• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 11 °C
 • Rize 11 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 12 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 8 °C

Davutoğlu-timmermans Ortak Basın Toplantısı

Davutoğlu-timmermans Ortak Basın Toplantısı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili, "Umut ederiz ki bu momentum sürer. Müktesebatı oluşmuş olan müzakerelerin kalıcı ve netice oluşturucu anlamda sonuca gidişi tarzda belli bir takvim içinde ilerlemesi sağlanır” dedi.
Davutoğlu-timmermans Ortak Basın Toplantısı Davutoğlu-timmermans Ortak Basın Toplantısı

- Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili, "Umut ederiz ki bu momentum sürer. Müktesebatı oluşmuş olan müzakerelerin kalıcı ve netice oluşturucu anlamda sonuca gidişi tarzda belli bir takvim içinde ilerlemesi sağlanır” dedi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Frans Timmermans, Wittenburg Konferansı’ndan sonra ortak basın toplantısı düzenlediler. Türkiye-İsrail ilişkilerini değerlendiren Davutoğlu, “Türkiye kararlı ve ilkeli bir tutum izledi. Rasyonel bir diplomasi ve müzakere yürüttü. O müzakerelerin sonucunda ABD başkanı Obama’nın da arabuluculuğu ile İsrail Başbakanı Netanyahu’nun özrü söz konusu oldu. Her iki başbakanlıkça açık bir şekilde metne alındı. Orada da Gazze ve Filistin’deki tutumun yerine getirilmesi için ortak çalışma yapılması, insani yardım bulunulması yönünde bir kanaat içerir” şeklinde konuştu.

Tazminat ödenmesi konusunda iki ülkenin çok farklı noktalarda olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Son görüşmelerde belli bir yakınlaşma sağlanmasıdır. Gazze’deki insani durumun ne kadar kötüleştiğini biliyoruz. Dolayısıyla bundan sonra da Türkiye’nin Gazze’de ve Batı Şeria’da insani durumun sağlanması hususunda ilkesel boyutu sürdürüyoruz. Bu konuda görüşmeler sürüyor. Temaslar devam ediyor. Neticeleri ilerleyen günlerde hep beraber görürüz” diye konuştu.

Kıbrıs’ta süren müzakerelerle ilgili Timmermans ise, “Çok heyecanlıyım. Bence her iki taraf da iyi bir liderlik gösterdi. Son derece güçlü bir siyasi irade görüyorum. Bu sorunun çözülmesi ekonomik ve ticari anlamda bölgeyi hareketlendirecektir” dedi.

Davutoğlu ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son derece yapıcı gelişmeler yaşanıyor. 2004’te Annan planından Türkiye ve Kıbrıs Türk cumhuriyeti çözüm iradesini koymuştu, mukabele görmemişti. Kıbrıs Rum tarafının olumlu yaklaşımına rağmen, müzakereler aynı noktaya gelemedi ve Kıbrıs Türk halkına yönelik izolasyonlar devam etti. 2008’da müzakereler başladığında aynı kararlılıkla başladı. Müzakerelere Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki seçimler nedeniyle ara verilmişti. Anastasiades Cumhurbaşkanlığı’na hazırlanırken verdiği mesajlarda müzakerelerin tekrar başlaması konusunda ciddi bir ümit doğmuştu. Ancak daha sonra gerek ekonomik kriz gerek diğer nedenlerle bu müzakerelerin ertelenmesine yol açmıştı. Bizim, Yunanistan’ın ve İngiltere’nin garantör devletler olarak, ABD’nin Birleşmiş Milletlerin daimi üyesi olarak devreye girmesiyle yoğun bir ivme kazandı görüşmeler. Bir metinde mutabakat sağlandı. Birçok kereler bu metin gitti geldi ama barışın bütün parametreleri var. Ama bir çözüm olacaksa nasıl olacağının ana parametreleri tek tek bu metinde inşa edilmiş. Şimdi bina inşa etme vakti, yavaş yavaş bu metin üzerinden kolonların yeniden döşenmesi, duvarların örülmesi, barış içinde bir Kıbrıs’ın barışın tekrar inşa edilmesi lazım. Müzakerelerin bu aşamaya gelmesinden memnuniyet duyuyoruz. Çok pozitif bir momentum var. Umut ederiz ki bu momentum sürer. Muktüsebatı oluşmuş olan müzakerelerin kalıcı ve netice oluşturucu anlamda sonuca gidişi tarzda belli bir takvim içinde ilerlemesi sağlanır.”

Özel temsilcinin ziyaretinin de önümüzdeki günlerde gerçekleşebileceğini söyleyen Davutoğlu, “Bir tarih ve çerçeve üzerinde çalışıyoruz. Bu da bir tarihi ilk olacak. Hollanda çok büyük katkılar yapabilir. Objektif şekilde meseleye yaklaşabilir. Kıbrıs’ta adil bir anlayışa ihtiyaç var. İki tarafa da eşit yaklaşacak bir anlayışa ihtiyaç var. Hollanda’nın bu özelliği ilkeli kararlı ve adil tutumu da bilindiği için ben çok büyük katkılar sunacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye-AB ilişkilerinde 23. ve 24. fasılların açılmasına yönelik soruya Timmermans, “Başlıkların açılmasıyla ilgili çok güçlü bir niyet var. Ben bunu anlıyorum ve hükümetime ileteceğim. Güçlü argümanlar var. Hollanda’nın destekleyip desteklemeyeceği hükümet içinde belli olacaktır. Müzakereleri başlatıp başlatmamak Hollanda’nın kararı değil” yanıtını verdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim