• BIST 105.268
 • Altın 162,850
 • Dolar 3,9604
 • Euro 4,6498
 • Trabzon 11 °C
 • Giresun 9 °C
 • Ordu 8 °C
 • Rize 10 °C
 • Gümüşhane 1 °C
 • Samsun 7 °C
 • Bayburt 0 °C
 • Artvin 8 °C

CHP Yeşil Yol’un Karşısına Dikildi

CHP Yeşil Yol’un Karşısına Dikildi
CHP milletvekilleri Yeşil Yol’a tepki için Çamlıhemşin’e gitti
CHP Yeşil Yol’un Karşısına Dikildi CHP Yeşil Yol’un Karşısına Dikildi

ORTA ve Doğu Karadeniz Bölgesi’nin yaylalarını turizme açacak olan Yeşil Yol Projesi’ne çevreci gruplardan sonra CHP de karşı çıktı. CHP’nin bölgedeki milletvekilleri dün Çamlıhemşin’e giderek basın açıklaması yaptı. Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, “Gerçekler saptırılarak ve Karadenizlinin zekasıyla alay edilerek buradan yol geçirilemez.” dedi.

FIRTINA’DA YAYLALARIN YOLU VAR. BAŞKA YOL İSTEMİYORUZ

AYNI bölgede eyleme hazırlanan Fırtına İnsiyatifi CHP’den rahatsız oldu. Fırtına İnsiyatifi üyesi Deniz Demirci, Yeşil Yol’un bir ihtiyaç olmadığını iddia ederek, “Fırtına Vadisi’nde her yaylanın bir yolu vardır. Yolun olduğu yerde yeni yolların açılmasına gerek yoktur. Araç trafiğini artıracağından ötürü Yeşil Yol’a karşıyız.” şeklinde konuştu.

YOL MEDENİYETTİR. BÜTÜN DÜNYA BUNU BÖYLE BİLİR

RİZE Valisi Ersin Yazıcı ise Yeşil Yol’un halk için yapıldığını belirterek kendisine atfedilen ve eylemciler için kullandığı iddia edilen “Çapulcular” ifadesini kullanmadığını söyledi. Yazıcı, “Yol medeniyettir. Bütün dünya bunu böyle kabul eder. Biz doğaya zarar vermeden çalışıyoruz. 2600 km’lik Yeşil Yol’un Beşte dördü var olan yolların ıslahı şeklindedir. Sadece 61 km’lik yeni yol açılacaktır.” dedi.

CHP SİYASİ BAKIYOR

Rize'de CHP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu bir grup, Karadeniz Bölgesi'nde yapılması planlanan "Yeşil Yol Projesi"ni protesto etti. Çamlıhemşin Kaymakamlığı önünde toplanan ve CHP milletvekilleri Haluk Pekşen, Bülent Yener Bektaşoğlu, Barış Karadeniz, Kemal Zeybek, Seyit Torun, Mustafa Adıgüzel ve ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın da destek verdiği grup, projeyi protesto eden pankart ve dövizler açarak sloganlar attı. Milletvekillerinin "Diren Karadeniz" yazılı tişörtler giydiği eylemde, gruptakilerin kaymakamlık binasının kapısına, "Kitle turizmine, madene, talana hayır" yazılı pankart asması üzerine kurum personeli tepki gösterdi. Göstericilerle kaymakamlık çalışanları arasındaki tartışma, polis ekiplerinin araya girmesi üzerine sona erdi. Pekşen burada bir basın açıklaması düzenledi. Pekşen açıklaması sırasında kamuoyunda “Havva Ana” diye bilinen, eylemin simgeleştirilen isimlerinden Rabiye Özcan’ı da yanına aldı. Pekşen, Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ile Yeşil Yol’a karşı çıkmak ve Havva Ana’ya destek vermek için Rize’de olduklarını belirtti. Pekşen basın açıklamasında Rize Valisi Ersin Yazıcı’ya da eleştirilerde bulundu. Pekşen, Karadeniz'in, sahil yolu ve HES'lerle önüne geçilemez bir tahribatla karşı karşıya kaldığını savundu. Karadeniz Bölgesi'nin, dünyanın 100 önemli doğa mirasından birine sahip olduğunu dile getiren Pekşen, "Buradan geçirilmesi istenen yol gerçeklerin saptırılarak Karadenizlinin zekâsı ile alay ederek yapılabilecek bir iş değil. Karadeniz insanının zekâsını aldatmaya izin vermeyecek kadar açıktır." dedi.

