumunu da talep gelmesi halinde anahtar teslimi yapabileceklerini aktardı.

Hayali, Trabzon Genç Girişimciler olarak başarılı bir girişim olan sera projesinin Eylül ayında gerçekleştirilecek açılışına tüm meclis üyelerini davet etti. Herkesin sera ürünlerini tüketerek projeye destek olabileceğini belirten Hayali, markalarının Tosköy domatesleri olduğunu söyledi.

GENÇ GİRİŞİMCİLERİN SERA PROJESİNİ MECLİS TAKDİR ETTİ

Hasan Kamil Hayali, Kurullarının Trabzon için daha çok çalışarak daha başarılı işlere imza atmaya gayret ettiğini söyleyerek, kendilerine fikir veya manevi bazda daha fazla destek verilmesini istedi. TTSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu ve Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy, birden çok kişi ile kurulan şirketlerin yönetiminin zor olmasına rağmen çalışmaların yerinde ve başarılı olduğunu belirterek, her konuda kendilerinden istenilen desteği alabileceklerini bildirdikleri (GGK) Genç Girişimciler Kurulu'na teşekkürlerini ilettiler.

Genç Girişimcilerin Sera Projesi Takdir Topladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim