• BIST 106.991
 • Altın 151,567
 • Dolar 3,6762
 • Euro 4,3196
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 16 °C
 • Ordu 16 °C
 • Rize 14 °C
 • Gümüşhane 10 °C
 • Samsun 17 °C
 • Bayburt 7 °C
 • Artvin 8 °C

Destici Eleştirilere Çok Sert Cevap Verdi

Destici Eleştirilere Çok Sert Cevap Verdi
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemeleri nedeniyle yapılan eleştirilere sert tepki gösterdi. Destici, “Herkes haddini bilecek” dedi.
Destici Eleştirilere Çok Sert Cevap Verdi Destici Eleştirilere Çok Sert Cevap Verdi

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemeleri nedeniyle yapılan eleştirilere sert tepki gösterdi. Destici, “Herkes haddini bilecek” dedi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Manisa Alperen Ocakları İl Başkanlığı’nda Somalı maden şehidi aileleriyle buluştu. Programlarının yoğunluğu nedeniyle gün boyu sürmesi planlanan Manisa ziyaretini sadece Alperen Ocakları’nda Somalı maden şehitlerinin aileleri ile buluşarak gerçekleştiren Destici, partililer tarafından toplanan paralarla 15 maden şehidi ailesine biner TL olmak üzere 15 bin TL toplandığını ve bugün o paraları teslim edeceklerini söyledi. 15 aileden temsili olarak 4 aileye bin TL’lik çekleri teslim eden Destici, maden şehitlerinin yakınları olan Miyasa Erol, Hüsniye Coşkun, Sibel Uçkun ve Muhyettin Kaska ile yakından ilgilendi.

“SOMA’YI UNUTMAMAK LAZIM”

Soma’daki maden faciasının derin yaralar açtığını kaydeden Destici, “O gün yaşanan acı bütün Türkiye’yi sarmıştır. Bugün de aynı şekilde o acının yüreklerde hissediliyor olması lazım, unutulmaması lazım ve her şeyden önemlisi unutmamak nasıl olur. Unutmamak bir daha o hadisenin yaşanmaması için hangi tedbirler alınması gerekiyorsa o tedbirlerin alınması demektir. Unutmamak, o şehitlerin geride kalanlarına, ailelerine, eşlerine, çocuklarına sahip çıkmak demektir. Onların her dem maddi ve manevi yanlarında olmak demektir. Bu işin doğasında veya fıtratında yok. Allah diyor ki sen gerekli tedbirleri alacaksın, ondan sonra gerisini Allah’a bırakacaksın. Sen hiçbir tedbir alma, hiçbir önlem alma, gerekli çalışma koşullarını oluşturma, ondan sonra da deki bu Allah’tan geldi, bu kazadır, bu işin fıtratında var. Bu Allah’ın da gücüne gider. Bu Allah’a da haksızlık olur. Bu Allah’ın kelamını da, vahyini de, emrini de anlamamak olur. Bu maden ölümlerinde milyon ton başına 7 kişi kaybediyor. Bu konuda Türkiye dünya şampiyonu. Son 20 yılda bu konuda hiçbir ilerleme kaydetmemişiz. 20 sene önce de milyon ton başına 7 kişi hayatını kaybediyormuş, şuanda da 7 kişi hayatını kaybediyor” dedi.

“SÜPER KUPA FİNALİNİN MANİSA’DA OYNANMASI YANLIŞ”

Yardım için Süper Kupa finalinin Manisa’da yapılacak olmasını da eleştiren Destici, “Süper Kupa finali yardım için Manisa’da oynanacak. Manisa’da oynanacak olması Manisa açısından elbette güzel bir şey ama hem stadın küçük olması hasabiyle, yani seyirci o maça gelecek ve maçın geliri ailelere verileceği için hem de Manisalıdan alıp Manisalıya vereceksiniz. Bu maç bence Manisa’da değil de,İstanbul’da ya da Avrupa’nın daha büyük bir kentinde oynanırsa hem daha fazla gelir elde edilir, dolayısıyla da ailelere burada daha fazla imkan sağlanır. Burada oynanmasını yanlış buluyorum” şeklinde konuştu.

Destici, açıklamasının ardından partililer tarafından toplanan 15 bin TL’nin biner TL olmak üzere 15 maden şehidi ailesine verileceğini söyledi. 15 aileden temsili olarak 4 aileye biner TL’lik çekleri takdim eden Destici, diğer çekleri de Soma’daki ailelere vereceklerini belirtti. Somalı maden şehitlerinin ailelerinin dertlerini de dinleyen Destici, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“İKİ LAF EDERİZ OTURDUĞU YERDEN KALKAMAZ”

Bir gazeteci tarafından BBP’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleyeceğini açıklamasının ardından yapılan eleştirilerin hatırlatılması üzerine eleştirilere sert yanıt veren Destici şunları söyledi:

“Bu süreçte en fazla istişare eden siyasi parti biziz. Yani hem kurullarımızla ayrı ayrı istişare ettik hem de iki kere genel istişare yaptık. Bu anlamda da iddia ediyorum ki Türkiye’deki en demokratik parti Büyük Birlik Partisi’dir. Dolayısıyla da herkesin bu karara saygı duyması gerekir. Bu kararı itibarsızlaştıracak ya da tesirini azaltacak her türlü davranıştan uzak durulması gerekir. Bunu kim eleştirebilir. Basındaki insanlar eleştirebilir, halk değerlendirme yapabilir, bu milletin kararıdır ama başka bir siyasi partiye düşmez bu. Özellikle herkes bu konuda edep sınırlarını aşacak bir takım davranışlara da girmemesi gerekir. Biz Büyük Birlik Partisi’yiz. Biz gereken cevabı gereken yerde veririz. İki laf ederiz oturduğu yerden kalkamaz. Dolayısıyla da herkes haddini de bilecek, hukukunu da bilecek. Ona göre konuşacak. Hele ki Muhsin Yazıcıoğlu’nun üzerinden hiç kimse bize bir don biçme ya da elbise giydirmeye kalkamaz. Neden, çünkü şundan dolayı; eğer o kadar bir hassasiyetiniz varsa 6 yıl oldu önce Muhsin Yazıcıoğlu’nun davasını aydınlatın. Bizim birinci önceliğimiz bu. İktidardasınız. Önce şu çözüm sürecini durdurun. Çözülme ve ayrışma süreci olan. Bakın Irak’ın kuzeyinde bir devlet kuruldu. Adım adım Türkiye’ye doğru geliyor. Türkiye’de fiili bir özerklik var şuanda. Dolayısıyla da önce onu bir durdurun.”

“BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ HEP DOĞRU YERDE DURDU”

Büyük Birlik Partisi’nin bugüne kadar bu tip kritik mevzularda hiçbir zaman yanlış bir yerde durmadığını ve yanlış bir karar vermediğinin altını çizen Destici, “Refah-Yol’un desteklenmesi, 28 Şubat, 27 Nisan e muhtırasına karşı duruş, 12 Eylül Referandumu, biz hep doğru yerde durduk. Çünkü Büyük Birlik Partisi’nin aklı da, vicdanı da doğru yerde durmasını sağlar. Büyük Birlik Partisi bugün de doğru yerde duruyor. Herkes kendisi aynaya baksın ve kendisini değerlendirsin” dedi.

“BİZ BURADA BİR PARTİYİ DEĞİL, ADAYI DESTEKLİYORUZ”

BBP olarak bir siyasi partiyi değil adayı desteklediklerini açıklayan Destici, “Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekliyoruz biz cumhurbaşkanlığı seçimlerinde. Bu kararı aldık. Varsa Ekmeleddin İhsanoğlu ile ilgili bir şey söylüyorlarsa söylesinler. Neyi eksikse, neyi hatalıysa ya da Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Büyük Birlik Partisi’nin siyasi anlayışına uymayan tarafı neyse onu söylesinler. Biz burada bir partiyi değil, bir adayı destekliyoruz. Bu aday da bize göre cumhurbaşkanlığına yakışır mı, ziyadesiyle yakışır. Kurullarımızda bu kararı vermiştir ve bizde bunu almışızdır. Benim de tabanda gördüğüm bu karardan dolayı büyük bir memnuniyet var. Tabii ki her siyasi partide farklı düşünenler olabilir çok doğaldır” şeklinde konuştu.

“BU KARARDA MERHUM YAZICIOĞLU’NUN EŞİNİN DE İMZASI VAR”

Muhsin Yazıcıoğlu üzerinden kendilerine eleştiri yöneltenlere de seslenen Destici açıklamasını şöyle tamamladı:

“O kadar Muhsin Yazıcıoğlu’nu seviyorsan siyaseten Yazıcıoğlu’nun yanında dursaydın. Sağlığında bir kere Muhsin Yazıcıoğlu’nun yanında durdun mu? Muhsin Yazıcıoğlu’na oy verdin mi? Bu kararda bizim bütün kurullarımızın imzası olduğu gibi Muhsin Yazıcıoğlu’nun ailesinin ve onunla birlikte hayatını kaybeden arkadaşlarımızın ailelerinin de imzası vardır. Dolayısıyla da burada başka kimseye de bizim partilimiz dışında o konuda laf söylemek düşmez. Ahlaki bulmuyorum. Gayri ahlaki buluyorum. Hem gazeteci hem siyasi kimliği olanlar var. Böyle çift kimlikli olanlar var. Özellikle onlar bu işi ziyadesiyle yapıyorlar. Dediğim gibi iki laf söyleriz oturdukları yerden kalkamazlar ve en büyük zararı da başbakanlarına vermiş olurlar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim