• BIST 108.434
 • Altın 151,237
 • Dolar 3,6580
 • Euro 4,3278
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 11 °C
 • Ordu 11 °C
 • Rize 9 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 13 °C
 • Bayburt 4 °C
 • Artvin 8 °C

Davutoğlu: Ankara'daki Saldırıda Bir İsme Çok Yaklaşıldı

Davutoğlu: Ankara'daki Saldırıda Bir İsme Çok Yaklaşıldı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'daki kanlı terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombalarla ilgili "Bir isme çok yaklaşıldı. O isim bir örgütü işaret ediyor." dedi.
Davutoğlu: Ankara'daki Saldırıda Bir İsme Çok Yaklaşıldı Davutoğlu: Ankara'daki Saldırıda Bir İsme Çok Yaklaşıldı

Başkentte gerçekleşen tarihin en kanlı saldırısıyla ilgili yeni açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıyı yapan canlı bombalarla ilgili "Bir isme çok yaklaşıldı. O isim bir örgütü işaret ediyor." dedi. Davutoğlu, "Saldırıyı IŞİD mi yaptı?" sorusuna, "IŞİD'i birinci öncelik olarak araştırıyoruz." yanıtını verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat, Serpil Çevikcan, Mustafa Karaalioğlu sorularını yanıtlıyor.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

''Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Ailelerine, yakınlarına taziyelerimi iletmek istiyorum. Bu bütün Türkiye'ye yönelik bir saldırı. Halkımızın bütününe yönelik, demokrasiye karşı bir saldırı. Seçime gölge düşürme çabası da var. Küçük siyasi hesaplar yapılmamalı. Bugünlerde seçime yönelik ifadeler kullanılmamalı.

''BU SALDIRI TÜRKİYE'Yİ SURİYE YAPMAZ''

Yaralılar seri olarak hastanelere kaldırıldı. İlk gündemimiz yaralıların tedavisi oldu. Soruşturma sürüyor, ek tedbirler alacağız. Bu saldırı Türkiye'yi Suriye yapmaz. 11 Eylül'de olduğu Madrid'de olduğu gibi gelişmiş bir ülkeye yapılan bir saldırı mahiyetindedir. Türkiye olarak çok önce canlı bombalarla tanıştık. Soruşturma sürüyor detaya girmiyorum. DHKP-C'nin Kandil'de eğitilen militanları olduğunu biliyoruz. Birinci aşama yaraları sarma. Zaaf ve ihmal varsa gerekli adımlar atılır.

Teknik arama her yerde yapılmış, bomba yok. İnsani arama ise miting alanında yapılıyor. Rutini bir kere terörist bildiği zaman rutin dışı şeylere yönelebiliyor. Böyle bir olay olduğunda hepimiz zarar görüyoruz. Miting organizatörleri emniyetle birlikte çalışmalı. Ölenler ve yaralananlar bizim canımız.

SALDIRIYI IŞİD Mİ YAPTI?

IŞİD'i birinci öncelik olarak araştırıyoruz. Bir uyuyan hücre varsa bir yerde bunların hepsini toplayın bir yere atın hiç kimse görmesin diyemezsiniz. Hukukla davranmak durumundayız. Sürekli takibat altında tutmak zorunda kalıyorsunuz. Uyuyan hücreler kendilerini saklayabiliyorlar. Sakalını kesiyor hayat tarzını değiştiriyor. IŞİD, DHKP-C ve PKK'yı takip ediyoruz.

''OLAYDAN ÖNCE İSTANBUL'DA CANLI BOMBA YAKALANDI''

3-4 gün önce İstanbul'da canlı bomba hazırlığı içinde olan birinin yakalandığını kimse bilmiyor. Yine Ankara'da bir üst düzey bürokrasiye saldırı anlamında bir canlı bomba eyleminin gece yakalanarak durdurulduğunu kimse bilmiyor. Bu 3 örgüt de bizim için potansiyel suç odağı olarak görülüyor.

"OLAY YERİNE NASIL GELDİKLERİ TESPİT EDİLDİ"

Canlı bombaların olay yerine nasıl geldiği nasıl tespit edildi. Bu yöndeki çalışmalar hala sürüyor.
2 canlı bomba var. Bunlardan birisinin ismine çok yaklaştık ve bu da bir örgütü işaret ediyor. Ancak bunu şimdi açıklamam doğru olmaz. Soruşturma sürdüğü için daha fazla detaya giremeyiz.

"SON DERECE BAŞARILI BİR OPERASYON YÜRÜTÜLÜYOR"

Son derece başarılı bir terör operasyonu yönetiliyor. IŞİD'in en önemli bağlantıları tutuklandı. Türkiye'de intihar eylemi yapabilecek kişilerin belli bir listesi şeyi dahi var. Çok dikkatli titiz yürütülmesi gereken bir mücadele, zor bir mücadele, özellikle bu günlerde zor. Aynı anda cumartesi, pazar onlarca miting onlarca vilayette yapılıyor. Ankara Garı'nda toplanmayı engellemek lazım. Orada toplanılacaksa orayı miting alanı görmek lazım.

SURUÇ'TAKİ FAİLLER YAKALANDI ANCAK, ARKA PLANDA KİMLER VAR?

Arka plandaki odaklar ya IŞİD'dir ya PKK'dır. Mesela teknik takiple yakalanıyor ise terörist 3-4 ay şeyini kaybettiyor hiçbir cihaz kullanmıyor. Ne telefon ne internet ne akrabaları hiçbir şeyle irtibata girmiyor. 1 yıl sonra ona bir haber geliyor o irtibatı yakalayabilirseniz durdurabiliyorsanız. Yoksa kendisi bile kimden talimat aldığını bilmiyor. Bir kişi biliyor. Faili meçhul şeklinde kalmış bir saldırı yok. Şimdi bile 48 saat içinde önemli veriler elde edildi.

HERHANGİ BİR ÖRGÜTÜN YAPTIĞINI TEYİT EDEBİLİR MİSİNİZ?

Elimizdeki verileri ipucunu vermek dahi doğru değil. Başka bir odak tarafından herhangi bir örgütün elemanı bir başka örgüt tarafından kullanılabilir. Başka örgüte yarayacak odak tarafından yönlendirilebilir.

ANKARA'DA EYLEMİN OLDUĞU GÜN KCK EYLEMSİZLİK AÇIKLADI, TESADÜF MÜ?

Bu zamanlamalara dikkati çekmek lazım. Böyle bir zamanlama örtüşmesi dikkate şayan. 21 gün kala eylem olmuşsa bu seçimlere darbe vurmak etkisi oluşturma niyeti olduğu aşikar. Seçimlerin psikolojisini etkileme niyeti var.

SURUÇ TAMAMEN AYDINLATILDI MI?

Gerekli operasyonunun tamamı yapıldı. Suruç'tan sonra bu operasyonlar yapıldı. IŞİD bağlantıları belirlendi, operasyon yapıldı.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim