• BIST 82.779
 • Altın 146,779
 • Dolar 3,7701
 • Euro 4,0274
 • Trabzon 9 °C
 • Giresun 7 °C
 • Ordu 7 °C
 • Rize 6 °C
 • Gümüşhane -4 °C
 • Samsun 8 °C
 • Bayburt -12 °C
 • Artvin 4 °C

Futbol Neydi?

Sefa Yılmaz

Tarihler 02.05.2012’yi gösterirken, bir Galatasaray maçı sonrası ne güzel söylemişti Şenol Güneş: “Bugün itibariyle bu maçla ilgili ve bundan sonraki iki maçla ilgili futbol konuşmak istemiyorum. Çünkü futbolun olması için ADALETin ve BARIŞın olması gerekiyor.” Bu cümlelerin devamını kelimesi kelimesine Trabzonspor taraftarları biliyordur. Önemli olan onların karşısında duran kitlenin bunları bilmesi...

Maalesef dün itibariyle Türk futbolunun kışkırtılan, ezilen ve ötekileştirilen Trabzonspor taraftarları olarak bir kez daha oyuna alet olduk. Trabzonspor-Fenerbahçe maçının sonucunu maç oynanmadan aslında tüm Trabzonsporlular biliyorken, maçın hakemliğine 2010-11 sezonunda Eskişehir maçında Trabzonspor’un şampiyonluğunu elinden alan, 10.03.2014 tarihindeki Fenerbahçe maçının tatil edilmesine sebep olan hakemin verilmesi Trabzon halkına ve Trabzonspor’a karşı oynanan bir oyunun hala devam ettiğini göstermekteydi. Nitekim öyle oldu ve aynı oyun bir kez daha tuttu. Yine tüm Türkiye’ye gişe rekorları kıracak bir sinema şöleni yaşatan TFF ve Lig Tv ekiplerinden biri futbol müsabakasının nasıl yönetilmemesi gerektiğini gösterirken biri de “Futbol Katliamı”, “Futbolda Şiddet”, “Futbolda Terörizm” başlıkları altında futbolun beşiği olan bir halkın nasıl ötekileştirilebileceğini, bir futbol şehrinin nasıl haritadan silinebileceğini herkese göstermiştir.
17 yaşında bir çocuk tribünden atlayarak sırtı dönük olan hakeme yumruk salladı, tekme attı, hakemi darp etti, Trabzonspor taraftarları olaydan önce tüm polis teşkilatını sol tarafa yönlendirerek sağ tarafta hakemi yalnız bıraktı ve iyi bir Turan taktiğiyle 6. hakemi etkisiz hale getirdi. Burada bunları konuşmak çok kolay… Önemli olan bu olayların nasıl yaşandığı değil neden yaşandığıdır. 12 yaşındaki bir Trabzonspor taraftarı çocuğun 5 yıl boyunca sevinçleri, hayalleri çalınıyor. Aynı çocuk 17 yaşına geldiğinde eşkıya gibi sahaya da atlar, hakem de döver, sağlam bir destek alırsa daha da ileri gidip adam da vurur. Cebinizdeki 100 TL’yi çalan hırsızı yakalasanız doğduğuna pişman edersiniz. Yıllardır emeği çalınan bir takım taraftarlarının bu kadar sabır gösterip bir damla suda böyle bir karşılık vermesi olası bir durumdur.

Dün akşam Avni Aker’de Galatasaray forması taraftarı olan şahsın üzerinden çıkarılarak yakıldı, Fenerbahçe forması alan taraftarımız etkisiz hale getirildi ve Fenerbahçe bayrağı indirilerek yerine Trabzonspor atkısı bağlandı. Bu olaylar da bir öncekinde olduğu gibi “Nasıl?” değil “Neden?” sorusunun cevaplanması gereken olaylardır. Trabzonspor taraftarlarının hassasiyeti bilinmesine, bu sezon Galatasaray ile oynanan iki maçta da doğranmamıza rağmen kendini bilmez bir kişinin Avni Aker’e Galatasaray forması ile gelmesi hangi dostluğun nişânesi olduğunu biz Trabzonsporlular olarak gerçekten merak ediyoruz.

15 Ocak 2008 tarihinde Trabzonspor’da yeni bir oyuncu sözleşme imzaladı. O zamanlar genç bir kaleciydi sadece. Yıllar geçti ve o genç kaleci Trabzonspor için bir simge haline gelmeye başladı. Kimi zaman Türkiye Kupası ve Süper Kupa’yı kaldırdı, Fenerbahçe’nin şampiyonluğunun önünde durdu, Trabzonspor’un kötü gidişine defalarca dur dedi, Trabzonsporlular’ın yeşil sahalardaki eli, ayağı, gözü, kulağı oldu, kimi zaman ise bizlerin Trabzonspor’u bırakmak istediği anlarda olduğu gibi futbolu bırakma noktasına geldi ama ne olursa olsun o Trabzonspor demekten vazgeçmedi. Kendini bilmez birkaç taraftarın sebep olduğu bir olay sonucu Onur dün itibariyle eldivenlerini çıkarıp, Trabzonspor formasını yere sererek Avni Aker’in zemininden sessizce uzaklaştı. Bir Trabzonspor kaptanını, bir taraftar nasıl bu kadar kolay harcayabilir? Trabzonspor’un sözde efsaneleri kendilerinden başka efsane olmasın diye bir oyuncuya nasıl bu kadar yüklenebilir? Hani Trabzonspor ruhu kalede başlardı. Şenol Güneş’i harcayan bu zihniyetin Onur’u da çok rahat harcayacağını biliyoruz. Şenol Güneş’in bizden sonra neler yaptığını herkes görüyor. Onur’un gidişini ise bu sefer vefakâr Trabzonsporlular önleyecektir. Onur o formayı nasıl yere serdiyse, Trabzonspor taraftarı da oradan alıp Onur’un sırtına tekrar geçirmesini bilecektir. Bir suçlu aranacaksa en son gidilecek kişi Onur’dur. Onur Trabzonspor’dan üstün değildir fakat Trabzonspor İzmirli Onur’un, Kırşehirli Şamil Ekinci’nin, Konyalı Ünal’ın, Giresunlu Gökdeniz’in, Gineli Yattara’nındır. Kimliğinde Trabzon yazan Trabzonsporlular olarak bize düşen görev Trabzonspor’un bu kazanmış olduğu kimliği kaybetmemesi için çabalamaktır.

Sonuç olarak; hakem döverek ve Fenerbahçe bayrağını indirerek 3 puanı hanemize yazdırmadık. Onur’a küfür ederek yediğimiz golleri yok sayamadık. Bunları yaparak ne dünyaya rezil ne de terörist olduk. Biz polisimize, askerimize el kaldırmadık, kaldırmayız. Stad ve polis aracı yakanların, polise, güvenliğe tekme atanların giydikleri formaların renkleri Bordo Mavi değil diye görmezden gelenler, şike, teşvik, kumpas, dopingi meşrulaştıranlar, emek hırsızlığına göz yumanlar, haklının değil güçlünün hukukunun savunanlar sözde terörist ilan edilen biz Trabzonspor taraftarlarından çok daha fazla teröristtirler. Sahi, Futbol neydi? Futbol iyilikti, dostluktu, kardeşlikti, futbol emekti. Futbolun iyi yanlarını kör ettiniz, dostluk ve kardeşliği bitirdiniz, emekleri çaldınız. Biz şampiyonluğa hasret, siz yine dünyaya rezil…

Yazarın Diğer Yazıları
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0541 456 9450 | Haber Yazılımı: CM Bilişim