• BIST 102.270
 • Altın 149,236
 • Dolar 3,5485
 • Euro 4,2033
 • Trabzon 23 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 23 °C
 • Rize 24 °C
 • Gümüşhane 25 °C
 • Samsun 23 °C
 • Bayburt 25 °C
 • Artvin 22 °C

Çözüm Sürecine Sportif Katkı

Çözüm Sürecine Sportif Katkı
Gençlik ve Spor Bakanlığının Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hayata geçirdiği projeler ile bölgeye yapmış olduğu yatırımlar, gençlere ve çocuklara çeşitli branşlarda sporla tanışma fırsatı sunuyor.Branş...
Çözüm Sürecine Sportif Katkı Çözüm Sürecine Sportif Katkı

Gençlik ve Spor Bakanlığının Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da hayata geçirdiği projeler ile bölgeye yapmış olduğu yatırımlar, gençlere ve çocuklara çeşitli branşlarda sporla tanışma fırsatı sunuyor.

Branş farkı gözetmeksizin sporun her alanında önemli çalışmalara imza atan Gençlik ve Spor Bakanlığı, çözüm sürecine ilişkin atılan adımlara sportif anlamda destekte bulunuyor. Bölge halkının daha önce tanışmadığı branşlarda eğitim çalışmaları ücretsiz olarak sürdürülürken, milli takımlarımıza da yeni sporcular yetiştiriliyor.

HAKKARİ’DE HEMSBALL İLE BADMİNTON

Hakkari’de hemsball ile badminton branşlarında önemli çalışmalara imza atılıyor. Hemsball branşındaki çalışmalar öncesinde antrenör adaylarına kurs verilirken, eğitimleri başarıyla tamamlayan isimler gençlerle bir araya geliyor. Gençlik Merkezleri’nde başlatılan ücretsiz eğitimler kapsamında hemsball ile tanışan gençler, müsabakalarda da ter döküyor.

Badminton’da ise ilk ve orta öğretim kurumlarında faaliyetler sürdürülürken, alanında uzman eğitmenler okullarda devam eden beden eğitim derslerine katılarak, genç sporcu adaylarına badmintonu anlatıyor.

VAN GÖLÜ’NDE YELKENLER FORA

Van, çeşitli branşlarda bölge şampiyonalarına kapılarını aralarken, aynı zamanda muay thai ve yelkende önemli çalışmalara imza atılıyor. Yıldızlar ve küçükler kategorilerindeki yelken antrenmanlarına sahne olan Van Gölü’nde, çalışmalara 25 genç katılıyor. Bölge halkı muay thai eğitimlerine 70 sporcu ile yoğun bir katılım gösterirken, müsabakalarda başarılı olan genç sporcular ülkemizi uluslararası arenada temsil etmeyi hedefliyor.

ŞIRNAKLI ÇOCUKLAR TENİS KORTLARINDA

Şırnak’ta tenisten wushuya kadar çok sayıda branşta sportif faaliyetler hayata geçiriliyor. Özellikle çocukların yoğun ilgi gösterdiği eğitimlere, velileri de oldukça olumlu bakıyor. Toplamda 110 çocuk ve genç, raketlerini ellerine alarak korta çıkıyor. Antrenörleri tarafından yoğun bir antrenman programından geçen minik sporcular, başarılı performanslarıyla dikkatleri çekiyor. Wushu branşında ise 330 sporcu eğitim programlarında önemli bir yol katederek, bölge müsabakalarında ter dökmeye başladı.

AĞRILILAR, ÜMİT AĞABEYLERİNİN YOLUNDA

Ağrı, yüzme ve cimnastik gibi branşlarda önemli çalışmalara sahne oluyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan cimnastik etkinlikleri için antrenörler anaokullarını gezerek minik sporcu adaylarını takip ediyor. Ümit Şamiloğlu’nu rol-model olarak benimseyen Ağrılı 60 minik, heyecanla çalışmaların başlayacağı günü bekliyor.

Yüzmede ise yılın büyük bir kısmı süren antrenmanlara 80 kişi katılım gösterirken, çalışmalara Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tesisleşme hamlesi kapsamında hayata geçirdiği Yarı Olimpik Yüzme Havuzu kapılarını aralıyor.

GENÇLİK MERKEZLERİ AYNI ZAMANDA SPORUN DA MERKEZİ

Mardin’de futsal ve karate gibi branşlarda eğitim programları hayata geçirilirken; futsalda 320 ortaokul öğrencisi, karatede ise 8-18 yaş aralığında çok sayıda sporcu yer alıyor. Kentte bulunan Gençlik Merkezleri’nde bulunan spor salonları da çok sayıda gencin spor yapmasına olanak sağlıyor. Bu kapsamda gençler masa tenisinden judoya, darttan hentbola kadar çok sayıda branşta spor aktivitelerine katılabiliyor.

GAZİANTEP’TE ENGELLİLER SPORA YÖNELİYOR

Gaziantep’te devam eden spor faaliyetlerinin yanı sıra engellilere yönelik önemli çalışmalar da hayata geçiriliyor. Bu kapsamda henüz sporla tanışma fırsatı bulamayan engelli vatandaşlar, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın destekleri ile spora başlıyor. 500’ü aşkın engelli sporcu ampute futbol, oturarak voleybol, işitme engelliler futbol ve voleybol gibi çeşitli branşlarda forma giyme şansı buluyor. Gençlik Merkezleri başta olmak üzere, sivil toplum kuruluşları da engellileri bu faaliyetlerle buluşturuyor.

HASANKEYF’İN GÖRKEMİNDE ORYANTİRİNG

Batman’da bilardodan oryantiringe kadar hemen her branşta faaliyetlerle karşılaşmak mümkün. Bu kapsamda kentte sık sık bilardoda organizasyonlar düzenleniyor. Ayrıca oryantiring branşında ise antrenmanlara ve müsabakalara Hasankeyf ev sahipliği yapıyor. Tarih ile sporun buluştuğu bu etkinlikler ile Batmanlı gençler, spor gelecekleri adına azimle çalışmalarını sürdürüyor.

DİYARBAKIR, HOKEY MİLLİ TAKIMINA OYUNCU YETİŞTİRİYOR

Diyarbakır’da 27 branşta aktif olarak faaliyetler gerçekleştirilirken, yüzlerce sporcu diledikleri branşta kendilerini geliştirme fırsatı buluyor. Hokeyde başarılı bir programdan geçen Diyarbakırlı gençlerden 7 kişi milli takımda mücadele etme şansı buldu. Atıcılık branşında ise eğitimler 7-8 yaşlarından başlayabiliyor ve katılımcılar yılda 6 kez düzenlenen etkinlere katılım gösterebiliyor. Okullarda yapılan taramalar kapsamında yetenekli sporcular keşfediliyor.

BAKAN KILIÇ: “PROJELERİMİZ, OLİMPİYAT ŞAMPİYONLARININ YETİŞMESİNİ SAĞLAYACAK”

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine branş farkı gözetilmeksizin önemli yatırımlarda bulunulduğunu ve söz konusu faaliyetlerin bölge halkı tarafından büyük bir ilgiyle karşılandığını belirtti. Söz konusu katılımların çözüm sürecinin sportif alandaki yansımalarına önemli bir katkı sağladığına işaret eden Bakan Çağatay Kılıç, “Genç kardeşlerimizin hedefleri arasında spor alanında bir pencere açabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnanıyorum ki bugünlerde attığımız her adım, gelecek yıllarda Doğu ve Güneydoğu Anadolu’dan çok sayıda olimpiyat şampiyonun çıkmasını sağlayacaktır” dedi.

DOĞU ANADOLU’YA 169, GÜNEYDOĞU’YA 119 TESİS PROJESİ

Bakan Çağatay Kılıç, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın tesisleşme hamlesine bağlı olarak bölgeye yapılan yatırımların önemli bir boyuta ulaştığını ve bu kapsamda Doğu Anadolu’ya 656 milyon 140 bin TL, Güneydoğu Anadolu’ya ise 680 milyon 825 bin TL tesis yatırımında bulunulduğunu ifade etti. Tesis inşa etmenin ve var olan tesislerin yenileme çalışmalarının önemine dikkati çeken Bakan Çağatay Kılıç, “Doğu Anadolu’da 169, Güneydoğu Anadolu’da ise 119 tesis projesiyle Türk sporunun geleceğini inşa edebilmek adına çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim