• BIST 105.268
 • Altın 162,850
 • Dolar 3,9604
 • Euro 4,6498
 • Trabzon 9 °C
 • Giresun 8 °C
 • Ordu 8 °C
 • Rize 8 °C
 • Gümüşhane 1 °C
 • Samsun 7 °C
 • Bayburt -1 °C
 • Artvin 6 °C

Erdoğan: Hoca Bize 'Ölü Yıkayıcısı mı Olacaksınız' Derdi Biz Ağlardık

Erdoğan: Hoca Bize 'Ölü Yıkayıcısı mı Olacaksınız' Derdi Biz Ağlardık
İstanbul'da imam hatip lisesi açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hocalarımız 'oğlum buraya niye geldiniz? Ölü yıkayıcısı mı olacaksınız' derdi. Biz ağlardık" dedi.
Erdoğan: Hoca Bize 'Ölü Yıkayıcısı mı Olacaksınız' Derdi Biz Ağlardık Erdoğan: Hoca Bize 'Ölü Yıkayıcısı mı Olacaksınız' Derdi Biz Ağlardık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kadıköy Ahmet Sani Gezici Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi Hizmet Binası ile 2015- 2016 Eğitim- Öğretim Yılı Açılış Töreni'nde konuştu.

İmam hatip lisesinde okuduğu dönemde yaşadığı zorluklara vurgu yapan Erdoğan, "Hocalarımız bize şunu derdi. Oğlum buraya niye geldiniz? Oğlum ölü yıkayıcısı mı olacaksınızderdi. Biz ağlardık" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

"Yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Ülkemizdeki her güzel hizmet gibi bu okulu da diline dolayanlar, kendilerine rant devşirmeye çalışanlar oldu. Okulun arazine ilişkin konuşanlar hatta meseleyi Meclis gündemine taşıyanlar oldu. Onların kalplerinde utanma duygusu maalesef yoktur. Türkiye'de mücadele etmeden, cesaret göstermede değil dev eserlere imza atmak bir çakıl taşının yerini değiştirmenin mümkün değil. Bizim diğerlerinden farkımız mücadeleyi milletimiz için ve milletimizle birlikte veriyor olmamızdır.

"SABIR SABIR SABIR..."

Hep engellemeye çalıştılar. Biz inandık, üstüne üstüne gittik ve netice aldık. Biz önce eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım dedik. Türkiye 8 yıllık eğitim garabetini yaşadı. Adeta şah damarımızı kestiler. Nesli o hale düşürdüler. O zaman 600 bin imam hatip öğrencisi vardı. Bu 60 bine düştü. Sabır sabır sabır...

"KÖTÜ KOMŞU EV SAHİBİ YAPTIRIR"

Bunun neticesinde bu geldi. ne oldu? Sabrın neticesinde imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısı 1 milyon 200 binin üzerine çıktı. Bunlar zorlukla olmadı. Bir tarafta katsayı engelini koydular, bir tarafta imam hatipten çıkanlar istedikleri okula gitmesin diye ön kesitler. Evladım katsayıdan dolayı Boğaziçi'ne gidemedi. Kızlarım da aynı şekilde. Kötü komşu ev sahibi yaptırır meselesi var ya. Biz de çocuklarımızı yurt dışında okuttuk.

"EĞİTİM SİSTEMİNİ FELÇ ETTİLER"

Biz bu çocukların ayaklarına neden pranga taktınız dedik? Önlerini kesmeyin dedik. Özgürlükse eğitim özgürlüğünün önünü kıstınız. Sırt imam hatip okullarını bitirmek için eğitim sistemini adeta felç ettiler.

"HOCA SORAR BİZ AĞLARDIK"

İstanbul'da tek imamhatip vardı Fatih'te ben orada mezun oldum. Hocalarımız bize şunu derdi. Oğlum buraya niye geldiniz? Oğlum ölü yıkayıcısı mı olacaksınız derdi. Biz ağlardık ama biz oraya ölü yıkayıcısı olarak gitmedik. Zira bunlar da öldüğü zaman İmamın önüne geliyor. Bunları da yıkayacak birileri lazım. Yoksa ölüleriniz ortada kalır. Onlar hep bu işi ticari anlamda düşündüklerinden dolayı böyle baktılar. Bunlar hep tek parti döneminin imam hatipleri ölü yıkayıcı olarak gören görüş anlayışı yıkıldı. Mesleki eğitim çok büyük darbe yedi. Biz 4+4+4 sistemini getirerek bu yanlışa son verdik. İmam Hatipler ile birlikte Meslek Liselerini cazip hale getirecek adımlar attık.

"HERKES İNANDIĞI GİBİ YAŞAMA HAKKINA KAVUŞTU"

İmam hatip liselerinde dahi kızların başörtüleri ile uğraştılar. Sabır dedik. Herkes inandığı gibi yaşama hakkına kavuştu. Nasıl ki insanımız başını açma hürriyetine sahipse, başını örtme hürriyetine de sahiptir. Benim başı açık kardeşim de başı örtülü kardeşim de kendilerine hizmet vermede ayrıcalık yapmama sorumluluğumdadır.

Sosyal medya, sanal alem. Siz sanal alemi aşarak doğal dünyanızda yaşamanın mücadelesini veren nesil olmalısınız. Bizim için asıl olan budur. Eski Türkiye manzaralarını bilenler için anlattıklarım 15-20 yıl önce hayalleri aşan hizmetlerdi.

"ASIL OLAN İNSANDIR"

Çocuklarımıza, torunlarımıza zaman zaman eski Türkiye'yi anlatalım. Sizlerin hayırlı insan olarak yetişmenizi istiyoruz. Bu ülke atalarımızın, dederimizin, şehitlerimizin, gazilerimizin emanetidir. Bu milletin dostunu, düşmanını çok iyi tanıyın. Tarihinizi, kültürünüzü, medeniyetinizi araştırın. Bilgisayar çağındayız, internet çağındayız. Asıl olan insandır. Arkadaşlarınızı bunun için asla ihmal etmeyin.

"SEVGİ EMEK İSTER SÖZÜ FİLM REPLİĞİ DEĞİLDİR"

Sevgi emek ister sözü sadece film repliği, şarkı sözü, şiir dizesi değildir. Bu söz insanlığa dair kadim hakikatın ifadesidir. Ailenize, arkadaşlarınıza, eğitiminiz, geleceğiniz için emek verin. Bu emeklerin karşılıksız kalmadığını göreceksiniz. Türkiye'nin son 12 yılı sağlam durduğunuzda neleri başabilceğiniz konusunda en somut örnektir. Kim ki bu milleti bölmeye çalışıyorsa bilin ki o sizin geleceğinize kastediyordur.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim