• BIST 107.303
 • Altın 153,246
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624
 • Trabzon 16 °C
 • Giresun 17 °C
 • Ordu 17 °C
 • Rize 17 °C
 • Gümüşhane 12 °C
 • Samsun 12 °C
 • Bayburt 6 °C
 • Artvin 15 °C

Çanakkale Mektupları Kitap Oldu

Çanakkale Mektupları Kitap Oldu
Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümünü anma faaliyetleri kapsamında, cephedeki askerlerin aile ve eşlerine yazdıkları mektuplar kitap haline getirildi.
Çanakkale Mektupları Kitap Oldu Çanakkale Mektupları Kitap Oldu

Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümünü anma faaliyetleri kapsamında, cephedeki askerlerin aile ve eşlerine yazdıkları mektuplar kitap haline getirildi.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Fikret Yılmaz tarafından bir araya getirilen mektuplardan oluşan “Gelibolu Mektupları 1912-1915 Ruhum, Sevgili Beyim!” adlı kitabın lansmanı, İstanbul Deniz Müzesi’nde gerçekleştirildi. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şenay Yalçın ve Uğur Dershaneleri, Uğur Yayınları ve Uğur Hazırlık Liseleri Genel Müdürü Hande Alpay’ın katılımıyla gerçekleşen lansman yoğun ilgi gördü.

Bahçeşehir Üniversitesi Gelibolu 100. yıl Araştırmaları Merkezi tarafından gün yüzüne çıkartılarak yayına hazırlanan Dr. Fikret Yılmaz imzalı kitap, 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası’nda şehit düşen Yüzbaşı Yusuf Kenan Bey ile eşi Zehra Hanım arasındaki aşkı ve savaşın acılarını gerçek bir hikaye ile gün yüzüne çıkartıyor.

“ÇANAKKALE ZAFERİ’NİN 100. YILINA HAZIRLIKLAR YAPIYORUZ”
Bahçeşehir Üniversitesi Gelibolu Araştırmaları Merkezi olarak Çanakkale Zaferi’nin 100. yılı için hazırlıklar yaptıklarını belirten Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel şunları söyledi:

"’Gelibolu Mektupları 1912-1915 Ruhum, Sevgili Beyim!’ bundan 99 yıl önce gerçekleştirilen Çanakkale Savaşları sırasında Gelibolu’da şehit düşen Yusuf Kenan Bey ve eşi Zehra Hanım arasında geçen mektuplardan oluşan bir kitap. Bahçeşehir Üniversitesi Gelibolu Araştırmaları Merkezi tarafından çıkartılan bu kitaptaki mektuplara Yusuf Kenan Bey’in torunu ve torununun çocukları tarafından ulaştık. Fikret Yılmaz hocamızın imzasıyla çıkan kitap hocamız tarafından üniversitemize armağan edildi. Önümüzdeki yıl Çanakkale Zaferi’nin 100.yılı ve Bahçeşehir Üniversitesi olarak kurduğumuz Bahçeşehir Üniversitesi Gelibolu Araştırmaları Merkezi ile 100. yıla hazırlıklar yapıyoruz. Daha görkemli etkinliklere ev sahipliği yapacağız. Bütün dünya Çanakkale’ye gelecek ve bu büyük zaferi hep beraber anacağız."

“GEÇMİŞTE YAYINLANAN ÇANAKKALE KİTAPLARINDAN ÇOK FARKLI”
Bahçeşehir Üniversitesi yayınları olarak yeni bir çalışmaya daha imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Uğur Dershaneleri, Uğur Yayınları ve Uğur Hazırlık Liseleri Genel Müdürü Hande Alpay, “Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları olarak bu tür prestij kitaplara çok önem veriyoruz. En son yayınladığımız İbn-i Sina’nın tedavi yöntemlerine ilişkin makalelerinin yer aldığı kitaptan sonra bu kitabımız da geçmişte yazılan Çanakkale Savaşı kitaplarından çok farklı bir bakış açısı ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca geçtiğimiz aylarda yayınladığımız Samandan Sarmaşığa isimli kitap da oldukça önemliydi. Samandan Sarmaşığa kitabının yazarı Joseph B. Martin 28 Mayıs 2014’te Bahçeşehir Üniversitesi’nde konferans verecek. Joseph B. Martin, insan hayatına ve bilime önemli katkıları olan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi eski dekanlarındandır. Yeni çıkacak kitaplarımızın arasında ise Doyumsuz Beyin isimli çalışma dikkat çekiyor” şeklinde konuştu.

“BUGÜN MEZARI DAHİ YOK”
1912’den itibaren Gelibolu Yarımadası’nda görev yapmış Yüzbaşı Yusuf Kenan ile eşi Zehra Hanım’ın mektuplardan oluşan kitabın yazarı Bahçeşehir Üniversitesi Osmanlı Araştırmaları Merkezi Öğretim Görevlisi Dr. Fikret Yılmaz, “Gelibolu Mektupları 1912-1915 Ruhum, Sevgili Beyim! adlı kitap, bundan 99 yıl önce Gelibolu Yarımadası’nda şehit düşen ve bugün mezarı bile bulunmayan Yüzbaşı Yusuf Kenan ile eşi arasındaki mektuplardan oluşuyor. Yusuf Kenan Bey İkizkoyuna yakın bir yerde Çanakkale Gelibolu Yarımadası’nda emrindeki bir bölük askerle şehit düşüyor. Eşi Zehra Hanım ise o şehit düştüğünde 27 yaşında ve bir daha evlilik yapmıyor. İki kızını büyütüyor” şeklinde konuştu.

“SAVAŞIN TOP VE TÜFEK DIŞINDAKİ ETKİLERİNİ GÖRDÜK”
Yakın ve eski tarihimize ilişkin özel belgelere dayanarak yapılan bir çalışmanın olmadığını ifade eden Dr. Fikret Yılmaz, “İnsanların duyguları, düşünceleri ve onların yaşadıkları pek çok ayrıntı hakkında bilgi sahibi olamıyoruz. İşte bu mektuplar, böyle durumlara bize çok avantaj sağlıyor. İnsanların gerçekten duygularını, düşüncelerini, ruh hallerini, birbirleriyle kavgalarını ve özlemlerini anlatıyor. İnsanların top ve tüfek dışında savaştan nasıl etkilendiğini anlamak için böyle kitap olmasını istedik” şeklinde konuştu.

Mektuplarda kendisini etkileyen iki önemli konu olduğunu belirten Yılmaz, “Beni en çok etkileyenlerden ilki burada savaşan insanlar ve eşlerinin, savaştıkları kişiler yani düşmanları hakkında bir tek olumsuz sözcük dahi kullanmamaları oldu. İkincisi ise bizim kahraman kalıplarımızın dışında, Yusuf Kenan’ın bir taraftan çocuğuna oralardan çikolata bulmaya çalışan bir baba ve ölmeden önce son mektupta eşinin isteğini yerine getirmeye çalışan bir koca olması. Bu iki özelliği Yusuf Kenan’ın şahsında bir arada bulabilmek beni etkiledi” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tayfa Haber - ÖZEL-
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Tayfa Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0538 363 9461 | Haber Yazılımı: CM Bilişim