FIRTINA İNİSİYATİFİ CHP’Yİ REDDETTİ

Pekşen'in konuşması sürerken gruptakilerden "basın açıklamasının siyasallaştığı" gerekçesiyle tepki geldi. "Fırtına İnisiyatifi" üyesi Fatih Tarakçı'nın, "Basın açıklamamız buradadır. Basın mensuplarını bu tarafa alabilir miyiz?" sözlerine Pekşen, "Arkadaşlar sizin için buradayız." diye karşılık verdi. Gruptakilerin slogan atması üzerine Pekşen, açıklamasını bitirdi. Pekşen açıklamasını tamamlayarak Artvin Cerrattepe’ye gitmek üzere arkadaşları ile birlikte Çamlıhemşin’den ayrıldı. Daha sonra "Fırtına İnisiyatifi" adına basın açıklaması yapan Deniz Demirci, Fırtına Vadisi'nin doğal sit alanı ve milli park olduğunu söyledi. Böylesine önemli bir bölgenin, "Yeşil Yol" denilen projeyle tehdit edildiğini belirten Denizci, şu görüşleri öne sürdü: "Biz Fırtına Vadisi halkı olarak adı yeşil ama özü kara olan bu yolun vadimize felaket getireceğini biliyoruz. Bu sebeple yola itiraz ediyoruz. Yeşil yolun bir ihtiyaç olmadığını biliyoruz. Fırtına Vadisi'nde her yaylanın yolu vardır. Yolun olduğu yerde yeni yolların açılmasına gerek yoktur. Araç trafiğinin artacağından ve doğayı parçalayacağından yeşil yola karşıyız." Konuşmaların ardından bir süre tulum eşliğinde slogan atarak yürüyen gruptakiler, horon oynadı. Bu sırada bir iş makinesinin üzerine çıkarak yolu trafiğe kapatmak isteyen kişi, polisin uyarısı üzerine araçtan indirildi.

HALK BU YOLU İSTİYOR

'Yeşil Yol' eylemcilerinin hakkındaki iddialarına cevap veren Rize Valisi Ersin Yazıcı, çevreciler için “çapulcu” tanımını kullanmadığını belirterek, Yeşil Yol'un halk için yapıldığını söyledi.  Vali Yazıcı, Yeşil Yol Projesi'ne gösterilen tepkilerle ilgili "Şahsınıza gösterilen bir tepki ve 'çapulcu' söyleminde bulunduğunuz iddia ediliyor. Nasıl değerlendiriyorsunuz?" şeklindeki soru üzerine, "Ben asla öyle bir kelime kullanmadım. Ben şunu ifade ediyorum. Yol medeniyettir. Bütün dünya bunu böyle kabul eder. Biz Yeşil Yol'la asla ve asla doğayı tahrip etmiyoruz. Doğaya asla zarar vermiyoruz. 2013 yılının yazından itibaren bölgenin 8 ilinde Yeşil Yol'la ilgili çalışma var, devam ediyor. Geçen yıl da biz aynı bölgede çalışma yaptık. Ovit Tüneli'nin yakınlarında da bu çalışma devam ediyor. Bu konuda muhtarlarımızın, sivil toplum kuruluşlarının beyanatları var. Buna dikkat çekilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz yeşile zarar verecek asla bir şey yapmıyoruz. Kalkınma Bakanlığı'nın yürüttüğü Yeşil Yol Projesi tamamen doğayla barışık. Eğer varsa bir tane ağaca zarar verilmişse, doğaya zarar verilmişse, doğa tahrip edilmişse lütfen göstersinler. Böyle bir tahribat söz konusu ise devlet gereğini yapar ama halkımız özellikle yaylaları kullanan insanlarımız bu yolları istiyor. Bu yolların düzeltilmesini, rehabilite edilmesini istiyor. Toplamda 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol'un beşte dördü sadece mevcut yolların ıslahı ve rehabilite edilmesidir. Bizim ilimiz sınırlarında da 700 kilometre Yeşil Yol'la ilgili projelendirilmiş yer var. Bunun sadece 61 kilometresi yeni yol açılmasıdır. Geri kalan kısmı mevcut yolların düzeltilmesidir. Bunu da halkımız istediği için yapıyoruz. Halkın istediğini devlet olarak yerine getirme gayreti içerisindeyiz." ifadelerini kullandı.

TÜRSAB YEŞİL YOL’A KARŞI

TÜRSAB Sözcüsü Mehmet Demirci, Yeşil Yol Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Asıl amaç yaylaları madene ve ranta açmaktır. Buna asla izin vermeyeceğiz.” dedi. “Yeşil Yol Projesi yaylaları ranta açma projesidir.” diyen Demirci, “Turizm acentesi olan ve eko turizm yapan bir vatandaş olarak söylüyorum ki, bunların yapmaya kalkıştıklarının eko turizmle alakası yoktur. Eko turizm adı altında yaylaları betonlaşmanın ve yıkımın eline bırakmak istiyorlar.” ifadelerinde bulundu. Demirci, “Yaylalar bağlanacak diyorlar; asıl bağlanacak olan Karadeniz dağlarında bulunan ve çok değerli olan cevherleri birbirine yollar ile kavuşturma çabasıdır. Sonra olacak olan da bellidir. Burada yerleşik olanı ve atalarından kalan topraklarda yaşayan insanları buradan sürecekler. Teleferik, telesiyej, yıldızlı oteller ve dahası bölgeye getirilerek turizm canlanacak deniliyor. Bunlar martavaldan başka bir şey değildir. Asıl amaç; satılacak her şeyi tüketenlerin sırayı yaylalara getirerek yaylaları satma projesidir.” şeklinde konuştu.

 “Bizim mücadelemizi ideolojik düşünce boyutunda temellendirerek siyasallaştırmaya çalışanlar var.” diyen Demirci, “Başta Türkiye’nin dört bir yanından bize destek olan tüm insanlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim yanımızda her minvalden insan var ve doğayı koruma adına tüm siyasal düşünce ve normlardan sıyrılmış bir halde bizim yanımızdalar. Öyle ki dün yanımıza gelen ve direnişimizi kendi siyasetine malzeme haline getirmeye çalışan CHP’ye de karşı durarak, direnişi siyasallaştırmamaları ve kendileri için araç konumuna getirmemeleri için uyardık.” ifadelerini kullandı.    

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Araplar Trabzon'a akın ediyor!15 Şubat 2017 Çarşamba 18:54
 • Trabzon'da mezarlıkta fuhuş!15 Şubat 2017 Çarşamba 17:34
 • Meteoroloji'den kar uyarısı!15 Şubat 2017 Çarşamba 14:25
 • Trabzon'a kritik kar uyarısı!10 Şubat 2017 Cuma 18:12
 • Karadeniz'e kritik deprem uyarısı!08 Şubat 2017 Çarşamba 17:09
 • Gümrükçüoğlu'dan kuğuları kurtaran işçiye hediye!06 Şubat 2017 Pazartesi 19:08
 • Trabzon zehirden kurtuluyor!28 Ocak 2017 Cumartesi 16:04
 • Trabzon'da uyuşturucu operasyonu!27 Ocak 2017 Cuma 21:54
 • Akyazı'ya Belediye taşıyacak!27 Ocak 2017 Cuma 17:15
 • Trafik kazası: 1 ölü!24 Ocak 2017 Salı 20:30
 • Tayfa Haber - ÖZEL-
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim