• BIST 104.123
 • Altın 145,971
 • Dolar 3,4910
 • Euro 4,1702
 • Trabzon 21 °C
 • Giresun 18 °C
 • Ordu 20 °C
 • Rize 20 °C
 • Gümüşhane 14 °C
 • Samsun 19 °C
 • Bayburt 10 °C
 • Artvin 17 °C

’’Çatı Aday’’ Görüşmesi

’’Çatı Aday’’ Görüşmesi
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuştu.
’’Çatı Aday’’ Görüşmesi ’’Çatı Aday’’ Görüşmesi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Biz MHP olarak tartışmaların derinliğine girmek yerine acaba siyaseten cumhurbaşkanlığı seçimini bir kaosa dönüştürmeden, bir siyasi krizin eşiğine getirmeden nasıl bir yol izleyebiliriz düşüncesinden hareketle bir çatı aday formülü üzerinde görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmaya gayret göstermekteyiz” dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, cumhurbaşkanlığı seçim süreci ile ilgili 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’i ziyaret etti. Kabulü için Demirel’e teşekkür eden Bahçeli, bu ziyaretin Demirel’in cumhurbaşkanı oluşunun 21. yıl dönümüne tesadüf etmesinin kendilerini sevindirdiğini ifade etti. Cumhurbaşkanının ilk kez halk tarafından seçileceğine söyleyen Bahçeli, şunları kaydetti:

“Malumunuz olduğunuz üzere ilk defa anayasa değişikliği ile cumhurbaşkanlığı seçimleri halk seçimi ile gerçekleştirilecektir. Böyle bir süreç içerisinde siyasi gündemimizde yer teşkil etmektedir ve nasıl gelişeceği konusunda da çok yönlü tartışmalar başlatılmıştır. Biz MHP olarak tartışmaların derinliğine girmek yerine acaba siyaseten cumhurbaşkanlığı seçimini bir kaosa dönüştürmeden, bir siyasi krizin eşiğine getirmeden nasıl bir yol izleyebiliriz düşüncesinden hareketle bir çatı aday formülü üzerinde görüşlerimizi kamuoyuyla paylaşmaya gayret göstermekteyiz. Bununla ilgili olarak da zaatıalinizi ziyaret edip, yüksek tecrübelerinizden de yararlanmak istiyoruz. Gelişimizin ana sebebi budur."

“TÜRKİYE, HALK TARAFINDAN CUMHURBAŞKANI SEÇİLMESİ, DİREKT SEÇİMLE CUMHURBAŞKANI SEÇİLMESİ OLAYINDA BAŞARILI ÇIKMALIDIR”

9. Cumhurbaşkanı Demirel ise, Manisa’nın Soma ilçesindeki maden faciasına değinerek, "Memleketimizin çok ağır bir acı ile çırpındığı böyle bir günde gayet tabii ki devletin işleri de yürüyecektir. Başka çaremiz de yok. Bu vesileyle de maden felaketi dolayısıyla hayatını kaybedenlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Yaralı olan vatandaşlarımıza da hayatlarına sağlıkla kavuşmalarını diliyorum" diye konuştu.

Demirel, 16 Mayıs 1993’te cumhurbaşkanı seçildiğini ve bu görevden 16 Mayıs 2000’de ayrıldığını hatırlatarak, "Şimdi siz, geliyorsunuz benimle acaba bundan sonraki cumhurbaşkanı nasıl olur, nasıl kaosa dönüşmeden Türkiye bu işleri götürür? Çünkü cumhurbaşkanlığı görevi bütün Türkiye’yi, bütün herkesi kavrayan bir görevdir. Onun için herkesin bu meselede yardımcı olması lazım. Sükunet içerisinde, rahat içerisinde, adalet içerisinde ve hukukun üstünlüğüne dayanan, vatandaşın gönlündekini ortaya koyacak biçimde bir seçim yapılabilmeli. İlk defa olarak halkın oyuyla doğrudan doğruya bir seçim yapılacaktır. Bu, fevkalade önemlidir. Halkın oyuyla seçim yapılması olayında sadece yöneticilere değil, sadece siyasetçilere değil, halka da görev düşmektedir, görev halkın. Siyasetçiler neye çırpınıyorlar, halkın kucaklayacağı, halkın benim diyebileceği bir cumhurbaşkanı seçilsin, herkesin seveceği, herkesin kucaklayacağı, bu görevi kolaylaştırmak halka düşer. Türkiye, halk tarafından cumhurbaşkanı seçilmesi, direkt seçimle cumhurbaşkanı seçilmesi olayında başarılı çıkmalıdır. Türk demokrasisinin en önemli şartlarından biridir kanaatimce. Başarılı çıkmalıdır ve Sayın Başkan’ın da ifade ettiği gibi hiç kolay değil, işin zorlukları var ama düşünerek, taşınarak, konuşarak ve tartışarak milletimiz herhalde bu meselenin hakkından gelecektir" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim