• BIST 106.926
 • Altın 151,366
 • Dolar 3,6718
 • Euro 4,3291
 • Trabzon 19 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 18 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 17 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 15 °C
 • Artvin 18 °C

Cumhurbaşkanı'na Hakaret Ettikleri Gerekçesiyle 2 Çocuğa Dava

Cumhurbaşkanı'na Hakaret Ettikleri Gerekçesiyle 2 Çocuğa Dava
DİYARBAKIR'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın billboarda asılı olan afişini yırttıkları gerekçesiyle 12 yaşındaki R.Y. ve 13 yaşındaki kuzeni R.T. hakkında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten 1 yıl 2 aydan, 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.
Cumhurbaşkanı'na Hakaret Ettikleri Gerekçesiyle 2 Çocuğa Dava Cumhurbaşkanı'na Hakaret Ettikleri Gerekçesiyle 2 Çocuğa Dava

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Türk Ceza Kanunu'nun 299'uncu maddesi gereği Adalet Bakanlığı'ndan izin alınarak R.T. ve kuzeni R.Y. hakkında 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlaması ile soruşturma başlatıldı. Soruşturmayı yürüten savcının hazırladığı iddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mağdur olarak yer aldı. İddianamede R.Y. ve R.T.'nin işledikleri suçun tarihinin 1 Mayıs 2015 olduğu belirtildi. Savcı her iki çocuğun da Cumhurbaşkanı'na hakaret ettikleri gerekçesiyle 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapisle cezalandırılmalarını istedi. Savcı suça sürüklenen çocukların 15 yaşından küçük olmaları nedeniyle cezalarından yarı oranında indirim yapılmasını da talep etti.

ADALET BAKANLIĞI'NDAN İZİN ALINDI 

Hazırlanan iddianamede suça sürüklenen çocukların olay günü saat 15.50 sıralarında Diyarbakır'da Karayolları 9'uncu Bölge Müdürlüğü önündeki billboardlarda asılı bulunan Cumhurbaşkanı'na ait resimleri yırtarak yere attıklarının tespit edildiği belirtildi. İki çocuğun kolluk görevlilerince yakalanmasının ardından yargılama izni verilmesi için Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nden izin alındığını belirten savcı, iddianamede çocukların ifadelerine de yer verdi.

ESKİCİYE SATACAKTIK

İddianameyi yansıyan ifadelerinde suçlamaları kabul etmediklerini belirten R.Y. ve R.T., "Olay günü birlikte pazardan eve gidiyorduk. Billboardlardaki asılan afişleri yırtıp eskiciye satacaktık. Resme çok dikkat etmedik. Kimin olduğunu bilmiyordum. Bizim amacamız sadece kağıtları yırtıp eskiciye satmaktı" dedi. 

ALGILAMA YETENEKLERİ GELİŞMEMİŞ

İddianamenin Diyarbakır 1'inci Çocuk Mahkemesi'nce kabul edilmesinin ardından iki çocuğun yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi. Çocukların avukatı İsmail Korkmaz, "Bu çocuklar Erdoğan'ın afişini yırtmışlar. Herhangi bir sövme, eleştiri veya birşey yok. Bu afişi Cumhurbaşkanı'na hakaret kastıyla yırtmamışlar. Afişleri yırtıp eskiciye satma saikiyle yırtmışlardır. Hakaret kastları yok. Zaten yaşları itibariyle hakaret yetenekleri de yok. Elimizdeki psikiyatri raporuna göre bu çocukların algılama yetenekleri gelişmemiş. Savcı soruşturma evresinde çocukların algılama yeteneklenekleri olup olmadığının tespiti için psikiyatriden kanaat raporu istemiş. Diyarbakır Çocuk Hastanesi'nden alınan psikiyatri kanaat raporuna göre bu çocukların işlediği fiilin anlam ve sonuçlarını algılama ve bu suçla ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği yeterince gelişmemiştir. 'Muhakeme yetileri yaşının gerisindedir' şeklinde doktor raporu vardır. Bu rapor olmasına rağmen Adalet Bakanlığı kovuşturma izni verdi" dedi.

DHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim