• BIST 108.489
 • Altın 152,547
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 12 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 7 °C
 • Samsun 15 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 10 °C

Davutoğlu: ’’Vatandaşlarımızla İlgili Kesinleşmiş Bilgilerimiz Var’’

Davutoğlu: ’’Vatandaşlarımızla İlgili Kesinleşmiş Bilgilerimiz Var’’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Her yöntemi kullanarak bu konuda en kısa sürede netice almaya çalışıyoruz. Bu, o kadar uzun sürmeyecek bir süreçtir inşallah.
Davutoğlu: ’’Vatandaşlarımızla İlgili Kesinleşmiş Bilgilerimiz Var’’ Davutoğlu: ’’Vatandaşlarımızla İlgili Kesinleşmiş Bilgilerimiz Var’’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Her yöntemi kullanarak bu konuda en kısa sürede netice almaya çalışıyoruz. Bu, o kadar uzun sürmeyecek bir süreçtir inşallah. Bu konularda çok büyük tecrübe kazanmış birimlerimiz, timlerimiz var. Vatandaşlarımızın her birinin nerede bulundukları veya sağlıklarıyla ilgili kesinleşmiş bilgilerimiz var” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Dışişleri Bakanlığı’ndaki “Musul Zirvesi”nin ardından kameraların karşısına geçti. Bakanlar, gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, “80 kişinin gruplar halinde tahliye edileceğiyle ilgili söylentiler var. Bu doğru mudur?” şeklindeki sorusu üzerine Bakan Davutoğlu, “Bu süreçlerde birçok haber yayılır. Kamuoyunda bir haber enflasyonu olur. Şimdiye kadar yüzlerce vatandaşımız zor durumlardan çıkardık. Buna benzer haberler dün de yayıldı. Bütün oradaki vatandaşlarımızın sağ salim gelmesi için çalışma yapılıyor. Sürecin selameti açısından bu bilgilerin mahrem kalması doğru olacaktır” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bir gazetecinin “Bağdat ek seferler konulacak mı?” şeklindeki sorusuna, “Ulaştırma Bakanlığımız ve Türk Hava Yolları Bağdat Büyükelçiliğimizle sürekli temas halindedir. Şu ana kadar dar gövdeli uçak yerine iki kez geniş gövdeli uçak gönderilmiştir. Onun dışında bir şirketimiz 160 civarında elemanı için ilave bir sefer istemiştir, charter seferi. Bu da sağlanacaktır. Bunun dışında yapılmış bir talep söz konusu değildir” yanıtını verdi.

“VATANDAŞLARIMIZIN HER BİRİNİN NEREDE BULUNDUKLARI VE SAĞLIKLARIYLA İLGİLİ KESİNLEŞMİŞ BİLGİLERİMİZ VARDIR”

Bir gazetecinin “Zaman öngörünüz var mı? Sürenin uzaması neden kaynaklanıyor? Karşı tarafın talepleri var mı? Başka gruplar üzerinden görüşme sürdürülüyor mu? Riskli bölgelerde kaç Türk vatandaşı var? Tahliye gerekli olursa nasıl yapılacak?” şeklindeki sorusu üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Her yöntemi kullanarak bu konuda en kısa sürede netice almaya çalışıyoruz. Bu, o kadar uzun sürmeyecek bir süreçtir inşallah. Bu konularda çok büyük tecrübe kazanmış birimlerimiz, timlerimiz var. Vatandaşlarımızın her birinin nerede bulundukları veya sağlıklarıyla ilgili kesinleşmiş bilgilerimiz vardır. Bu anlamda bir zaman veremeyiz ama çalışmanın sürdüğünü söyleyebilirim.”

Bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan, Rize’de yaptığı konuşmada bugün başkonsolos ile görüştüğünü söyledi. Baskından sonra mı görüşüldü?” sorusuna Davutoğlu, “Bu konu az önceki söylediğim gibi mahremiyet içinde kalsın. Sayın Başbakanın ayrı bir başkonsolosumuz ile görüşmesi de olmuştur. Bu konular mahremiyet içinde kalsın” yanıtını verdi.

Bir gazetecinin “Tahliyeler için merkezi yönetimden izin alınacak mı? TIR şoförlerinin ismi hala belli değil mi? Giren TIR’ları takip edeceğinizi söylediniz. Nasıl olacak bu?” şeklindeki sorusuna ise Davutoğlu, “Bizim için birinci öncelik vatandaşlarımızın salimen yurda getirilmesi. Alternatif herhangi bir konuyu gündeme getirmek doğru değil. Bazen kriz masasına başka yerlerden de bizim için riskli olduğunu düşünmediğimiz yerlerden de tır şoförleriyle ilgili bilgiler akıyor. Dolayısıyla o bilgiler teyit etmemiz gerekiyor. Zaten bugün Ulaştırma bakanlığımızla yaptığımız toplantının ana amacı bu” yanıtını verdi.

Soruyla ilgili konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Veri tabanımızda bir TIR’ın, kamyonun ülkemizden hangi gün, hangi saatte çıktığı, hangi plakaya sahip olduğu ve hangi firmada çalıştığı var. Ancak takdir edersiniz ki şoförlerin kim olduğu, telefon numarası gibi bu tür bilgiler hazır olarak elimizde yok. Bunları bulacağız ve ulaşacağız arkadaşlarımıza. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Bunu tamamıyla güncel tutacağız” şeklinde konuştu.

Bir gazetecinin de Obama’nın son açıklamasını hatırlatması üzerine Davutoğlu, “Musul’da şartlar olağanüstü bir nitelik taşımaya başladığı ilk andan itibaren teyakkuza geçen ilk ülke belki de Türkiye oldu. Sayın Kerry ile de farklı telefon görüşmelerimiz sürdü. İran Dışişleri Bakanı ile de görüştük. Irak Dışişleri Bakanı ile de neredeyse her gün temas halindeyiz. Yakın bir istişare halindeyiz. Türkiye, Irak ve Suriye satında en uzun sınıra sahip ülkedir. Buradaki her bir güvenlik riski Türkiye’yi doğrudan ilgilendirmektedir. ABD’nin bu güvenlik riskinin giderilmesi konusunda yapabileceği katkı herkes tarafından malumdur. İstişarelerimizi bütün taraflarla yürütüyoruz. Sayın Başbakanımızın sayın Biden ile bir görüşmesi oldu. Sayın Biden Irak dosyasını bizzat takip ettiğini vurgulamak isterim” ifadelerini kullandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, “Bağdat ile Türkiye’nin yaptığı anlaşmalar ve özel hukuk hükümlerine tabi olarak ister kamu şirketleri ister özel şirketlerin yaptığı Kuzey Irak’taki sözleşmeler son derece önemli. Ama IŞİD’in bu son 3-4 günlük hareketinin bu tür gerekçelerle açıklanması tartışılır. O yüzden bunu direk bu gerekçeyle bağlantı kurmak, direk bu hareketin gerekçesi olarak bunları ortaya koymak doğru bir yaklaşım değil. Onları inşallah önümüzdeki günlerde kamuoyu ile detaylı bir şekilde paylaşacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim