• BIST 78.695
 • Altın 126,658
 • Dolar 3,1071
 • Euro 3,3928
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 16 °C
 • Rize 16 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 15 °C
 • Bayburt 13 °C
 • Artvin 14 °C

Davutoğlu: ’’Toplantıda Aldığımız En Önemli Kararlardan Biri...’’

Davutoğlu: ’’Toplantıda Aldığımız En Önemli Kararlardan Biri...’’
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak ve Türkiye’nin dost ve kardeş ülke olduğunu belirtti.
Davutoğlu: ’’Toplantıda Aldığımız En Önemli Kararlardan Biri...’’ Davutoğlu: ’’Toplantıda Aldığımız En Önemli Kararlardan Biri...’’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak ve Türkiye’nin dost ve kardeş ülke olduğunu belirterek, “Zor günlerinde bütün dost ve kardeş ülkenin yanında olduğumuz gibi Iraklı kardeşlerimizin yanındayız. Bugünkü toplantımızda aldığımız en önemli kararlardan biri Irak’la olan işbirliğimizin kesintisiz devam edeceğidir” dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Dışişleri Bakanlığı’ndaki “Musul Zirvesi”nin ardından kameraların karşısına geçti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Bu toplantıda temelde önümüzdeki dönemde olabilecek gelişmeleri masaya yatırdık. Öncelikle şunu ifade etmek isterim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti açısından Irak dost ve kardeş ülkedir. Zor günlerinde bütün dost ve kardeş ülkenin yanında olduğumuz gibi Iraklı kardeşlerimizin yanındayız” dedi.

Irak’ın refahı, istikrarı, barışının Türkiye’nin istikrarı ve barışı gibi olduğunu dile getiren Davutoğlu, “O bakımdan Irak’ın bütün vilayetlerinde etnik ve mezhep ayrımı gözetmeksizin her bir Iraklı ile gönül bağımız var, ortak kader bilinci ve inancımız var. Bu zor günlerinde Irak’ın yanında olduğumuzu tekrar etmek isterim. Irak’ı hiçbir zaman yalnız bırakmadık, bundan sonra da yalnız bırakmayacağız” şeklinde konuştu.

Irak’ın karşı karşıya kaldığı riskin Türkiye’nin riski olarak değerlendirildiğini ifade eden Davutoğlu, “Onların barışı ve refahı da Türkiye’nin başarısı, Türkiye’nin barışı ve refahı olarak değerlendirilir. Bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bütün Iraklılara önümüzdeki dönemde barış ve huzur temenni ediyoruz” dedi.

Irak’taki karışıklık dolayısıyla kaos ortamı olduğu kanaati yayılmaya çalışıldığını belirten Davutoğlu, “Türkiye’nin diğer komşularından farklı olarak Irak’ın her köşesinde çalışan vatandaşlarımız, yürüyen projelerimiz ve üzerinde mutabık kaldığımız işbirliği alanı var. Bugünkü toplantımızda aldığımız en önemli kararlardan biri Irakla olan işbirliğimizin kesintisiz devam edeceğidir” ifadelerini kullandı.

Toplantıda iki ana hususun ele alındığını vurgulayan Davutoğlu, “Birincisi tespit. Irak’ta bölgeleri tek tek ele alarak MİT Müsteşarımızın da katıldığı bir çalışmada güvenlik testlerini gözden geçirdik. Bugün yaptığımız bakanlık açıklamasında da riskli bölgeler tanımlanmaktadır. Riskli bölgelerin dışında kalan alanlarda şu anda vatandaşlarımız için güvenlik riski olmayan alanlarda yürüyen iş birlik çalışmalarımızın hiçbir şekilde akamete uğramaması, Irak’a duyduğumuz güven ve Irak’ın bize duyduğu güven açısından önemlidir. O bakımdan bu kriz döneminde krizi münhasır olduğu ve nerelere yayılabileceği konusunda bir tespit yaptık. Tek tek vilayetleri ele aldık. Kriz bölgesi dışında kalan alanlarda Irak’la yürüttüğümüz işbirliği çalışmalarının sürmesine verdiğimiz önemi bir kez daha vurgulamak isterim. Ama bununla birlikte kriz bölgesinde olan gelişmeleri de saat ve saat takip etmek ve oradaki vatandaşlarımızın durumunu her an gözetmek sorumluluğumuz var” dedi.

’’HER GÜN BİLGİLENDİRİLME YAPILACAK’’

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, diğer bakanlıkların temsilciliklerinin de olduğu 24 saat çalışan bir kriz masası oluşturulduğunu belirterek, her gün saat 13.00 ve 18.00’de olmak üzere günde iki kere bilgilendirme yapılacağını ifade etti

Davutoğlu, “24 saat çalışan bir kriz masası oluşturuyoruz. Zaten vardı şimdi kapsamını genişletiyoruz. Diğer bakanlıklarımızdan da temsilciliklerinin olduğu bir kriz masası oluşturuyoruz. Bu kriz merkezi hem sorulara cevap verecek hem de bir şekilde günlük resimler çekecek tabiri caizse. Libya’da 25 bin vatandaşımızı 10 gün içinde tahliye etmiş bir devletten, hükümetten bahsediyoruz. Libya’nın aksine Irak’tan böyle bir tahliye hedeflemiyoruz. Irak’taki mevcudiyetimiz çok daha hareketli ve ulaştırma ağırlıklı bir mevcudiyettir. Dolayısıyla binlerce TIR’ın günlük seyri sefer halinde olduğu, son derece hareketli dinamik bir konjektürden bahsediyoruz. Dolayısıyla birkaç gündür bizzat takip ettiğimiz gerekçelere baktığımızda bir gün bir vilayette olan TIR, ertesi gün başka bir vilayette olabiliyor ve sürekli hareket halinde. Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız ve Ulaştırma Bakanlığımız koordinasyonunda bütün bilgi ağları birleştirilerek her giren araba plakası da dahil olmak üzere tespit edilecek ve nerede olduklarıyla ilgili sürekli takip çalışması yürüteceğiz” dedi.

’’SAAT 13 VE 18’DE BİLGİLENDİRİME YAPILACAK’’

Bütün şirket bilgilerinin kriz masasında toplanacağını belirten Davutoğlu, “O şirketlerde çalışan işçilerin irtibat numaraları tespit edilecek. Irak’ta küçük veya büyük bütün şirketlerimizin her birinin bir temas noktası vermesini isteyeceğiz. Her gün saat 13 ve 18’de iki kere kriz masası koordinatörümüz Sayın Naci Koru tarafından bilgilendirme yapılacak. Olağanüstü bir durum olduğunda arada da bilgilendirme yapılacak. Bunun dışında herhangi bir şekilde diğer kaynaklardan gelecek bilgilere itibar edilmemesini rica ediyoruz. Kriz masasınca doğrulanmamış hiçbir bilgiye itibar edilmemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Eski Bakan Hayatını Kaybetti12 Ekim 2016 Çarşamba 11:05
 • ''Şehitlerimize Sözümüz Var''10 Ekim 2016 Pazartesi 13:43
 • Başbakan'dan Terör Açıklaması09 Ekim 2016 Pazar 16:44
 • Soylu'dan Önemli Açıklamalar08 Ekim 2016 Cumartesi 15:13
 • Binali Yıldırım'dan Önemli Açıklamalar07 Ekim 2016 Cuma 16:18
 • Koray Aydın'dan Mustafa Pehlivanoğlu Mesajı07 Ekim 2016 Cuma 15:11
 • Haluk Pekşen'den Sümela Tepkisi!05 Ekim 2016 Çarşamba 18:00
 • Başbakan Gençlere Seslendi02 Ekim 2016 Pazar 15:08
 • Soylu'dan Flaş Açıklama!02 Ekim 2016 Pazar 10:07
 • Erdoğan, Trabzonlu Yaverini Çakıyla Sınadı30 Eylül 2016 Cuma 15:20
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0541 456 9450 | Haber Yazılımı: CM Bilişim