• BIST 90.383
 • Altın 144,409
 • Dolar 3,6117
 • Euro 3,9021
 • Trabzon 9 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 12 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 9 °C
 • Samsun 7 °C
 • Bayburt 5 °C
 • Artvin 10 °C

Fotoğraf Tutkunlarına Duyurulur

Fotoğraf Tutkunlarına Duyurulur
Fotoğraf dünyasının ustaları, ilklere imza atan Uluslararası Marmaris Fotoğraf Festivali’nde buluştu...
Fotoğraf Tutkunlarına Duyurulur Fotoğraf Tutkunlarına Duyurulur

Fotoğraf dünyasının ustaları, ilklere imza atan Uluslararası Marmaris Fotoğraf Festivali’nde buluştu. Aylardır heyecan ve merakla beklenen festival kapılarını fotoğraf tutkunları için açtı.

Sabah saatlerinde Marmaris Belediyesi Kültür ve Sanat Evi’nde fotoğraf yarışmaları ve atölye çalışmaları için kayıtların alınmasıyla başlayan festival, öğleden sonra 15.30’da İçmeler Fotoğraf Evi’ndeki açılışla devam etti.Sabit Kalfagil, İbrahim Zaman, Ersin Alok ve daha bir çok usta ismin katılımıyla gerçekleşen açılışta ilk olarak Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Fotoğraf dalında devlet sanatçısı unvanına sahip tek sanatçı Sabit Kalfagil, açılışta yaptığı konuşmada amatörlüğün önemine dikkat çekerek, "Yıllar önce Ahmet Muhip Dranas’ın bir yazısını okumuştum. Yazısında acemi ressam denilince akla acemi ressam gelir fakat amatör fotoğrafçı denilince profesyonelden de usta bir fotoğrafçı akla gelir demiştir. Ben bu cümleye parmak bastım, camiamızın çoğunluğunu amatörler teşkil ediyor. Ben 60 kusur senedir fotoğraf çekiyorum, fotoğraftan para da kazandım ama o günden bugüne halen amatör ruhla çalışıyorum. Amatör kelimesi Türkçe’ye yerleşmeden önce tam karşılığı heveskardı. Hepinize heveslerinizden doğan marifet dolsun diliyorum" dedi.

Marmaris Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sedat Kirt ve Belediye Başkan Vekili Halil Gökovalı’nın konuşmalarının ardından eski Sağlık Bakanı Suat Çağlayan da "Ne Bilgesin Sen Zeytin Ağacı" isimli kitabını imzalamak için geldiği festivalde Manisa’da yaşanan zeytin ağacı kıyımına dikkat çekti. Çağlayan, "Ben bu festivale davet edildiğimde kesim sürüyordu bu yasanın getireceği tahribat biliniyordu ama tetikçilerin hemen ortaya çıkıp da 6 bin zeytin ağacını bir gecede sökeceklerini bilmiyorduk. Hiç olmazsa duyarlılık arttırmak açısından bu serginin burada olması da iyi oldu. Bu sergi ve kitap zeytin ağacının gövdesindeki ayrıntıları gösteriyor. Bu bir sanat sergisi değil, bir görenin çektiği fotoğrafların sergisi. Zeytin ağacının çektiklerini, zeytin ağacının verdiği mesajı görebilen biriyim. Çok sıkıntılı bir dönemden keşke geçiyoruz diyebilsek, ne yazık ki sıkıntılı dönemin derinleştiği bir zamandayız. Zeytin ağacı ile ilgili yeni yasalar çıkartacaklar. Yasa mecliste şu anda altın aramanın, kesilmenin serbest olduğu bir döneme giriyoruz. Zeytin ağaçlarının çekeceği daha çok ızdırap var" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Türkiye’de ve Dünya’da bir ilk olan Fotoğraf Anıtı, festivale katılan usta sanatçılar tarafından açıldı. Anıt önünde hatıra fotoğrafı çektiren sanatçılar daha sonra Fotoğraf Evi’nin açılışına geçti.

Şehir içi ve şehir dışından hayırseverlerin de desteğiyle Marmaris Belediyesi personeli tarafından Mimar Sercan Ünal’ın emekleriyle kısa bir sürede tamamlanan İçmeler Fotoğraf Evi de Suat Çağlayan, Belediye Başkan Vekili Halil Gökovalı, İbrahim Zaman, Ersin Alok, Sabit Kafagil ve Atat Yakup Kaptan tarafından açıldı. Müzede geçmişten günümüze fotoğraf makineleri ile yerli ve yabancı sanatçıları fotoğrafları sergilendi. Festivalin ilk günü Armutalan Kültür Merkezi’ndeki sunumlarla son buldu.

Fotoğraf Tutkunlarına Duyurulur

Fotoğraf Tutkunlarına Duyurulur

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim