• BIST 108.489
 • Altın 151,139
 • Dolar 3,6704
 • Euro 4,3242
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 19 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 19 °C
 • Samsun 18 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 18 °C

Darende İçin Şehircilik Uzmanlarından İnceleme Çalışması

Darende İçin Şehircilik Uzmanlarından İnceleme Çalışması
Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, ilçede yürütülecek imar ve şehir planlaması çalışmaları kapsamında akademisyenlerden oluşan bir heyete ilçede inceleme yaptırdı.
Darende İçin Şehircilik Uzmanlarından İnceleme Çalışması Darende İçin Şehircilik Uzmanlarından İnceleme Çalışması

- Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, ilçede yürütülecek imar ve şehir planlaması çalışmaları kapsamında akademisyenlerden oluşan bir heyete ilçede inceleme yaptırdı.

Şehircilik ve Kentleşme alanında çalışmaları bulunan Amerika Georgia Üniversitesinden Prof. Dr. Ümit Yılmaz, İstanbul Teknik Üniversitesinden Prof. Dr. Mehmet Ocakçı ve Prof. Dr. Engin E. Eyuboğlu, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser’in daveti üzerine Darende’ye gelerek inceleme çalışmasında bulundular.

İlçede bir dizi inceleme ve gözlemler yapan akademisyen hocalar, Darende’nin gelecekteki vizyonunu yansıtacak plan ve projeler hazırlayarak, ilçenin geleceğini şekillendirmek için çalışacaklar.

Yapılan incelemelerin ardından konuşan Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, “Değerli hocalarımızla İstanbul’da görüşmüştük, davetimiz üzerine sağ olsunlar teşrif ettiler. İlçemizde şehircilik adına güzel fikirlerinden, plan projelerinden yararlanacağız İnşallah. Bizlerde belediye olarak Fırat Kalkınma Ajansı'mız ile ortak çalışma sonucu bu projeyi hayata geçireceğiz ve Darende’mize yakışır bir Kent Müzesi olarak Hizmete açmayı planlıyoruz. Yine Köprügözü mevkiinden Nadir Köprüsüne kadar olan alanı park alanı olarak düzenleyeceğiz, Darende’ye Darendeliye yakışır, güzel projelerle çalışmalarımızı yapacağız, ben bizleri kırmayıp gelen ve her türlü desteklerini esirgemeyen Prof. Ümit Yılmaz, Prof. Mehmet Ocakçı, Prof. Dr. Engin E. Eyüpoğlu hocalarıma şahsım ve tüm Darendeliler adına teşekkür ediyorum” dedi.

İncelemelere katılan Darende Kaymakamı Bünyamin Kuş, “Yaşanabilir kentler içerisinde, Darendemizi daha ileri noktalara taşıma azim ve kararlılığı içerisindeyiz. Bu noktada öncelikle yapılması gerekenlerden biri, stratejik plan hazırlamak, bu da akademisyenler yardımıyla yapılan bir şey. Ben hocalarımıza buraya teşriflerinden dolayı Teşekkür ediyorum. Öncelikli hedef Darendemize uygun bir plan hazırlamak ve bunun sonucundan tarihi kültürel değerlerimizi gelecek nesillere aktarmak, Markalaşma yolunda ilerleyen ilçemizi daha ilerilere taşımaktır” ifadelerini kaydetti.

Amerika Georgia Üniversitesinden Prof. Dr. Ümit Yılmaz, “Başkanımız Darende için güzel şeyler yapmanın gayreti içerisinde, bunları görmek bizleri sevindiriyor, tabi bizde memleketimizde bir şeyler yapmak istiyoruz, umarım fikirlerimiz ve projelerimizin sonucunda güzel şeyler ortaya çıkar” derken, İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümünden Prof. Dr. Engin E. Eyüboğlu, “Darende ye daha evvelde gelmiştim bir takım çalışmalarda bulunmuştum, şimdi daha profesyonel anlamda fikirlerimizi ortaya koymaya çalışıyoruz, İnşallah kısa sürede daha evvelki bilgilerimize de dayanarak Darende ye güzel hizmetler sunmaya çalışacağız” ifade etti.

İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlaması Bölümünden Prof. Dr. Mehmet Ocakçı ise şunları söyledi: “Ben de belediye başkanımız ve kaymakamımıza bu duyarlı yaklaşımlarından ötürü teşekkür ediyorum. Darende bilindiği gibi doğal ve tarihi değerler açısından çok önemli potansiyellere sahip bir kent. Bu kentin bu değerlerinin mutlaka korunması geleceğe taşınması gerekiyor. Biz İstanbul Teknik Üniversitesi Şehircilik bölümü olarak koordineli çalışarak elimizden geleni yapacağız. Darende’nin kendini daha iyi ifade etmesi yönündeki çabaların sürekliliğini diliyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim