• BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Trabzon 22 °C
 • Giresun 22 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 21 °C
 • Gümüşhane 13 °C
 • Samsun 20 °C
 • Bayburt 11 °C
 • Artvin 20 °C

Cem Uzan'da Açılan Dava Kumpas Dedi, Ergenekon ve Balyoz'a Sarıldı

Cem Uzan'da Açılan Dava Kumpas Dedi, Ergenekon ve Balyoz'a Sarıldı
Cem Uzan ile Türkiye arasındaki davada tahkim heyetinde yeni bir dilekçe verildi. Dilekçe'de Uzan'a açılan davaların kumpas olduğu iddia edildi.
Cem Uzan'da Açılan Dava Kumpas Dedi, Ergenekon ve Balyoz'a Sarıldı Cem Uzan'da Açılan Dava Kumpas Dedi, Ergenekon ve Balyoz'a Sarıldı

Cem Uzan ile Türkiye arasındaki ÇEAŞ-KEPEZ davasında dün Gece Stockholm'deki Tahkim Heyetine verilen yeni dilekçede, Türkiye tarafının heyete sahte ve üretilmiş belge sunduğu yolunda önemli tespitler ve bulgular yer aldı. Sahte belge tanzim edenlerin ve etme talimatı verenlerin kimlikleri 16 Ocakta yapılacak olan duruşmada açıklanmak üzere gizli tutuluyor.

UZAN BALYOZ VE ERGENEKON'A SARILDI

Cem Uzan ise savunmasında, "Ergenekon, Balyoz ve bunun gibi davalarda kurulan kumpasın ticari ve ekonomik alandaki eşiti Cem Uzan'a ve ailesine kurulmuş ve gerçek hortumculuğu devlet içine çöreklenmiş bir avuç menfaat çetesi yaptı" ifadelerini kullandı. Türkiye tarafı ise mahkemenin istediği dilekçeye 60 gün içinde yanıt vermek zorunda. Bu da tarih olarak 20 Kasım 2015′a denk geliyor.

ÇETE VE KUMPAS VAR DEDİ

Bilindiği gibi tahkimde ilk iki raundu Cem Uzan kazanmıştı. Yeni sunulan dilekçede belirtilen sahtecilikler ve bazı ekler davaya Cem Uzan'ın hukuki haklılığın dışında çarpık bir devlet ahlakı ve devlet yönetimi açısından da çarpıcı yeni bir boyut kazandırdı. Bu gelişmeler 25 Milyar Avro tutarında rekor tazminata bir adım daha yaklaşıldığı gerçeğini gözler önüne seriyor.

GERÇEK HORTUMCU MENFAAT ÇETESİDİR

Bu konuda Cem Uzan ise, "Devlet gücü ya da kamu erki kullanılarak bir dönem yaratılan tüm kumpas davaları ve hukuksuzluklar gibi atılan iftiralar, yayılan yalanlar da ortaya çıktı. Ergenekon, Balyoz ve bunun gibi davalarda kurulan kumpasın ticari ve ekonomik alandaki eşiti Cem Uzan'a ve Ailesine kurulmuş ve Gerçek hortumculuğu devlet içine çöreklenmiş bir avuç menfaat çetesi yaptı" dedi. Uzan devamında şunları söyledi:

UZAN'IN İDDALARI

"Benim ve Ailemin malvarlığının yandaşlara ve yabancılara nasıl peşkeş çekildiği ve nasıl yağmalandığı ortada iken; 8 milyar dolarlık milli servetin karşılığında hiçbir borç ispat edilememiş borç dökümü verilememiştir.

Türkiye tarafının; hazine kayıtlarında sahte bilanço düzenlediği tahkim mahkemesine vermek zorunda kaldığı belgelerden anlaşılmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin tarihinde görülmemiş boyuttaki Ticari Hırsızlığı uluslararası mahkemelerde kanıtlayacağım.

Bu arada TELSİM ile ilgili 9. Milyar Dolarlık yeni bir davanın yolda olduğunu da istihbar etmiş bulunmaktayız."

SAVAŞ ERDOĞAN İLE UZAN ARASINDA BAŞLADI

Uzan Grubu, Enerji Bakanlığı"nın Çukurova Elektrik (ÇEAŞ) ve Kepez Elektrik"in yönetimine el koyması ile sıkıntılı ve belirsiz bir sürece girmiş oldu. Yıllardır süren anlaşmazlıkta müdahalenin zamanlama açısından PETKİM ihalesinin hemen sonrasına rastlaması AK Parti"nin PETKİM"i Uzanlar"a vermek istememesi şeklinde yorumlandı.

STAR GAZETESİ SANCAK'A SATILDI

Uzan gurubuna ait el konulan mallar hükümete yakın olduğu iddia edilen guruplara satıldı. Stra gazetesi Ethem Sancak'da kalırken, Star televizyonu en son Doğuş gurubuna gitti.

ERDOĞAN SAVCISIYIM DEMİŞTİ

Cem Uzan'ın ekenomik kumpas olarak nitelediği davalarını, Balyoz ve Ergenekon'a benzetti. Erdoğan yaptığı bir konuşmasında "Ergenekon davasının savcısıyım" demişti.

ERDOĞAN'A KALLEŞ DEMİŞTİ

O dönem Uzan Grubu"na bağlı Star gazetesi basın tarihinde pek rastlanmayan bir üslupla dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan"a söz konusu karar dolayısı ile "Kalleş" manşeti ile cevap verdi. Uzun süredir medya ile iyi ilişkiler içerisinde olmaya ve kavga çıkartmamaya özel bir önem veren AK Parti böylece bu kararı ile ilk cepheyi açmış oldu.

UZANLAR ACIMASIZ

Geçmiş yıllarda yaşanan deneyimler Uzan ailesinin medya gücünü bir silah kadar etkili kullandığını ve bunu yaparken acımasız davranmaktan çekinmediğini gösteriyor. Uzanlar Turgut Özal ile başbakanlığı ve cumhurbaşkanlığı döneminde sert kavgalar yapmasına rağmen mücadeleden yenik çıkmadı. Aydın Doğan ve Motorola ile yaptığı kavgalarda da aldığı sonuçlar açısından başarılı çıktığı söylenebilir.

UZAN MEYDANLARDA ERDOĞAN'A ATEŞ PÜSKÜRDÜ

O dönem medya dışında da Genç Parti Genel Başkanı Cem Uzan"ın Bursa mitingindeki acımasız ifadeleri savaşın daha da tırmanacağı sinyallerini verdi. Siyasi parti kavgaları içerisinde ilk diye nitelendirebileceğimiz ölçüde taşkın ve alışılmadık üslupla Tayyip Erdoğan"ı suçlayan Cem Uzan"a Erdoğan"ın ve kamuoyunun nasıl tepki göstereceği merak konusu. Beyaz ve kolları sıvalı gömleğinden yine teviz vermeyen Cem Uzan"ın meydan hatiplerine taş çıkartacak sözlerini hatırlayalım:

"Dokunulmazlığı kaldıramadılar. Kaldırsalar, kabinenin yarısı devleti soymaktan hapse girecek... Hükümetiz ama iktidar değiliz, diyorlar. Yani bunlar iktidarsız iktidar...

Genel başkanları kendi ağzıyla "Bizim tek rakibimiz Cem Uzan ve Genç Parti"dir" diyor. Bu lafın üzerinden iki gün geçmeden, ÇEAŞ ve KEPEZ"i işgal ettiriyor. Senin bu yaptığına eşkıyalık denir.

Ey kalleş adam! Sana ÇEAŞ ve Kepez"i yedirirsem bana da adam demesinler!

Bak kalleş adam! Sen ne biçim bir Müslümansın be adam... Müslüman haram yemez. Müslüman kul hakkına tecavüz etmez. Senin gözünü korku ve ihtiras bürümüş.

Kalleş adam, sen yoldan çıkmışsın. Sen iflah olmazsın. Sende Allah korkusu kalmamış. Sen Allahsız kişisin. Allahsız herif!...

Aklınca beni yıldıracak, beni sindirecek! Ey kalleş adam, bilesin ki, benim malım da, canım da bu vatana feda!...

Kalleş adam! Beni iyi dinle bak! Bu beyaz gömlek var ya, bu benim kefenim. Hadi gel canımı da al, alabiliyorsan!...

Bütün bürokratlara sesleniyorum. Siyasilerin siyasi emelleri uğruna, size hukuk dışı uygulamalar yaptırmalarına izin vermeyin! Unutmayın ki, sizler devletin esas yöneticilerisiniz. Siz hancısınız, onlar yolcu!..."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim