• BIST 109.058
 • Altın 151,093
 • Dolar 3,6599
 • Euro 4,3238
 • Trabzon 20 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 14 °C
 • Artvin 16 °C

Erdoğan’dan "Paralel Yapı"ya Karşı Yeni Adım

Erdoğan’dan "Paralel Yapı"ya Karşı Yeni Adım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralel yapıyla mücadeleye yönelik yeni adımlar atılacağını belirtti.
Erdoğan’dan Erdoğan’dan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, paralel yapıyla mücadeleye yönelik yeni adımlar atılacağını belirtti.

Rize Valiliği önündeki toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, son günlerde yaşanan olayların arkasında kimlerin bulunduğuna vurgu yaparak, “ ‘Kobani’de terör saldırısı var’ diyerek Türkiye içinde terör saldırısı yapanlar bu nankörlüğü kimseye yutturamazlar. Son günlerde yaşanan olayların arkasında kimlerin olduğunu dikkat edin. Bu olayların arkasında sadece PKK yok. Bu olayların arkasında PKK gölgesinde siyaset yapan parti yok. Hepsi var, Türkiye’de her türlü kaosun içinde yer alan çevreler var. Bu olayların arkasında zalim Suriye Esed rejimi de var. Esed rejimi ile kolkolalar. Bu olayların arkasında Esed rejimi ile kol kola olan malum siyasi parti de var. Sorumsuz bazı medya kuruluşları, sorumsuz bazı kalemler de bu olayların içinde. Malum uluslararası medya kuruluşları da bu olayların arkasında o Pensilvanya da var. Hepsi aynı anda ve aynı dille aynı üslupla saldırıya geçti. Türkiye İŞİD’e yardım ediyor’ dediler. Türkiye Cumhuriyeti gerek başbakan olduğum dönemde gerekse şimdiki başbakan ve hükümet bugüne kadar hiçbir terör örgütüne en ufak bir bu tür destek asla vermemiştir. Bu tür iftirayı yapanlar çok açık ve sert konuşurum alçaktır. Bunlar vatan hainidir. Kim bu ifadeleri kullanıyorsa, hukukta bir kaide var. İddia sahibi iddiasını ispatla mükelleftir. Bu sıradan bir olay değildir. Türkiye Cumhuriyeti devletine batının bazı ülkelerini yakıştırması ile konuşmak ihanettir. Bunu ispat etmeleri gerekiyor. Bunları gezide, 17-25 Aralıkta 30 Mart seçimlerinde 10 Ağustos seçiminde bu kirli ittifak millete karşı saf tutmuştu. Bu çevreler kenetlenmiş, bu şekilde bize karşı saldırıya geçmişlerdi. Millet buna prim vermedi” ifadelerini kullandı.

“SORUMLU VE SAĞDUYULU DAVRANALIM”

“Bu hassas dönemde siyasi partilere düşen görev sorumlu ve sağduyulu davranmaktır” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Terör örgütü ile arasına mesafe koyamayan aciz bazı siyasiler sokaklara çıkma çağrısı yaparak can kayıplarının, yağmacılığın vandallığın mimarı olmuşlardır. Siyasiler son derece sorumsuz açıklamaları ile onları tahrik etmişlerdir. Allah aşkına bu İŞİD belasını Ortadoğu’ya musallat eden kim Beşer Esed. Bunları Suriye’ye alan açan kim ? Beşer Esed. Bunlara silah veren, birlikte hareket eden Beşer Esed’e gittiler. Bu eli kanlı zalimi Şam’da ziyaret ettiler. 250 bin insanı katleden böyle bir katille resim çektirenleri sizler biliyorsunuz, benim söylememe gerek yok. Şimdi çıkıyorlar ‘Türkiye İŞİD’e destek veriyor’ diyerek uluslar arası propaganda değirmenine su taşıyorlar. Tavşana kaç diyeceksin tazıya tut diyeceksin, siyasetin limanı ahlaktır. Siyaset ahlakla, dürüstlükle yapılır, ilkelerle yapılır. Eğer şuanda ana muhalefetin başındaki zat kalkıp da bu konuda kendi yardımcısı Twiter’dan terör örgütüne destek verirse, sokak çatışmalarına çağrı yaparsa kalkıp da kendi genel başkanı tarafından uyarılmazsa millet bu hesabı sorar. Türk bayrağı yakılıyor, Atatürk büstleri yıkılıyor, bakıyorsunuz o malum parti ile birlikte iş tutuyorlar. Bunlar Gezi’nin arkasında durdular. 17-25 Aralık’ın arkasında da beraber durdular. Yine başarılı olamadılar. Paralel yapıya, Pensilvaya’ya sahip çıktılar, orada da başarılı olamadılar. Şimdi Vandallığının, yağmacılığın arkasında duruyorlar, yine başarılı olmayacaklar. Buradan Rize’den bütün siyasi partilere sağduyu çağrısı, ilkeli, ahlaklı olma ve meşruiyet sınırları içinde kalma çağrısı yapıyorum. Türkiye bu olayları aşar ve aşıyor.”

“ORTAK AĞIZLA YAYIN YAPIYORLAR “

Dün uluslararası bazı gazetelerde adeta düğmeye basılmışçasına “Türkiye’de çözüm sürece bitiyor” diye ortak bir ağızla yayınlar yapıldığına dikkat çeken Erdoğan “Türkiye’deki bazı kalemler de ‘çözüm süreci bitiyor’ diye adata avuçlarını oğuştuyor. Biz çözüm sürecini teröre, terör örgütlerine onların kanlı tuzaklarına kurban etmeyiz. Çözüm süreci kardeşlik sürecidir. Türkiye inşallah 77 milyonun kardeşliğini en güçlü şekilde tesis edecektir. Bu son olaylardan en fazla Gündeydoğu’daki Kürt kardeşlerim rahatsız oldular. Doğu ve Gündeydoğu’da huzur sağlanmıştı, güvenlik tesis edilmişti. En başka benim doğu ve güneydoğudaki kürt kardeşlerime dikkat edin 33 tane kardeşimiz öldü değil mi? Bunların neredeyse tamamına yakını kürt. Aynı düşüncede olmayabilirsiniz ama öldürdünüz. Öldüren kürt ölen kürt, bunun mantığı olabilir mi ? bunun izahı olabilir mi ? neye benziyor aynen Suriye’de , Irak’ta ‘Allahu ekber diyerek öldürenle ‘Allahu ekber’ diyerek ölenlerin durumuna benziyor. Bunların hiçbir yanı savunulmaz, terör terördür. Bunun iyisi olmaz, hepsi kötüdür. Kürt kardeşlerime zarar verdiler onların evlatlarını canına kıydılar onlara hizmet veren araçlar ve binalar yakıldı. Onun için Kürt kardeşlerime anne ve babalarına diyorum ki huzuru bozan karanlık ellere oyuncak olan kanları üzerine kirli hesaplar yapılan çocuklarınıza lütfen sahip çıkın. Eğer bir kürt ailenin çocuğu elinde molotofla sokakları bütün her yeri yakıp yıkıyorsa kusura bakmayın anne, babalar bundan sorumludur. Onlarda evlatlarına sahip çıkacaklar. Ey anneler ey babalar bu çocukları bu gençleri lütfen sokaklardan toplayın. Yarın size de benim oğlum benim çocuğum dağda diyemezsiniz. Bununla da karşı karşıya kalabilirsiniz” dedi.

“SİZİN ÇOCUKLARINIZIN KANI ÜZERİNDEN HESAPLAR YAPILIYOR”

“Sizin çocuklarınızın kanı, canı üzerinden hesaplar yapılıyor” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sizin çocuklarınızın kuklaları, uluslararası çetelere maşalık yapıyorlar. Çocuklarınızı, gençleri kullandırmayın. Hep kendiniz acı yaşamayın hem de Türkiye’nin acı yaşamasına müsaade etmeyin. Buradan 780 bin kilometrekaredeki tüm anne ve babalara sesleniyorum; çocuklarınızı, gençlerimizi bu hainlerin tuzağına düşmesine izin vermeyin. Devletimiz hem bu olaylarla hem de bütün olaylarla hesabını soracak güce sahiptir. Hiçbir gencimiz tahriklere kapılmasın, oyuna gelmesin. Allah’ın izni ile bu uluslararası komplo, bu uluslar arası operasyon geldiği gibi gidecek. Türkiye’ye Mısır’da ve Ukrayna’da yaşananları asla yaşatamayacaklardır. Türkiye’nin kutlu yürüyüşünü asla durduramayacaklardır. Onlar saldıracak ama biz güçlenmeye, ekonomimiz ile demokrasimizle devam edeceğiz. Kardeşlerim onlar saldıracak bizim demokrasimiz daha iyi şartlara kavuşacak. Onlar saldıracak bizim kardeşliğimiz şu içinde bulunduğumuz tablo çok daha güçlenecek. Kardeşlerim başınız öne eğilmesin. Karamsarlığa, kötümserliğe asla prim yok, umutsuzluğa asla ve asla mahal yok. Türkiye emin ellerde, emin adımlarla geleceğe yürüdüğünü unutmayın. Kötü kötülüğünü yapacak ama biz iyilik için mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz.”

“DEVLETİN İÇİNDE PARALEL DEVLET BÖYLE BİR ŞEY OLABİLİR Mİ ?”

Erdoğan, paralel yapı ile mücadele konusunda da adımlar atacaklarını kaydederek şunları söyledi:

“Kardeşlerim hep ne söyledik yola çıkarken uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece dedik. Gideceğiz gündüz gece, durmak yol yola devam dedik. Ben sizden bir şey daha isteyeceğim tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu dörtlüyü unutmayacaksınız. 77 milyon biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yiz. Bayrağımız bir. Bu bayrağa uzanan eller kırılır, ‘bayrakları yapan üstündeki kandır, toprak uğrunda ölen varsa vatandır.’ Üçüncüsü 780 bin kilometrekare ile tek vatan. Kimse bu vatan üzerinde operasyon düşünmesin. Asla ne bayrağımıza ne de vatan topraklarında böyle bir operasyona müsaade edilmez. Dördüncüsü tek devlet. Devletin içinde paralel devlet, böyle bir şey olabilir mi ? ve artık bu paralel yapı ve bunun uzantıları, bundan sonra inşallah çok farklı bir yere oturtulacak. İnşallah bu da hemen bu ay sonundaki Mili Güvenlik Kurulumuzun gündeminde yer almak suretiyle geleceğe onlarla ilgili çok daha farklı bir adımı atacağız. Çünkü bu operasyon geneldir, bunun adımlarını atacağız. Çünkü Türkiye’de devlete alternatif bir adım atılmaz. Buna müsaade etmeyeceğiz. Eksiklerimiz, hatalarımız olmuştur ama bunu Allah bize erken gösterdi inşallah bunu kararlı bir şekilde çözeceğiz.”

Erdoğan, konuşmasının ardından beraberindeki bakanlarla birlikte toplu açılış törenini gerçekleştirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim