• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Trabzon 25 °C
 • Giresun 23 °C
 • Ordu 23 °C
 • Rize 25 °C
 • Gümüşhane 15 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 17 °C
 • Artvin 24 °C

Çin’e Türkiye’den Kiraz

Çin’e Türkiye’den Kiraz
Yaş meyve ve sebzeciler Türk kirazını Çin’e ihraç etmeyi hedefliyor.
Çin’e Türkiye’den Kiraz Çin’e Türkiye’den Kiraz

Yaş meyve ve sebzeciler Türk kirazını Çin’e ihraç etmeyi hedefliyor. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, Çinlilerin kiraza hayran kaldığını ifade ederek, bir an önce dünyanın en kalabalık ülkesine ihraç etmek için sabırsızlandıklarını söyledi.

UYMSİB, Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen karantina uzman heyetini ağırladı. Aralarında Çin Karantina uzman yetkilileri Zhang Qiuve, Lin Yongwu, Lutian Cao’nun da bulunduğu heyet Türkiye’ye gelerek, kirazı hakkında bilgiler aldılar. Çin uzman heyetinin Türkiye’deki ziyaretlerinin ardından açıklamalarda bulunan UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı, Çinli yetkililerin ‘Türkiye Bitki Sağlığı Kontrol Sistemi’ ile ‘Gıda Güvenilirliği’ konuları hakkında bilgi aldıklarını belirtti.

ÇİN PAZARI KİRAZ İHRACATINI COŞTURACAK

Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğunu hatırlatan Dr. Salih Çalı, UYMSİB olarak ihracatı da aynı dereceye getirmek istediklerini ifade etti. Çalı, Türkiye’de 2013 yılında 500 bin ton kiraz üretimi olduğunu, hedeflerinin ihracatta da aynı sıralamaya girmek olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:"İhracatımızda da üretimde gösterdiğimiz başarıyı göstermek istiyoruz. Bu yüzden 1.4 milyar nüfusu, 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliri olan Çin bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek kiraz ihracatı adına büyük bir başarı olacak."dedi

ÇİNLİLER TÜRK KİRAZINA HAYRAN KALDI

Türkiye’nin dünyada kiraz üretiminde birinci sırada olduğunu hatırlatan Salih Çalı, “UYMSİB olarak, 5 gün boyunca Çin’den gelen misafirlerimizi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri ile birlikte ağırladık. Kirazımızı onlara tanıtmak için elimizden geleni yaptık. Çin’e kiraz ihraç izni almak için yaş meyve sebze sektörü adına sabırsızlanıyoruz. En kısa zamanda olumlu bir başlangıca ulaşmayı hedefliyoruz. Konunun yakın takipçiyiz. Türkiye’de 2013 yılında 500 bin ton kiraz üretimi oluyor ve hedeflerimiz ihracatta da aynı sıralamaya girmek. İhracatımızda da üretimde gösterdiğimiz başarıyı göstermek istiyoruz. Bu yüzden 1.4 milyar nüfusu, 7 bin 600 dolar kişi başına düşen milli geliri olan Çin bizim için çok önemli. Çin pazarına girmek kiraz ihracatı adına büyük bir başarı olacak” dedi.

Çin’de 500 bin ton civarında kiraz üretimi olduğunu vurgulayan Çalı, “Bu kiraz bizim kirazlardan boyut ve tat olarak farklı. Türk kirazının tadına bakan Çinli heyetler, hayran kaldılar. Çinli heyete daha fazla ülkelerini bu güzel tattan mahrum bırakmamalarını söyledim. Çin pazarı için umutluyuz. Onların bütün taleplerine karşıladık ve bilgiler verdik. Ardından heyetle birlikte Babasultan Köyü’nde bulunan kiraz bahçeleri ve Gürsu’da bulunan Alara Tarım Tesisleri’nde incelemelerde bulunduk” açıklamasını yaptı.

ÇİNLİLER TÜRK KİRAZINI YERİNDE İNCELEDİ

Bursa’da gerçekleştirilen ziyaretlerin ardından heyetin, Manisa Alaşehir’de bulunan Sarılar, Balcı, CENA ve Günaydın firmalarına ait paketleme tesislerinde gözlem yaptıklarını aktaran Çalı, daha sonra da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinin eşliğinde Afyon’da bulunan Alanar firması ve diğer üreticilerin modern meyve bahçelerini gezerek, numune topladıklarını bildirdi.

Çin’e Türkiye’den Kiraz

Çin’e Türkiye’den Kiraz

Çin’e Türkiye’den Kiraz

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim