• BIST 107.633
 • Altın 152,738
 • Dolar 3,7116
 • Euro 4,3606
 • Trabzon 23 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 19 °C
 • Gümüşhane 9 °C
 • Samsun 24 °C
 • Bayburt 9 °C
 • Artvin 13 °C

Chp’ye ’Sola Dön’ Çağrısı

Chp’ye ’Sola Dön’ Çağrısı
Kendilerini “CHP Sol Kanat” olarak adlandıran bir grup Cumhuriyet Halk Parti’li, 5-6 Eylül’de yapılacak olağanüstü kurultay öncesi partinin yeniden aslına dönmesi gerektiği çağrısında bulundu.
Chp’ye ’Sola Dön’ Çağrısı Chp’ye ’Sola Dön’ Çağrısı

Kendilerini “CHP Sol Kanat” olarak adlandıran bir grup Cumhuriyet Halk Parti’li, 5-6 Eylül’de yapılacak olağanüstü kurultay öncesi partinin yeniden aslına dönmesi gerektiği çağrısında bulundu.

CHP’de kurultay hazırlıkları yapılırken, kendilerini ’CHP Sol Kanat’ olarak adlandıran bir grup CHP’li, parti il binasında basın açıklaması yaptı. İstanbul’un çeşitli ilçelerinden katılımın sağlandığı basın açıklamasını, CHP PM Üyesi Ercan Karakaş ile SHP eski milletvekili Kenan Sönmez yaptı. Partinin yüzünü sola çevirmeden alternatif olamayacağı belirtilen açıklamada CHP PM Üyesi Karakaş, “Partinin yola çıkma tarihi olan 1965’ten bu yana CHP içerisinde daima çeşitli adlarla partinin sol kimliğinin güçlenmesini, emek, dünya ile ilişkinin güçlenmesini savunana bu konuda daha hassas olan partililer hep olagelmiştir. Bu kurultayda da bundan sonraki çalışmalarda da partinin daha güçlü olabilmesi için, iktidara daha iyi hazırlanabilmesi için, içerikli tartışmalar, yapıcı uyarılar, partiyi ilerletecek olan unsurlardır. Bu anlayışla arkadaşlar kurultaya giderken partide görmek istedikleri katılımcılığı gerçekleştirerek, aylarca çalışarak, bu kurultayla ilişkin değerlendirme belgesi ortaya çıkardılar” dedi.

"12 YILDA 9 SEÇİM, 2010’DAN BU YANA 5 SEÇİM KAYBEDİLDİ"

Kurultay öncesi yeni yol haritasına işaret eden bildirgeyi okuyan SHP eski milletvekili Kenan Sönmez ise, “Çözüm yolu bellidir; CHP sol olmadan, sol da iktidar olmadan Türkiye’nin sorunları çözülemez. Biz bu bilinçle ve heyecanla bugün yeniden yola çıkıyoruz. İstanbul’dan başlayan bu heyecan dalgasına Anadolu’daki bütün örgütlerimizin de ortak olmasını diliyoruz” dedi.

CHP’nin iktidara gelmesi için yüzünün sola dönmesi gerektiğini vurgulayan Sönmez, “Bu ihtiyacı hayata geçirmek ve CHP’yi iktidara taşımak için CHP’lilere düşen görev; partimizin yüzünü sola çevirmek olmalıdır. Yüzümüzü sola çevirmeden, emek hareketiyle, demokrasi ve özgürlük isteyen toplumsal gruplarla buluşmadan, Gezi ruhunu bilincimize taşımadan Türkiye’yi dönüştürecek, devrimci bir CHP çizgisi yakalamalıyız. 12 yılda 9 seçim, 2010’dan bu yana ise 5 seçim kaybetmemizin, yalnızca büyük şehirlere ve kıyılara hapsolmamızın nedenlerini ortaya koymadan çözüm bulamayız. 64 yıldır iktidar olamamamızın nedenini ve bunun asıl sorumluluğunu üyesiyle, yöneticiyle, bir bütün olarak partinin politik hattında aramazsak, sorgulamazsak çözüm bulamayız” şeklinde konuştu.

Bütün dünyada solun aslına dönerken, CHP’de bunun aksinin yaşandığını kaydeden Sönmez, “Sol değerlere sahip çıkarak, CHP’de sol değerlere karşı öne çıkan direnci yenmenin yolu, bu yaklaşımları içselleştirmeden geçer” dedi.

"BU KARARLILIKLA HALKIN KARŞISINA ÇIKALIM"

“Bizler iktidarı isteyen, halka güven veren tarzda siyaset yapan insan ilişkilerinde güven ve dayanışmayı esas alan bir parti istiyoruz” diyen SHP eski milletvekili Kenan Sönmez, “Her seçim sonrası kendimizi sorgulamak, yanlışları değiştirmek, başarısızlığın bedelini ödemekten kaçınmamalıyız. Kazandığımızda coşkuyu beraberce yaşadığımız gibi, bazen de ‘yenilgiye yenilgi’ diyebilme cesareti göstererek yeni bir başlangıç yapabilmeliyiz. CHP gibi kitlesel sol bir partide kimseyi tasfiye etmeden, ötekileştirmeden programımıza ve yazılı söylemlerimize uygun olarak parti delegelerinin idaresine ipotek koymadan parti genel başkanını ve parti meclisini seçelim. Partimizin, Türkiye’de özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasi kurulmasından yargı bağımsızlığına; laiklikten sivil yönetimin üstünlüğüne; yerel yönetimlerin güçlendirilmesinden özgürlüklere; üniversitelerin özerk olmasından sosyal devlet ile toplumun tüm kesimlerinin buluşturulmasına; herkesin özgürlüklerden eşit şekilde yararlanmasının şartlarının sağlanmasına, Ortadoğu’da yaşanan kaostan Kürt meselesinin demokratik çözümüne kadar akla gelebilecek bütün temel konularda söyleyecek sözlerimizi kurultay iradesine dönüştürelim ve bu kararlıkla halkımız karşısına çıkalım” şeklinde konuştu.

Chp’ye ’Sola Dön’ Çağrısı

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim