• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033
 • Trabzon 14 °C
 • Giresun 15 °C
 • Ordu 14 °C
 • Rize 14 °C
 • Gümüşhane 5 °C
 • Samsun 14 °C
 • Bayburt 3 °C
 • Artvin 8 °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir ve Ekvator Ginesi’ne Gidiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir ve Ekvator Ginesi’ne Gidiyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19-21 Kasım tarihleri arasında Cezayir ve Ekvator Ginesi’ni ziyaret edecek.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekvator Ginesi’nin evsahipliğinde Malabo’da gerçekleştirilecek ola...
Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir ve Ekvator Ginesi’ne Gidiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan Cezayir ve Ekvator Ginesi’ne Gidiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 19-21 Kasım tarihleri arasında Cezayir ve Ekvator Ginesi’ni ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekvator Ginesi’nin evsahipliğinde Malabo’da gerçekleştirilecek olan 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’ne katılacak.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 19 Kasım 2014 tarihinde beraberindeki bakanlar ve işadamlarından oluşan kalabalık bir heyetle Cezayir’i ziyaret edeceği bildirildi.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ziyareti esnasında Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika ile görüşeceği ve Başbakan Abdülmalik Sellal’i kabul edeceği belirtildi.

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilecek ikili ve heyetler arası görüşmelerde, ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınması; ayrıca, bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulması öngörüldüğü kaydedilen açıklamada, Türkiye ile Cezayir arasında kökleri yüzyıllara dayanan güçlü kardeşlik ve dostluk bağlarının bulunduğu, Cezayir’in Türkiye’nin en önemli ekonomik ortaklarından biri olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cezayir ziyaretinin, mükemmel seviyedeki iki ülke ilişkilerinin teyit edilmesine ve yeni işbirliği alanlarının keşfine vesile teşkil edeceği kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan bir diğer açıklamada ise, 2. Türkiye-Afrika Ortaklık Zirvesi’nin 19-21 Kasım 2014 tarihlerinde Ekvator Ginesi’nin evsahipliğinde Malabo’da gerçekleştirileceği belirtildi.

Zirveye; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında, bazı bakanların da yer aldığı geniş bir heyetin katılacağı ifade edilen açıklamada, Afrika Birliği (AfB) Komisyonu ile işbirliği içinde düzenlenen zirveye, çoğunluğu Cumhurbaşkanı veya hükümet başkanı düzeyinde çok sayıda ülkenin katılması beklendiği belirtildi.

İstanbul’da 18-21 Ağustos 2008 tarihlerinde yapılan Türkiye-Afrika İşbirliği Zirvesi’nde kurulan ve Türkiye-Afrika Ortaklığını sürdürülebilir bir yapıya kavuşturan mekanizma uyarınca toplanacak Zirvenin, Türkiye-Afrika Ortaklığının daha ileriye götürülmesinde yeni bir adımı teşkil edeceği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Zirvede Türkiye-Afrika Ortaklığı’na ilişkin bir bildiri ve 2015-2018 dönemi Ortak Uygulama Planı kabul edilecektir. Zirve sırasında Sayın Cumhurbaşkanımız, evsahibi ülke Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı ile birlikte 20 Kasım Perşembe günü bir akşam yemeğine evsahipliği yapacak, 21 Kasım Cuma günü ise zirveye eşbaşkanlık edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın, ziyaret sırasında ayrıca, Ekvator Ginesi Cumhurbaşkanı Teodoro Obiang Nguema Mbasogo ve katılan diğer Cumhurbaşkanları ve Hükümet Başkanlarıyla ikili görüşmeler yapması öngörülmektedir. Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, zirve öncesinde, 20 Kasım günü, zirveye katılacak ülkelerin Dışişleri Bakanları toplantısına AfB Dönem Başkanı Moritanya Dışişleri Bakanı Ahmed Ould Teguedi ile eşbaşkanlık edecektir. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci de, zirve marjında toplanacak olan ve Afrika’da mevcut Bölgesel Ekonomik Toplulukların dönem başkanlıklarını yürüten ülkelerin Ekonomi Bakanları ve sözkonusu toplulukların Genel Sekreterleri, ülkemizden de özel sektör çatı kuruluşlarının temsilcilerinin katılacağı Türkiye-Afrika Bölgesel Ekonomik Topluluklar Toplantısı’na başkanlık edecektir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, programlarının sona ermesinin ardından 21 Kasım 2014 Cuma akşamı yurda dönmek üzere Ekvator Ginesi’nden ayrılacağı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim