• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 19 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 16 °C

DİSK Taksim'de Israrcı

DİSK Taksim'de Israrcı
DİSK,"1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını sağlamak hükümetin görevidir" dedi.
DİSK Taksim'de Israrcı DİSK Taksim'de Israrcı

DİSK, 1 Mayıs tartışmalarını hukukçularla değerlendirdi. Anayasa Hukuku Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AİHM kararını örnek göstererek, "1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasını sağlamak hükümetin görevidir" dedi.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile dün yapılan görüşmenin ardından hukukçularla bir araya gelerek süreci değerlendirdi. Görüşmenin ardından açıklama yapan hukukçu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, AİHM’in 22 kasım 2012 tarihli kararını örnek göstererek, "Bu karar İstanbul’da Taksim merkezli kutlamalara karşı kamu otoritelerinin aldığı önlemler ve müdahalelerle ilgili karardır. Hükümet ve İstanbul yöneticilerinin aldığı önlemler ve müdahaleler insan hakları sözleşmesinin 11. Maddesine aykırı olduğu şeklinde karar verilmiştir. Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs’ın kutlanması sağlamak bu kararla hükümetin görevi haline geldiği belirtiliyor. Taksim sadece sembolik bir meydan değil, Taksim meydanının emekçiler bakımından bir bellek hakkının hafıza niteliğin taşıdığı tescil ediliyor. Bu karar uygulanmak zorundadır. Yani 1 Mayıs’ın kutlanmasını sağlamak Taksim’de kutlanmasını sağlamak hükümetin görevidir" dedi.

"TEHLİKE VAR"

Geçtiğimiz yıl Taksim’deki inşaatın gerekçe gösterilerek 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmediğini hatırlatan Kaboğlu, "Bu sene böyle bir şey söz konusu değildir. Anayasamızda 2001 yılında yaptığı değişiklikle toplantı ve gösterişi yürüyüşü ile ilgili olarak devlet makamlarına güzergah belirleme hakkı tanınmamaktadır. Bu karara meydan okumanın Türkiye’yi Avrupa Konseyi dışına itme tehlikesiyle karşı karşıya getirecektir" ifadelerini kullandı.

"1 MAYIS MİTİNG DEĞİL"

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ise 1 Mayıs’ın bir miting olmadığını vurgulayarak, "1 Mayıs bir anmadır. Bayramdır. İşçi sınıfının tüm dünyada kutladığı birlik mücadele günüdür. ’Burada kutlayın’ diye gösterilecek bir gün değildir. Taksim bir simgedir. 1977 1 Mayıs’ında kaybettiklerimizi anmak için bir simgedir. Alan tartışması 2010 yılında bizim için bitmiştir. Çünkü orada olaysız bir şekilde kutladık. 1 Mayıs alanı İstanbul’da Taksim meydanıdır. Biz oraya yitirdiğimiz insanları anmaya gidiyoruz. Anma olayın olduğu yerde yapılır. Gerilim siyasetine 1 Mayıs’ın alet edilmesine izin vermeyeceğiz. Uluslararası hukuk da, bu ülkenin vicdanı da 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamayı hak ve görev olarak vermiştir. Biz bu görevi de yapacağız. Bir Mayıs normal bir miting olmadığı için Vali ve Emniyet Müdürü ile resmi başvuru yerine görüşerek bu süreci yönetiyoruz. Vali bey ’Resmi başvuru yapın’ dedi ama tekrar resmi başvuru yapıp ret cevabı alarak yeniden bir hukuk süreci başlatmak gibi bir kaygımız yok. Çünkü uluslar arası hukuk kararını verdi" şeklinde konuştu.

DIŞARIDA PROTESTO VARDI

DİSK Genel Merkezi’nde 1 Mayıs ile ilgili basın açıklaması yapıldığı sırada yaklaşık 20 Greif işçisi slogan atarak DİSK önüne geldi. “Satılmış Sendika İstemiyoruz” ve “DİSK’in Ruhu Greif İşçisidir” sloganları atan Greif işçileri, Rıdvan Budak ve ekibinin, DİSK yönetimiyle imzaladığını iddia ettikleri sözleşmeyi tanımadıklarını belirtti. Greif işçileri adına basın açıklamasını okuyan Engin Yılgın, “Büyük fedakarlıklarla başlattığımız işgal eylemimizi daha ilk anda baltalamaya kalkanlar bunlardı. Yetmedi taşeron çeteleriyle elbirliği yapıp direnişimizi kırmaya çalıştılar. Üstüne işgalimizi kırmak için Dudullu fabrikasındaki direnişi kırdılar. Ama bu kadarı da yetmeyince polis operasyonlarına ortak oldular. Hem operasyon öncesinde yaptıkları protokolle hem de sonrasındaki açıklamalarıyla rollerini açığa vurdular. İşte şimdi de son darbeyi vurup kazanılmış haklarımızın da üzerine yatanlara ortaklık ediyorlar” dedi. Yılgın, “İşte bunun için nereye kaçarlarsa kaçsınlar bu ihanet şebekesinin yakalarını bırakmayacağız. Hem kendimiz için hem de bugüne kadar bu şebeke tarafından satılan, hayatları karartılan işçi arkadaşlarımızın hesabını onlardan sonuna hesabını onlardan sonuna kadar soracağız. Bu konuda kesin kararlıyız” ifadelerini kullandı.

Greif yönetiminin tutumuyla aynı zamanda daha önce DİSK yöneticilerine verdiği sözleri de tutmadıklarını ifade eden Engin Yılgın, “Genel Başkan Kani Beko, bu ihtimale karşılık ‘Biz konu mankeni miyiz?’ demekteydi. Demek ki bu son durumla Budaklar onu da ‘Konu mankeni’ konumuna düşürmüşler. DİSK yöneticilerinin de onuru çiğnenmiştir. İşte bunun için gelinen yerde Greif patronuna karşı mücadele DİSK yönetiminin de onur mücadelesidir” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim