• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 17 °C
 • Giresun 14 °C
 • Ordu 14 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 6 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 5 °C
 • Artvin 8 °C

Divan Konuşmasından Kazana Düşenler

Divan Konuşmasından Kazana Düşenler
Divan Kurul Toplantısında kantara çıkıp, kantarın topuzu yiyen kim? Kara kazan kaynamaya başlıyor…
Divan Konuşmasından Kazana Düşenler Divan Konuşmasından Kazana Düşenler

      Trabzonspor’un divan kurulu toplantısı yapıldı. Divan kendi açısından düşündüklerini söylerken, muhalefet eksikleri tek tek dile getirdi. Yönetim ise kendisine yapılan eleştirileri cevapladı. Dışardan objektif bir gözle bakıp kim bulunduğu yerin hakkını verdi? Onu size aktaracağım. Kantara çıkıp, kantarın topuzu yiyen kim? Kara kazan kaynamaya başlıyor…

Birlik çıkmadı..

        Aylar sonra toplanma kararı alan divan kurulu kendi adına önemli bir adım attı. Sorunları konuşup tartışılacak bir zeminin olması güzel. Yönetim, muhalefet bir araya gelip, dar alanda paslaşma yaparak ilerlemesi ömrünü uzatır.. Sağlıklı işler yapmasını sağlar. Hiç olmasa yüzde 50 yanlış ile çalışmasını engeller..!

Saygısızlık..

     Divan kurulu uyuya kalmış olmalı ki, toplantı saat 11.00 yerine 11.23 de başladı. Nedeni kısa bir süre sonra ortaya çıktı. Trabzonspor başkanı İbrahim bey bekleniyormuş.. Bu tür toplantılarda kişiler beklenmez. Saygı varsa zamanında gelinir. Toplantı zamanında başlar. Toplantıyı yöneten divan başkanı Osman Çavuşoğlu “ Değerli konuşmacılar konuşmalarınızı kısa tutarsanız seviniriz. Bu salonu saat 14.00 de boşaltmamız lazım. Saat 15.00’de bir düğün var” anonsunu yapınca büsbütün yıkıldım. Ayda yılda bir araya gelmişiz, derdimizi, sorunlarımızı anlatacağız, önümüze birde zaman engeli konuldu.. Bu durumdan herkes yakındı. Trabzonspor başkanı bile dert yandı. İyide bu salonu ben mi kiraladım? Trabzon’da başka salon mu yoktu? Orayı süsleyip, bayrakları asan, pasta, börek ve çöreği koyan sizin ekip değil mi? Trabzonspor başkanı İbrahim bey ekibinden yakındı.. Eee normal, profesyonelleri tek tek kovarsan amatörlerde ancak düğün salonunu tutar.. Süre aşıldı, düğün sahipleri sık sık kılıç kalkan ekibi ile toplantı salonuna daldı. Taraftarını mutlu edemeyen yönetim, bu kez evliliğe ilk adımı atacak olan çifti de engellemiş oldu..

     Divan başkanı Pro lisansı almalı.. 

    Divan kurulu toplantısında ilk konuşmayı Divan başkanı Ali Özbak yaptı. Kendi hata ve eksiklerine hiç değinmedi. Matematik öğretmeni olduğu için rakamları yuvarlayıp salona gelen yaklaşık 300 kişiye ders verdi. Pro lisansı olsa teknik adam olarak iş bile bulurdu. Yaptırım gücü olmayan gündem ve fikirleri ile diğer kulüplerde fikir kulübü olarak iş yapan divan kurulu, bordo mavili takımda sadece makam olarak kalmış. Kendilerine oturacak bir koltuk buldukları için kalkmak niyetinde değiller. 1461 Trabzon ile başlayıp konulmasını onunla bitirdi.. Yerli teknik adamlara vurgu yaparak yönetime adres gösterdi. Tabi ki rakamlarla..! Trabzonspor divan başkanı Ali Özbak kazana düşen isimlerden biri oldu.. Kazanda uzun bir süre daha kaynayacak gibi görünüyor.

   Nalına ve mıhına vurdu.

    Yönetim adına rapor kim verecek dendiğinde herkes kısa bir süre kendisine baktı. Hazırlık yapılmadığı için karşılıklı üç beş dakika bakışıldı..! Rakamların efendisi, bankacı Abdi Üstünsalih kürsüye çıktı. Objektif bir konuşma yaptı. Rakamları dile getirdi.. 176 trilyonluk borcun 181 trilyona çıktığını söyledi. Karamsar eleştirilerin yapılmamasını rica etti. Kısa vadeli borçları dile getirip UEFA’nın mali planlamayı yıl sonuna kadar yapmamaları halinde kendilerine yaptırım uygulayacağını söyledi. O yaptırımlara tabi girmedi. İlk yaptırımın 200 bin avro para cezası olduğu kamuoyuna yansıdı.. Devamı ise Avrupa kupalarına alınmamaya kadar gidebilir. Personel maaşlarını iki ay üzerine ödeyen bir kulüp, yıl sonuna kadar o borcu nasıl kapatacak hangi rakam oyunları ile çarpıp, bölüp çıkarıp toplayacak göreceğiz.. Biz Allah kolaylık versin diyoruz. İlk konuşmasında alkışı alıp kazana düşmekten kendini kurtardı. İkinci konuşmasında ajitasyon yapmaya başlayınca kazana düştü. Belli ki yanında oturduğu İbrahim bey’den etkilenmiş. Trabzonspor büyük kulüp borcu dönüştürecek imkanları ve kaynakları var dedi. Sonrasında ise tasarruf etmek için çay bile içmiyoruz dedi. Bizde inandık. Öyle inandık ki tokmağı kafasına vurup kazana attık.

  Yılmaz ders verdi..

 Trabzonspor’da bir dönem Genel Sekreterlik yapan Yusuf Ziya Yılmaz sorunları güzel bir üslup ile dile getirdi. Kupanın adresini gösterdi. Kupanın Başbakan’ın iki dudağının arasında olduğunu söyledi. Trabzonspor başkanının yüzde 50 hata ile çalıştığı bir kulüp olmamalı diyerek altını kalın çizgilerle çizdi.. Yönetime iğneyi batırdı.. Her cümlesi doğru.. Seviyeli konuşması ile alkışı alıp kazana düşmekten kendini kurtardı. Salondan alkışı aldı..

  Kulübün yüzde 51’i Özak’ın

   Yavuz Yaylı’nın esprili bir yapısı olduğunu herke bilir. Kürsüye çıktı aynı dille sorunları dile getirdi. Özellikle eski bakanlarımızdan Faruk N.Özak’ı çok eleştirdi. Kulübün yüzde 51’in kendi de olduğunu ve her şeye karıştığının altını çizip yönetime pas attı. İbrahim bey’de o pası değerlendirdi. İşi saygı boyutuna kadar getirdi. Kendisine saygı duymuyorum diyerek bir değeri daha itibarsızlaştırdı.. Yavuz yaylı kazana düşmedi ama kazanın kenarında asılı kaldı. Düşüp düşmemesine kendi karar verecek. Sokakta söyleyip yaptıkları ile kazana düşmekten kurtulabilir.

  Önal’ın vefası..

   Yavuz Yaylı’nın eleştirileri ile kendisine cevap hakkı doğan İskender Önal bey efendi kişiliği ile yanıt verdi. Süreyi uzattı, konuyu biraz yaydı.. Ortağı ve dava arkadaşı Faruk bey’i savundu. Dost ve arkadaş bugünlerde lazım diyerek vefanın ne olduğunu salondakilere gösterdi. Sadri Şener’e yapılan saygısızlığı da dile getirip konuşmasını tamamladı.. Kazana düşmeyerek alkışı aldı..

   Futbol bilgim yok..!

  Trabzonspor’un eski futbolcularından Serdar Bali konuşmasında futbol bilgisi olmasa da ders verdi. Futbol bilgisi olanları kazana attı. Gerçekleri kendi üslubu ile dile getirdi. İyi de konuştu. Kadrolu konuşmacı olmasına rağmen alkışı alıp kazana düşmeyen isimlerden oldu. Bir avuç insanız ve o insanları yok etmeye uğraşıyoruz diyerek bir gerçeğin altını çizdi. Divanın da Trabzonspor’a sığıntı olmaktan artık kurtulması gerektiğini söyledi.

  Divan adamına göre muamele yapıyor

  Trabzonspor As Başkanı Hayrettin Hacısalihoğlu kürsüye çıkıp önce divan başkanı Ali Özbak’ı eleştirdi. Divan’ın kişilere göre yol izlediğini söyledi. Trabzonspor’da göre değil koltuğu koruma adına isimlere göre hareket ettiğini söyledi. Tüzük tadilatı yapması gerektiğini söyledi. Matematik öğretmeninden bunu istemekte haksızlık ama..! Sonra, oy verdiği yönetimi eleştirdi.. Ben size 6 aylığına oy verdim dediğinde İbrahim bey gerildi.. Eski dava arkadaşı ve birlikte çalışmak için yola çıkıp daha sonra istifa ederek ayrıldığı Sadri Şener’e yapılanın haksızlık olduğunun altını kendisi de çizdi. O da vefadan yana ders verdi.. Trabzonspor’a verilen paraların bağış mı? Değil mi? sorusunu sorunca İbrahim Bey baltaları çıkardı.. Hayrettin Bey kazana asılı kalanlardan oldu. Kazana düşüp düşmeyeceği ise bugünden itibaren yazıp çizeceklerine bağlı..

   Sürmen alkışı aldı

    Günün en iyi konuşmasını avukat Ali Sürmen yaptı. Hukukçu gözü ile konulara değindi. Alkışı alıp kazana düşmedi. Yönetimi okşayarak dövdü. Bütün bunları bir saygı ve sevgi çerçevesinde yaptı. Hukukçu ve siyasetçi olmasının avantajına beden dilini de ekleyince tam puanı aldı. Tebrik etmeli. Trabzonspor yönetiminde onca doktor olacağına birde böyle hukukçu olsa demekten insan kendini alamıyor. Trabzonspor’un profesyonelleşme adına hamleler yapması gerektiğini ve bu yönetimin acilen kendini yenileyip yoluna devam etmesini önerdi. Bana göre en doğru söylemdi.. Önerileri ile Trabzonspor’a yön verdi.. Divan başkanlığına ve Trabzonspor’un kurullarına da göndermesini yaptı. İşin ehli kişilerin o kurullarda olması gerektiğinin altını çizdi. Salonda en fazla alkışı alan isim oldu..

   Suat Bayraktar ve Sabit Sabır ile ilgili yazacak fazla bir şey yok. İlk cümle ile kazana düşen isimler oldu.

  Deneme yanılma ise kulüp yönetmek

   Final bölümünde başkanın konuşmasına gelince; Eleştirilerin hepsine cevap vermeye çalıştı. Kendi penceresinden bakmaya devam etti. Bugüne kadar yaptıklarını değerlendirdiğimde yüzde 50’sini yapmazdım dedi.. Trabzonspor acemi ocağı ya.. Deneme yanılma ile çalışılacak bir kulüp. Bu cümleyi kullanmak bile kulübü aşağılamaktır. Hatayı görüp özür dilemekte bir erdemliktir diyerek kendini haklı çıkarmaya çalışması ise salondaki herkesi güldürdü. Hata bir olur iki olur.. Üç olursa suç olur, fazlası kabahat olur. Kabahatin boyutu üçü aşınca yerin kazan olur. Her zamanki gibi iktidara toz kondurmadı. Yaptığı her şeyi savundu. Yaptıklarımın yüzde 50’sini yapmam dediği bir şeyi göremedim. Şunu yapmazdım dediği bir şeyi ağzından duymadım. Sadece ajitasyon yaptı. Peki şimdi sormak lazım.. Sahi sizin yüzde 50 yapmazdım dediğiniz yanlışlar neydi?

     Rüyada döviz görmek hayra alamet değil..

    “Rüyalarımda avro ve dolar görüyorum” diyen İbrahim bey kafalarda soru işareti bıraktığı kadar salondakileri de güldürdü. Paraya o kadar odaklanmış ki rüyalarında bile dolar ve avro sayıkladığını itiraf etti.. Ne diyelim mahkeme karar verene kadar saymaya devam et..

    “Size oy verdim” diyen insana “senin enişteni listeye aldım benden 1461 Trabzon’u istediniz” diyerek çıkışması çok yanlıştı. Eğer ikili konuşmaları deşifre edecekseniz, O zaman size sorarlar 7 yıl önce Sürmenespor’a oyuncu sözü verip telefonlarını neden kapattın. Selçuk Aydın’ın parası ne oldu.. Bu sözleri çoğaltmak mümkün.. Sabah grubuna milletin içinde hangi dille hakaret ettiğini Sürmene 24 şubat parkında duymayan yok.. Aynı gruba, hangi yüzle röportaj için gittiğin ise düşündürücü..

   Vefa sizin için semt adı olabilir

    Vefa İstanbul’da sizin için bir semt adı olabilir, bu şehrin insanları için değildir. Ağır abiler için hiç değildir. Sizden 1461 Trabzon’u kendisinin istemediğini söyledi. Keşke isteseydi. Sizin o takımı küme düşüreceğini o dönem görmüşler. Şimdi ligde kalırdı. Birlikte konuştuğunuz ve liste yaptığınız insanlar öyle onurlu ki, sizinle paylaştığı hiçbir özeli deşifre etmek istemiyor. Beyefendilik budur. Yüzde 50’lik yanlışlarınızı artırmaya devam ediyorsunuz. Yine özür dilemenin erdemlik olduğunu söyleyeceksiniz. Sizinki artık kazanlık oldu..

    Camiayı toparlamaya çalışan bir insan kırıp dökmez, hakaret etmez, sevgi ve saygılı olur..

    Dosyanı kim engelliyor..

    Eski bakan için Faruk Nafız Özak için söyledikleri ise düşündürücü. Özak’ı Kongre için Yargıtay da ki dosyanın hızlandırılması için çaba sarfettiğini söyledi. O zaman akıllara şu takılıyor. Demek ki birileri de geciktirilmesi için uğraşıyor..

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim