• BIST 78.844
 • Altın 125,625
 • Dolar 3,0876
 • Euro 3,3575
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 13 °C
 • Rize 13 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 15 °C
 • Bayburt 1 °C
 • Artvin 11 °C

"Cumhurbaşkanı, Erdoğan Dışında Bir İsim Olacak"

"Cumhurbaşkanı, Erdoğan Dışında Bir İsim Olacak"
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçimleri ile ilgili olarak, “Ortak çatı adayı, millet aleyhine faal halde çalışan tüm zümrelerin, Türkiye’nin alttan alta kuyusunu kazan iç ve dış tüm odakların kâbusu ve korkulu rüyası olacaktır. İnanıyorum ki, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışında bir isim olacak” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili yaptığı temas ve ziyaretler konusunda yazılı bir açıklamada bulunan Bahçeli, “İlk turu 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimine yalnızca 71 gün kalmıştır. 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün görev süresi de 28 Ağustos 2014 tarihinde dolacaktır. Siyasi ve toplumsal aktörlerin tüm dikkati Cumhurbaşkanı seçimine çevrilmiş ve kilitlenmiştir. Hatta bölgesel ve küresel çevreler de Cumhurbaşkanı seçim sürecini yakinen takip etmekte, maşaları eliyle ortalığı karıştırmak ve bulandırmak maksadıyla fırsat kollamaktadır. Ne olursa olsun Türk milleti 12. Cumhurbaşkanı’nı ilk kez doğrudan doğruya seçecektir” ifadelerini kullandı.

Bu demokratik imkan ve fırsatın milletin iradesini aslen yansıtması, aracısız ve fasılasız göstermesi bakımından önemli bir kazanım olduğunu ifade eden Bahçeli, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en yüksek mevkisine yapılacak seçimin demokratik usuller, demokratik nezaket, demokratik sabır ve geniş kapsamlı mutabakatla sağlanması ülke ve millet menfaati açısından elzemdir. Bu itibarla 12. Cumhurbaşkanı seçiminin kriz ve karmaşadan uzak bir şekilde icrası, demokrasinin anlam ve ruhuna sadakatle ifası çok mühimdir. Çatışma kültüründen beslenen mihrakların, gerginlikten çıkar bekleyen taraf ve grupların Cumhurbaşkanı seçimine gölge düşürmesine mani olmak herkesin sorumluluğundadır. Milliyetçi Hareket Partisi öteden beri, Cumhurbaşkanı makamına oturacak şahsiyetin kucaklayıcı, kapsayıcı, kuşatıcı ve kuruluş ilkelerine bağlı olması gerektiğini savunmuştur. Bu itibarla yeni Cumhurbaşkanı adayının siyasi ve toplumsal zeminde kayda değer bir mutabakatla belirlenmesi, yani ortak çatı olarak tayin ve tespiti önemli olduğu kadar da hayati bir konudur” diye konuştu.

"ERDOĞAN DIŞINDA BİR İSİM OLACAK"

Bahçeli şunları söyledi:

“Türkiye’nin sürekli tahkim ve tahrik edilen cepheleşmeyle daha fazla meşgul edilmemesi, daha fazla yorulmaması, daha da zorlanmaması acil ve ön şarttır. Başbakan Erdoğan’ın tahripkâr, provakatif, bölücü, nefret saçan kirli üslubunun önüne geçmek ve Türkiye’yi yoğun bakım şartlarından çıkarmak, uçurumun kenarından kurtarmak için Cumhurbaşkanı seçimi tarihi bir imkândır. Milliyetçi Hareket Partisi, Cumhurbaşkanı seçimi öncesi ‘ortak çatı aday’ önerisini gündeme taşımış, devletin en yüksek makamına oturacak değerli ismin uzlaşmayla belirlenmesini esas almıştır. Memnuniyetle müşahede ediyoruz ki Türk siyasetinin güzide partileri, devlet adamlığıyla tebarüz etmiş saygıdeğer isimler ortak çatı adayı fikrine sıcak ve olumlu yaklaşmışlardır. Bu durum sevindirici ve gelecek için anlamlı bir gelişmedir. Şu ana kadar yaptığımız temaslarımızda Cumhurbaşkanı olacak şahsın vasıfları konusunda hemen hemen herkesin benzer müşterek hassasiyet ve beklentilere sahip olduğu anlaşılmaktadır. İki haftayı geçen ziyaretlerimizin hiçbir safhasında, hiçbir merhalesinde Cumhurbaşkanı adayıyla ilgili somut bir isimlendirme yapılmamış, herhangi bir kişiye teklifte bulunulmamıştır. Bu gerçeğin haricinde medya aracılığıyla tedavüle sokulan bilgi, yorum, değerlendirme ve haberler asılsız olduğu kadar maksatlı, marazi ve mahzurludur. Partimiz üzerinden polemik yapma hevesinde olanların duruşumuzu bozmak için yalan manşetlere, uydurma malumatlara bel bağlayanların Başbakan Erdoğan’ın hedeflerine hizmet etmek üzere gizli ya da açık şekilde görevlendirildikleri de su götürmez bir gerçektir. Nitekim Başbakan ‘ortak çatı adayı’ fikrinden aşırı ölçüde rahatsızdır. Çünkü Başbakan, Türk milletinin uzlaşmayla Cumhurbaşkanı seçmesinden ürkmektedir. Milliyetçi, muhafazakâr, manevi değerlere sahip, laik ve demokrat özellikleriyle temayüz etmiş kıymetli bir ismin Çankaya’ya çıkmasından korkmaktadır. Kaldı ki, Cumhurbaşkanlığı makamı Başbakan Erdoğan’a uzak ve kapalıdır. Ortak çatı adayı millet aleyhine faal halde çalışan tüm zümrelerin, Türkiye’nin alttan alta kuyusunu kazan iç ve dış tüm odakların kâbusu ve korkulu rüyası olacaktır. İnanıyorum ki 12. Cumhurbaşkanı, büyük bir ittifakla, Türk milletinin kutlu iradesiyle ve herkesin gönül rızasıyla seçilecektir. Bu kapsamda açılan diyalog kanallarının ve oldukça ümitvar olduğumuz uzlaşma atmosferinin tam anlamıyla hakim ve tesirli olacağı görülmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi olarak gelecek hafta sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere planladığımız görüşmelerimizi heyecanla ve hızla sürdüreceğiz. Bu vesileyle ortak çatı aday teklifine olumlu ve samimi yaklaşan, uzlaşmanın ve anlaşmanın erdemine inanan saygıdeğer isimlere, siyasi partilerimize, sosyal kesimlere ve elbette büyük Türk milletine şükranlarımızı sunuyorum. Şuna da inanıyorum ki, 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dışında bir isim olacak ve Türk milleti bu defa yalana, istismara, riyakârlığa, hayal tacirliğine sonuna kadar kapalı ve mesafeli duracaktır.”

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • ''Şehitlerimize Sözümüz Var''10 Ekim 2016 Pazartesi 13:43
 • Başbakan'dan Terör Açıklaması09 Ekim 2016 Pazar 16:44
 • Soylu'dan Önemli Açıklamalar08 Ekim 2016 Cumartesi 15:13
 • Binali Yıldırım'dan Önemli Açıklamalar07 Ekim 2016 Cuma 16:18
 • Koray Aydın'dan Mustafa Pehlivanoğlu Mesajı07 Ekim 2016 Cuma 15:11
 • Haluk Pekşen'den Sümela Tepkisi!05 Ekim 2016 Çarşamba 18:00
 • Başbakan Gençlere Seslendi02 Ekim 2016 Pazar 15:08
 • Soylu'dan Flaş Açıklama!02 Ekim 2016 Pazar 10:07
 • Erdoğan, Trabzonlu Yaverini Çakıyla Sınadı30 Eylül 2016 Cuma 15:20
 • Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar29 Eylül 2016 Perşembe 13:29
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0541 456 9450 | Haber Yazılımı: CM Bilişim