• BIST 108.489
 • Altın 151,185
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 18 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 14 °C

Eski Trabzon Milletvekili Zirve Sonu Konuştu

Eski Trabzon Milletvekili Zirve Sonu Konuştu
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, açıklamalarda bulundu.
Eski Trabzon Milletvekili Zirve Sonu Konuştu Eski Trabzon Milletvekili Zirve Sonu Konuştu

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Meclis güvenlik zirvesi sonrasında yaptığı açıklamada, bir olay nedeniyle grup toplantılarının ziyaretçilere kapatılması düşüncesinin doğru olmadığını söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek Başkanlığı’nda yapılan Meclis Güvenlik Zirvesi sona erdi. Zirvede siyasi parti temsilcilerinin görüşleri bir taslak metin haline getirilerek Pazartesi günü yapılacak toplantıda karara bağlanacak. Toplantıda siyasi parti temsilcilerinin görüşlerini açıkladıklarını, bu görüşlerin taslak haline getirildikten sonra siyasi parti gruplarına sunulmasından sonra kararın ortaya çıkacağını belirten CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, eskiden beri var olan güvenlik sıkıntısının son olayla nedeniyle bir kere daha değerlendirildiğini, belirtti. “Bir olay nedeniyle TBMM’ye ziyaretçi gelmesin, grup toplantıları ziyaretçilere kapatılsın gibi bir düşünce doğru değil. Bir kişinin yarattığı böyle bir olay nedeniyle tüm vatandaşları bundan sorumlu tutmak doğru değil” açıklamasında bulunan Hamzaçebi, güvenlik eksikliğinden kaynaklanan böyle bir sorunu aşabilmek için grup toplantılarının belli bir disiplin içinde yapılmasında yarar olduğunu söyledi.

"ARKASINDA BAZI GÜÇLER OLABİLİR"
Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının organize olmadığını düşünmediğini söyleyen Hamzaçebi, “TBMM’ye daha önce hiç gelmemiş olan bir kişi, CHP grup toplantısının nerede yapıldığını öğreniyor, Genel Başkanın toplantıya nereden gireceğini görüyor, orada konuşlanıyor, gelişini bekliyor ve saldırıyı gerçekleştiriyor. Bu mümkün değildir. O kadar suçu sabıkası olan bir kişinin arkasında bazı güçlerin olduğunu düşünüyorum. Tabii ki bu sadece bir şüphe. Görüntü kayıtlarında birisi ile tokalaşıyor. Tesadüfi bir tokalaşma da olabilir ya da tanıdığı birisini görmüş olabilir. Biz soruşturmanın sağlıklı yürütüldüğüne inanmak istiyoruz. Baştan sağma bir soruşturma yapılırsa karanlık kalır. Biz CHP olarak bunu hukukçu milletvekillerimizle takip ediyoruz” dedi.

"BAŞBAKAN’A YAPILAMAZDI"
CHP olarak Kılıçdaroğlu için bir önlem alınıp alınmadığı yönündeki soruya cevap veren Hamzaçebi, “Kılıçdaroğlu halka yakın bir insandır. Halk ile arasına duvar oluşturacak şekilde bir duvar önlemini Sayın Kılıçdaroğlu kendisi arzu etmez. Böyle bir saldırı TBMM’de Başbakan’a yapılabilir miydi? Yapılamazdı. Başbakan bir koruma ordusu ile geziyor. Koruma önlemini Meclis içinde ana bina içinde etkin bir şekilde almakta yarar var” diye konuştu.

Emniyetin aradığı bir kişinin TBMM’ye girememesi gerektiğini belirten Hamzaçebi, “GBT sistemi kapıda uygulansa, suçlu olanlarla ilgili bunun uygulanma imkanı olduğunu öğrendik. Aranan bir kişi Meclise geliyorsa onu kapıda tespit etme imkanı var. Emniyetin aradığı bir kişi TBMM’ye girememeli. Bu önlemin bu güne kadar uygulanmadığı anlaşıldı bugünkü toplantıda” şeklinde konuştu.

HASİP KAPLAN
Toplantıda bütün konuların konuşulduğunu ve bu konular çerçevesinde bir taslak çıkartılacağını, bu taslağın gruplara getirileceğini ve grupların bu konuda görüşlerini açıklayacaklarını ifade eden Hasip Kaplan, Meclisin güvenlik sorununun bir sistem sorunu olduğunun altını çizdi. “Salı günü yapılan grup toplantılarını en başta bir dizayn edeceğiz, ilk adımımız bu olacak” ifadelerini kullanan Kaplan, bununla birlikte güvenlik sorununun aşılacağını belirtti.

BDP gurubunda bu zamana kadar sıkıntı yaşanmadığını söyleyen Kaplan, Başbakan Erdoğan için alınan önlemlerin diğer parti liderleri için alınmadığını belirtti. Pazartesi günü yeniden yapılacak Güvenlik toplantısında BDP olarak tavırlarını çok net olarak ortaya koyacaklarını ifade eden Kaplan, “Güvenlik adı altında Meclisi asla halka kapattırmayacağı” dedi.

Salı günü toplantılarının tribüne çevrildiğini söyleyen ve bu formattan rahatsız olduklarını belirten Kaplan, “Meclis milletin iradesinin olduğu yerdir, burası miting yeri değildir. Meclis grup yönetmeliklerine uyulmuyor. Salı grup toplantılarını bir disipline etmekten başlayacağız işe” İfadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim