• BIST 106.926
 • Altın 151,318
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3287
 • Trabzon 15 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 15 °C
 • Rize 15 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 16 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 13 °C

Cumhurbaşkanı'nın Doktorundan Şike Yorumu

Cumhurbaşkanı'nın Doktorundan Şike Yorumu
"Ligdeki Kalite düşüşünün nedeni şike"
Cumhurbaşkanı'nın Doktorundan Şike Yorumu Cumhurbaşkanı'nın Doktorundan Şike Yorumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a en yakınındaki isimlerden biri olan hemşehrimiz Ankara milletveili Prof. Dr. Cevdet Erdöl milli takım ve Türk futbolu hakkında ilginç tespitlerde bulundu. Milat gazetesisinde kaleme aldığı o köşe yazısı: 

Türk Milli Futbol Takımının gün geçtikçe beklenen ve özlenen başarıyı sağlayamadığı, en azından ilerleyemediği herkes tarafından kabul gören bir gerçektir. Milli Futbol Takımımız profesyonel liglerdeki sporculardan oluşmaktadır. Gerek sporcuların ve gerekse yöneticilerin hakaret, küfür ve şike dahil pek çok olumsuzluklarla anılır olması Liglerdeki kalite düşüşünün somut birer göstergesidir. Bu sayılanlar elbette ki Milli Futbol Takımımızın başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Nüfusu ülkemizle kıyaslanamayacak kadar az olan bazı ülkelerin milli takımlarının kazandığı başarılı sonuçlar göz önüne alındığında bir şeylerin kötü olduğu veya en azından iyi olmadığı gayet açıktır. Çünkü top aynı top, saha aynı saha olduğu ve transfer harcamalarında rekorlar kırıldığı halde başarı sıralamasında bu kadar farkın nasıl oluştuğunu tartışmak ve irdelemek herkesin boynunun borcudur.

Başarısızlık bir SONUÇ olmakla beraber buraya nereden ve niçin gelindiğini mutlaka irdelemek gerekmektedir. Bu tabloya ciddi bir gözle bakıldığında futbolumuzun gidişatı maalesef hastalıklı bir beden görüntüsü halindedir. Türk Futbolu özellikle 1980’li yıllardan günümüze kadar yapılan muazzam yatırımlara, alt yapıya yönelik tesisleşmeye rağmen adeta verilen tüm tedavilere rağmen hasta iyileşememiş, hala yatağında yatmaktadır. Türk Futbolunun ayağa kalkabilmesi için herkes elinden gelen katkıyı yapmalıdır. Kollektif akıl devreye sokulmalıdır.  Çare olarak ne varsa bir an önce ortaya konulmalı, yeni çareler üretilmelidir. Aksi halde elde var olan kısmi başarılar da tüketilecek ve belki de futbol olarak tarihimizin en başarısız dönemine merhaba diyeceğiz. Böyle bir gidişin sonu ülkemiz açısından hiç de iyi olmayacaktır.

Bu konuda Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başta olmak üzere sorumluluk sahibi olan herkese büyük görevler düşmektedir. Ancak yıllarca futbol ile hemhal olmuş bir kişi olarak ben de kendime ait kanaatlerimi burada birkaç başlık altında sunmak isterim:

1.Sporcular bakımından KAYNAK SORUNU mutlaka giderilmelidir:  

Mevcut sistemde maalesef gençlere yeterince önem verilmemektedir. Genç sporculara yeterince önem verildiğinin bir nişanesi olarak 18 kişilik maç kadrosunda mutlaka 22 yaş altında 2 sporcu olmalı ve bunların en azından biri ile karşılaşmaya başlanmalıdır. Bunu sağlamayan takım hükmen mağlup sayılmalıdır. Bu sporculardan en az birisi tercihen o takımın alt yapısından gelen oyuncu olmalıdır.

2.Yabancı oyuncu sayısı sınırlanmalıdır.  Saha içindeki yabancı futbolcu sayısı derhal kademeli olarak 3’e indirilmelidir.Böylece ülkemizde futbola başlayan gençlerin takımlarda yer almaları kolaylaştırılacak, istikbale dair olan ümitleri artırılmış olacaktır. 

3.Futbol kulüpleri istedikleri her yabancı futbolcuyu transfer edememelidir. Ülkemize ancak deneyimli ve ülkemiz futboluna katkı verebilecek yabancı oyuncular transfer edilebilmelidir. Bunun için TFF yaşına göre belirlenmek üzere ülkesinde milli olmak gibi makul ve mantıklı kriterler geliştirmelidir.

4.Mali yönden kaynak israfı önlenmelidir. Futbolculara ve özellikle Yabancı oyunculara verilen mali kaynak mutlaka kontrol altına alınmalıdır ve bu miktar ilgili kulübün bütçe kaynaklarının belli bir miktarının üzerinde olmamalıdır. Futbolculara yapılan ödemelerin ve ödenen vergilerin denetimi titizlikle yapılmalıdır. Futbolcuların gelirlerinden elde edilen vergiler en azından Avrupa Birliği ortalamasında olmalıdır.

5.Futbol kulüplerinin kendi alt yapılarına bugünkünden daha fazla önem ve destek vermeleri sağlanmalıdır. Bilhassa başka amatör futbol kulüplerinin saha ve malzeme temin ve bakımı gibi alt yapı sorunlarıyla daha yakinen ilgilenilmelidir.

6.İsteyen isteyen herkes futbol kulübü yöneticisi olamamalıdır.Kulüp yöneticisi ve özellikle başkanı olabilmek için belirli kıstaslar getirilmelidir. Belli suçları işlemiş kişilerin ve toplumda kabul edilmeyen davranış sahibi olanların futbol camiası içinde yeri olmamalıdır. Şaibeli veya mali yönden başarısız olduğu tescillenmiş kişiler futbolumuzun hiçbir kademesinde göreve getirilmemelidir. Bağımlılık yapıcı madde kullandığı tespit edilenler ve çocuğa karşı herhangi bir suç işlemiş olanlar değil futbol, hiçbir spor kulübünün yöneticisi olamamalıdır. Kulüp başkanları futbolculuk, hakemlik yapmış kişiler gibi bizatihi aktif futbolun içinden gelenler arasından tercih edilmelidir.

Bu ve belki de daha başkaca tedbirler almak suretiyle insan ve mali kaynaklarımız daha verimli kullanılacak, alt yapılardan üst takımlara yeterince kaliteli sporcu temin edilmiş olacaktır. Bu hem kulüplerimizin ve hem de Milli Futbol Takımımızın daha başarılı olmasını temin edecektir.

Tedbirler ne kadar erken alınırsa başarı da o oranda erkence gelir. Tıpkı erken kalkanın yol alması gibi. Aksi halde belli kişilerin maddi ve ruhsal egolarını tatmin için çok paraları çöpe atar, çok gencin hayallerini söndürmeye devam ederiz. Sorunları göz ardı ederek veya öteleyerek ülkemize, ülkemizin çocuklarına ve gençlerine yazık etmeyelim. Vakit nakittir.

NOT: Ligler ve milli maç trafiği başladı. Tüm kulüplerimize ve her şeyden önce Milli Takımımıza gönülden başarılar dilerim. Dostluk, kardeşlik ve barış içinde, her türlü çirkinlikten uzak başarılarla dolu bir sezon olsun.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Flaş Tartışma!18 Mart 2016 Cuma 20:06
 • Cardozo Gidiyor Mu? Resmi Açıklama Geldi...11 Şubat 2016 Perşembe 12:42
 • Usta: 'Türk Futbolunda Yeni Bir Dönem Başlıyor'09 Aralık 2015 Çarşamba 10:20
 • Erman Toroğlu: ''Bu Trabzonspor Hesap Bozar''23 Ağustos 2015 Pazar 03:29
 • Çalımbay İmzayı Attı16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Galatasaray’a Mı Gidiyor?16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Şampiyon Yurda Döndü16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Akhisar Belediyespor Artık Ona Emanet16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Demirören’den Fatih Terim’e Yöneticilik Teklifi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Milliler İtalya’yı Yenerek Turu Garantiledi16 Haziran 2015 Salı 12:13
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim